Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Бъдни вечер

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

Днес отбелязваме Бъдни вечер - денят, предхождащ Рождество Христово. Във всички православни храмове се отслужва света Литургия. В катедрален храм "Св. Димитър" във Видин ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева литургия. Тя ще започне от 9,30 часа и ще бъде оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп.

Бъдни вечер се отбелязва семейно от всички християни, които се събират в очакване на Рождество Христово. На Бъдни вечер всичко се случва в семейството, всяко действие е свързано с вярванията на хората, нищо не е случайно. Това каза етнографът от Регионален исторически музей - Видин Десислава Божидарова и добави, че Бъдни вечер е едно тайнство:

"Целият ден преди Бъдни вечер протича в подготовка за вечерята, която ние разбираме като вечеря, но в миналото това хранене не е било просто хранене, то е било ритуално. Мъжете са тези, които подсигуряват бъдника, подсигуряват защитата на дома. А жените са тези, които приготвят ястията, които ще бъдат поставени на трапезата. Въобще на тази трапеза всеки един детайл носи своята символика и има някаква магическа натовареност."

През деня мъжете отиват в гората, за да изберат здраво дърво за бъдник. То трябва да е от круша или дъб, за да гори през цялата нощ. През това време жените приготвят хлябовете. Хлябът е изключително важен, каза етнографът:

"Няма празник нито от календарния цикъл, нито от семейния цикъл, на който да не се приготвя специален обреден хляб. А за Бъдни вечер в нашия край са се приготвяли много хлябове - 12-13. Но най-важният от тях е Боговицата. Това е този хляб, който има слънце на него. Той самият прилича на слънце. В този хляб се слага паричката и той е първият, който се разчупва от стопанина. От него се отделя по едно парче за всеки от дома и едно за къщата. Следи се на кого ще се падне паричката. Най-доволни са били, ако се падне на дома, защото всички ще бъдат добре, или на стопанина на къщата."

Трапезата на Бъдни вечер се състои само от постни ястия. Броят им винаги е нечетен, като в миналото хората се стремели ястията да бъдат 7, 9 или 12. 

"Седем, защото толкова са дните от седмицата. Девет, защото са необходими 9 месеца, за да се роди нов живот, или дванадесет, защото толкова са месеците в годината. А точно на Бъдни вечер се затваря кръгът - това е един цял годишен цикъл, от който започва един нов, следващ. Аз мисля, че на трапезата се слагат постни ястия, защото магията е за плодородие, за да може земята да ражда повече. Тези ястия са постни, защото от Коледа започва отговяването и храненето с месо. В Коледни пости сме. Но най-вероятно дълбокият магически смисъл на народната вяра е точно това - на трапезата се слага всичко това, което ражда земята - лук, боб, чушки, чесън. Чесън има задължително, защото това е периодът на мръсните дни. В тези дни лоши, тези дни на хаос, преди да се подреди светът, преди да се роди Новият Бог, преди културното пространство да бъде усвоено от човека, в това пространство бродят всякакви зли сили. Въобще народната вяра е изпълнена с такива демони, които причиняват зло на човека. За да се предпазят, нашите предци си носели скилидка чесън в джоба, в пояса или в пазвата. Консумирали са чесън и вероятно това има и своята предпазна за здравето на човека сила. В миналото са вярвали, че болестите са демони, които нападат човека и му причиняват лошо и по този начин се предпазват." 

На Бъдни вечер никой не трябва да нарушава единството на семейството, затова от трапезата не се става, каза още Десислава Божидарова:

"На Бъдни вечер всички сядат много рано на трапезата. Разбира се, всяко едно действие е свързано с определена вяра, нищо не се прави случайно. Всички сядат заедно, никой не трябва да става от трапезата. Това е едно единство на семейството, което никой не бива да нарушава. Ако случайно някой непременно трябва да стане, става на-възрастният.  Той ходи приведен като натежало от плод дърво и обслужва всички. Момичетата пък трябва да скрият залче хляб от Боговицата под възглавницата си. Ако сънуват някого, вярвало се, че за него ще се оженят. Въобще самата нощ е изпълнена с начини да се предскаже бъдещето. Тази трапеза остава до Коледа, не се раздига, защото се вярва, че предците ще дойдат, ще благословят тази трапеза, ще опитат от храната и ще бъдат благосклонни към живите."

