38 000 квадратни метра в центъра на Видин са обновени по проекта за зелена и достъпна градска среда. По документи дейностите са завършени. Очаква се комисия от Регионалната дирекция за национален строителен контрол, за да приключи проектът, обяви заместник- кметът по "Устройство на територията и развитие на инфраструктурата" Цветан Асенов. Според него няма опасност проектът да не бъде завършен до края на годината и общината да загуби финансирането, което е по Оперативна програма "Регионално развитие". "Проектът наистина е на финала. Всички документи в границите на 97-98 процента вече са изработени. Останали са ни много малко документи, които са свързани с различни държавни институции. Надяваме се, че няма да имаме проблем с изваждането на тези документи"- каза заместник- кметът Цветан Асенов. Проектът е за близо пет милиона лева и включва благоустрояване на парк "Рова", подмяна на улично осветление и нова настилка на тротоарите на 14 участъка от улици в центъра на града. Поставени са 332 нови пейки, изградени са фонтан и три детски площадки. В парка ще има и бронзова скулптура на Иван Срацимир, която е дело на Александър Хайтов.
14 сгради във Видин са включени в Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. 5 от тях са преминали необходимите процедури по енергийно обследване, надзор и инженеринг. Подписването на договори с фирмата- изпълнител предстои, обясни кметът на Видин Огнян Ценков: "Подписал съм решението, в което одобрявам избора на изпълнителите, предстои подписването на договор с всеки един от тях. Общо имаме 14 обекта, които са на фаза изпълнение, като са преминали цялата процедура по подписване на договорите с община Видин, осигуряването на необходимите средства с Българската банка за развитие." Фирмите- изпълнители, които ще работят по санирането по националната програма във Видин са смесени дружества, които работят с видински фирми. Целта е да се поощрява местният бизнес, увериха от общинското ръководство. "По два ЛОТ-а ще работят с видински фирми. Предполагам, че останалите три фирми, които са спечелили, по всяка вероятност ще работят с други видински фирми, на този етап не е обявено в процедурата"- уточни заместник-кметът Цветан Асенов.
Община Монтана трябва да осигури 600 000 лева, за да се разплати по различни европейски проекти. Срокът е до 30 декември. Ако това не стане общината ще трябва да заплати цялата сума по проектите, по които е работила по програмния период 2007/2013 година, съобщи кметът Златко Живков: "Важи за всички общини в България. Поради тази причина има изключителна мобилизация и напрежение по отношение на финалните разплащания на стария програмен период."
Безплатно топъл обяд чрез "Обществена трапезария" ще получават 83 души от Криводол и селата от общината. Услугата ще се предлага 4 месеца. Началото на кампанията е на 4 януари 2016 година и ще продължи до края на април, съобщиха от местната управа. До петък (18 декември) пък в общинското предприятие "Социални и комунални дейности" приемат заявления за ползване на услугата. Право да кандидатстват имат самотно живеещи и семейства, получаващи минимални пенсии или пари за осигурителен стаж и възраст, пенсии за инвалидност, наследствени или пенсии, несвързани с трудова дейност; хора, с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях; бездомници; лица, които са на месечно социално подпомагане и отработват по 14 дни. От общинската управа на Криводол напомнят, че потребителите на "Домашен социален патронаж" нямат право да ползват услугата "Обществена трапезария".
Тенденция към завишаване събираемостта на местни данъци и такси отчитат в Белоградчик. 355 хиляди лева са събрани до края на кампанията за 2015 година. Най-голям дял се пада на такса битови отпадъци- там приходите са в размер на 153 хиляди лева, каза Росен Младенов, заместник кмет на община Белоградчик: "Следва данък върху превозните средства- 82 000 лева, данъкът "придобиване на имущество", който е в размер на 3 процента- 62 000 лева, данък сгради- 41 000 лева и патентният данък- близо 11 000 лева." От Общината са организирали кампания за оповестяване на длъжниците, голяма част от тях са погасили задълженията си. Тези, които не са спазили срока, ще бъдат предадени за принудително събиране на държавен съдебен изпълнител, каза още Росен Младенов.
