Камен Пунчев и Васил Бележков са победителите в Четвъртия конкурс за създаване на нови творби за духов оркестър - Монтана 2015, съобщават от Общината. Композиторът Камен Пунчев е от Берковица. Той работи като преподавател по музика в СОУ "Иван Вазов" - Вършец. Създател и диригент е на успешната вокална формация JOY. Неговият марш "Планинец" бе оценен от журито с 89 точки от 90 възможни. Васил Бележков впечатли комисията с "Димчева ръченица". Той е популярен като китарист на група "Епизод", композитор, аранжор и музикален педагог. Въпреки че е само на 31 г., е завоювал отличия в много престижни конкурси.
Втора награда в категория "Марш" печелят "Под флага на Родината" от Орлин Бебенов и "Фестивален марш" от Юлиян Слабаков. Композиторът Орлин Бебенов е доктор на музикалните науки, с богата творческа биография. Той е служил в Гвардейския духов оркестър, по-късно завършил оперно пеене. Той работи в Бидгошч - Полша. Юлиян Слабаков е сред редовните участници в конкурса. Той е изявен композитор, чиито произведения са изпълнявани в много европейски страни, САЩ, Австралия, Япония и Китай.
На трето място са класирани творбите на майор Ради Радев - главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър, и на 33-годишния Ивайло Цвятков от Горна Оряховица.
В категория "Хоро" втората награда спечели Христофор Раданов. Известният кларинетист, композитор и диригент от две десетилетия е ръководител на Oркестъра за народна музика на БНР. Композирал е детска, джаз, камерна музика. Той се представи със Стефанино хоро (Дайчово хоро).
Трета награда си поделят Ангел Добрев и Елисавета Иванова. Ангел Добрев е изпълнител в Оркестъра за народна музика при БНТ и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Елисавета Иванова за трети път печели награда от конкурса. Според комисията нейното хоро "На Цветница" е подходящо за изпълнение от младежки оркестър.
Творбите оцени комисия с председател проф. д-р Жорж Бонев - композитор, преподавател по хармония в Националната музикална академия, член на ръководството на Съюза на българските композитори. Заедно с него работиха Стефан Илиев - композитор и педагог, и Елиянка Михайлова - диригент, и.д. директор на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" и гл. експерт по музика в Министерство на културата.
Комисията оцени произведенията въз основа на следните критерии: степен на оригиналност; професионално ниво на изложение; степен на присъствие на фолклорен елемент (за хоро) и степен на оригиналност в оркестрацията (за марш).
Отличените произведения ще бъдат включени в репертоара на формациите, участващи в празниците на духовите оркестри "Дико Илиев" в Монтана.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..