Цялото семейство чака и коледарите. Вярвало се, че там, където минат коледари, зло не ходи, защото те го пропъждат със своите песни и благословии. Затова коледарите са млади и здрави мъже, които могат да се преборят с лошото. Тези коледари обикалят, благославят и съответно получават награда за своята благословия, добави етнографът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 30 април 2025 година

Общинското предприятие  "Обреден дом"  във Видин отбеляза 45 години от своето създаване .  Директорът на предприятието Пролетка Велкова сподели новите инициативи, които въвеждат от тази година при веселите обреди. Всеки пети българин живее под линията на бедност , сочи изследване на Националния статистически институт. Линията на бедност за..

публикувано на 30.04.25 в 18:00

Ученици от Мездра показаха знания и логика в математическо състезание

Отборът на ОУ „Христо Ботев“ в Мездра се класира на трето място в състезанието по математика „Escape school“. Съревнованието е част от дейностите на междуучилищната мрежа „Мотивация на учениците за постигане на образователни резултати“. Темата на състезанието беше „Математическа мисия: Спаси Училището“, а предизвикателствата изискваха..

публикувано на 30.04.25 в 16:56

Община Видин с амбиция да се справи с бездомните кучета

Общинският приют за кучета във Видин е с ново ръководство и амбициозна програма за овладяване на популацията на безстопанствените животни. За управител на приюта след конкурс е назначена Ирена Владимирова : "Юрист съм по образование, но повече от 10 години спасявам бездомни животни - кастрирам, лекувам и т.н. Не приемам новото си назначение като..

публикувано на 30.04.25 в 16:37

„Усетихме, че нещо не е наред“ – разказ на мъжете от Капитановци, осуетили измама

Четирима мъже от видинското село Капитановци осуетиха опит за измама по телефона на възрастна жена. Била е подведена да предаде голяма сума пари на непознати, мислейки, че са за операция на дъщеря ѝ. За постъпката си бяха отличени от полицията. С трима от тях се срещна екипът ни.  Късно вечерта в понеделник Пламен, Цветан, Явор и Георги..

публикувано на 30.04.25 в 16:17

По-високи заплати ще взимат кметове и служители в община Кула

С 10% се увеличават заплатите на общинската администрация в Кула и кметовете по места. Решението е взето с пълно мнозинство на последното заседание на Общинския съвет.  „Определя основна месечна заплата на кмета на община Кула в размер на 4202 лева считано от 1 януари 2025 година", съобщи на заседанието  д-р Димитър Цанков, председател на..

публикувано на 30.04.25 в 16:03

Нов паркинг ще улесни достъпа до центъра на Белоградчик

Нов общински паркинг ще заработи в град Белоградчик. Целта е да се създадат по-добри условия за туристите и гостите на града, информира заместник-кметът Ангел Боянов :  "Това ще бъде голямото игрище на гимназията, което вече не се използва по предназначение. Това е голяма асфалтирана площадка, която е съвсем близо до центъра на Белоградчик.....

публикувано на 30.04.25 в 15:25
Местност

Туристически празник на 1 май в Божурица

Туристическо дружество "Бонония" съвместно с Община Видин организират на 1 май туристически празник в местността Божурица. Това е стара традиция на туристическото дружество, каза Борислав Милчев- председател на организацията: "Винаги се опитваме да представим нашата дейност, да популяризираме това, което ние правим през годината, да..

публикувано на 30.04.25 в 15:12