Излъчиха победителите в конкурса за създаване на нови творби за духов оркестър- Монтана 2015. Това са Камен Пунчев и Васил Бележков, съобщават от Общината. Композиторът Камен Пунчев е от Берковица. Той работи като преподавател по музика в СОУ "Иван Вазов" Вършец. Създател и диригент е на успешната вокална формация JOY. Неговият марш "Планинец" бе оценен от журито с 89 точки от 90 възможни. А Васил Бележков впечатли комисията с "Димчева ръченица". Той е популярен като китарист на група "Епизод", композитор, аранжор и музикален педагог. Въпреки че е само на 31 години, е завоювал отличия в много престижни конкурси. Втора награда в категория "Марш" печелят "Под флага на Родината" от Орлин Бебенов и "Фестивален марш" от Юлиян Слабаков. Композиторът Орлин Бебенов е доктор на музикалните науки, служил е в Гвардейския духов оркестър, а по-късно е завършил оперно пеене. Той работи в Бидгошч, Полша. Юлиян Слабаков е сред редовните участници в конкурса. Той е изявен композитор, чиито произведения са изпълнявани в много европейски страни, САЩ, Австралия, Япония и Китай. На трето място са класирани творбите на майор Ради Радев- главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър, и на 33-годишния Ивайло Цвятков от Горна Оряховица. В категория "Хоро" втората награда спечели Христофор Раданов. Известният кларинетист, композитор и диригент от две десетилетия е ръководител на Oркестъра за народна музика на БНР. Композирал е детска, джаз, камерна музика. Той се представи със Стефанино хоро (Дайчово хоро). Трета награда си поделят Ангел Добрев и Елисавета Иванова. Ангел Добрев е изпълнител в Оркестъра за народна музика при БНТ и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Елисавета Иванова за трети път печели награда от конкурса. Според комисията нейното хоро "На Цветница" е подходящо за изпълнение от младежки оркестър. Творбите оцени комисия с председател проф. д-р Жорж Бонев- композитор, преподавател по хармония в Националната музикална академия, член на ръководството на Съюза на българските композитори. Заедно с него работиха Стефан Илиев- композитор и педагог, и Елиянка Михайлова- диригент, и.д. директор на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" и гл. експерт по музика в Министерство на културата. Комисията оцени произведенията въз основа на следните критерии: степен на оригиналност; професионално ниво на изложение; степен на присъствие на фолклорен елемент (за хоро) и степен на оригиналност в оркестрацията (за марш). Отличените произведения ще бъдат включени в репертоара на формациите, участващи в празниците на духовите оркестри "Дико Илиев" в Монтана.
Културният календар на община Мездра за 2016 година е изготвен и внесен за обсъждане в Общинския съвет. По традиция в него са включени всички национални, регионални и религиозни празници, празниците на 27-те села от общината, 90-годишнините на читалищата в селата Моравица, Зверино и Дърманци, изложби. Първото сериозно събитие в календара е отбелязването на Националния празник 3 март- с ритуал и тържествен концерт, Националните шосейни надбягвания и оръжейна изложба с беседа от историк. Следват 42-те празници на културата "Мездра май", Ботевите празници с тържествата в местността "Рашов дол" до село Люти брод и възстановката на последния бой на Ботевите четници и Ботевите чествания в село Зверино на 2 и 3 юни, Общинския фолклорен събор в село Типченица на 5 септември и запалването на светлините на Коледната елха в края на 2016 година. От 3 до 6 май е заложено третото издание на проекта "Free fest- Магията на Мездра" и празнуването на Гергьовден- Ден на Мездра. На 15 май на Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа" ще се проведе традиционният Национален фолклорен събор "Де е българското", а от 6 юни до 6 юли е Симпозиумът по дървопластика. През юни Мездра ще е домакин на Празниците на Искърското дефиле. Тази част на Календара завършва с Археологическите разкопки на "Калето". В Културния календар на община Мездра обаче след 7 поредни издания липсва Националният литературен конкурс за разказ "Дядо Йоцо"; след 6 поредни издания липсва Симпозиумът по скулптура и след 5 поредни издания липсва "Мездра рок фест"...
Учители, родители и деца заедно изработиха картички за Коледа във видинската детска градина "Детелина". Производството е сред разностранните дейности на фирма "Детелина Еко", основана по проект "Бъдещето в нашите ръце- създаване на европейски предприемачи", по който детската градина работи. Детската фирма е по модел на истинска компания и има свое ръководство и отдели, каза директорът Златка Георгиева: "Има директор на фирмата, отдел Производство, отдел Пласмент, отдел Декорация, отдел Опаковъчен. Има кухня, има сладкарски цех, има зеленчукопроизводство, защото децата така се запознават с различни видове професии." Коледните картички са с дизайн, предложен от учители, след като миналата година със спечелените пари от коледния базар си купили видеокамера, с която да снимат събитията в детската градина.
Благотворителна инициатива под мотото "Купи жива елхичка, помогни на дете!" се провежда във Враца. Кметът на Общината Калин Каменов посети ЕГ "Йоан Екзарх" и се включи в кампанията на Министерството на земеделието и храните, съобщават от местната управа. Инициативата е подкрепена от Българския спортен тотализатор. Във Враца пристигнаха 10 от закупените живи елхи, които бяха подарени на 10 училища и детски градини. Събраните средства от продажбата на коледни дръвчета ще бъдат предоставени на Сдружение "Аутизъм Днес" в подкрепа обучението на специалисти за работа с деца с аутизъм. "Живите елхички подаряваме на вас, за да направят коледните празници по-красиви, а всички ние трябва да станем посланици на тази идея", заяви Каменов. Кметът на Враца получи и специален подарък от децата от езиковата гимназия - ръчно изработена картичка, част от благотворителна инициатива, която провеждат за подкрепа на нуждаещи се деца.
Коледна изложба-базар на приложно изкуство на местни майстори и творци бе открита във фоайето на Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана. Уникалните предмети са изработени от Илияна Петрова, Лорета Велкова, Мариета Димова, Бисерка Антова, Тинка Николова и Ева Василева, съобщават от институцията. Изложбата съдържа ръчно изработени пана, венци, играчки за елхата, зайчета, кукли, снежни човеци, украса за дома, плетени забавни шапки за най-малките и още много красиви коледни и новогодишни подаръци. Експозицията ще остане във фоайето на библиотеката до 21 декември.
Концерт на китаро-мандолинен оркестър "Монтана", посветен на 330 години от рождението на Йохан Себастиан Бах, започва тази вечер от 18:30 часа, в сградата на Младежкия дом в града край Огоста. "От една година работим върху този проект за 330 години от рождението на този велик композитор, който няма човек, който да не го знае. Той е и мой любим композитор, 90% от моя личен репертоар, който аз свиря, е на Бах", каза за Радио ВИДИН ръководителят на оркестъра Андрей Колев и покани на концерта жителите и гостите на Монтана, като напомни, че входът е свободен.
Дежурни пощенски станции ще обслужват клиентите на "Български пощи" ЕАД в навечерието на Бъдни вечер и Нова година- на 24 и 31 декември 2015 година. На 01 януари 2016 година пощенските станции няма да работят. Повече информация за работата на пощенските станции по празниците има на сайта на дружеството.
Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..
Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..
Във Видин започна изборът на нов Видински митрополит, след като настоящият патриарх Даниил, който ръководеше епархията повече от шест години, оглави Българската православна църква. Седем са кандидатите - Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Константийски епископ Михаил, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий, Велбъждски..
Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Той е по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан и се организира традиционно от Община Вършец. В него могат да участват производители на домашно вино, реколта 2024 година, бяло и червено. Не се допускат до участие ароматизирани вина. Пробите ще се приемат в Туристическия..
Очаква се днес да станат ясни имената на двамата кандидати за нов Видински митрополит, съобщи пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП). 8 епископи са кандидати за Видински митрополит. С писмо на Смоленския епископ Висарион до Българския патриарх и Св. Синод на БПЦ се отказа в края на миналата седдмица..
На Сретение Госпоне мездренското село Игнатица празнува. В 12:00 часа п о традиция ще се освети курбан на оброчното място до Светещият кръст над Черепишкия манастир. Организаторите канят от 13:00 часа в обновеният салон към читалището на село Игнатица с пожеланието: "Нека за един ден да забравим забързаното напрегнато..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..