Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Бъдни вечер

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

Днес отбелязваме Бъдни вечер - денят, предхождащ Рождество Христово. Във всички православни храмове се отслужва света Литургия. В катедрален храм "Св. Димитър" във Видин ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева литургия. Тя ще започне от 9,30 часа и ще бъде оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп.

Бъдни вечер се отбелязва семейно от всички християни, които се събират в очакване на Рождество Христово. На Бъдни вечер всичко се случва в семейството, всяко действие е свързано с вярванията на хората, нищо не е случайно. Това каза етнографът от Регионален исторически музей - Видин Десислава Божидарова и добави, че Бъдни вечер е едно тайнство:

"Целият ден преди Бъдни вечер протича в подготовка за вечерята, която ние разбираме като вечеря, но в миналото това хранене не е било просто хранене, то е било ритуално. Мъжете са тези, които подсигуряват бъдника, подсигуряват защитата на дома. А жените са тези, които приготвят ястията, които ще бъдат поставени на трапезата. Въобще на тази трапеза всеки един детайл носи своята символика и има някаква магическа натовареност."

През деня мъжете отиват в гората, за да изберат здраво дърво за бъдник. То трябва да е от круша или дъб, за да гори през цялата нощ. През това време жените приготвят хлябовете. Хлябът е изключително важен, каза етнографът:

"Няма празник нито от календарния цикъл, нито от семейния цикъл, на който да не се приготвя специален обреден хляб. А за Бъдни вечер в нашия край са се приготвяли много хлябове - 12-13. Но най-важният от тях е Боговицата. Това е този хляб, който има слънце на него. Той самият прилича на слънце. В този хляб се слага паричката и той е първият, който се разчупва от стопанина. От него се отделя по едно парче за всеки от дома и едно за къщата. Следи се на кого ще се падне паричката. Най-доволни са били, ако се падне на дома, защото всички ще бъдат добре, или на стопанина на къщата."

Трапезата на Бъдни вечер се състои само от постни ястия. Броят им винаги е нечетен, като в миналото хората се стремели ястията да бъдат 7, 9 или 12. 

"Седем, защото толкова са дните от седмицата. Девет, защото са необходими 9 месеца, за да се роди нов живот, или дванадесет, защото толкова са месеците в годината. А точно на Бъдни вечер се затваря кръгът - това е един цял годишен цикъл, от който започва един нов, следващ. Аз мисля, че на трапезата се слагат постни ястия, защото магията е за плодородие, за да може земята да ражда повече. Тези ястия са постни, защото от Коледа започва отговяването и храненето с месо. В Коледни пости сме. Но най-вероятно дълбокият магически смисъл на народната вяра е точно това - на трапезата се слага всичко това, което ражда земята - лук, боб, чушки, чесън. Чесън има задължително, защото това е периодът на мръсните дни. В тези дни лоши, тези дни на хаос, преди да се подреди светът, преди да се роди Новият Бог, преди културното пространство да бъде усвоено от човека, в това пространство бродят всякакви зли сили. Въобще народната вяра е изпълнена с такива демони, които причиняват зло на човека. За да се предпазят, нашите предци си носели скилидка чесън в джоба, в пояса или в пазвата. Консумирали са чесън и вероятно това има и своята предпазна за здравето на човека сила. В миналото са вярвали, че болестите са демони, които нападат човека и му причиняват лошо и по този начин се предпазват." 

На Бъдни вечер никой не трябва да нарушава единството на семейството, затова от трапезата не се става, каза още Десислава Божидарова:

"На Бъдни вечер всички сядат много рано на трапезата. Разбира се, всяко едно действие е свързано с определена вяра, нищо не се прави случайно. Всички сядат заедно, никой не трябва да става от трапезата. Това е едно единство на семейството, което никой не бива да нарушава. Ако случайно някой непременно трябва да стане, става на-възрастният.  Той ходи приведен като натежало от плод дърво и обслужва всички. Момичетата пък трябва да скрият залче хляб от Боговицата под възглавницата си. Ако сънуват някого, вярвало се, че за него ще се оженят. Въобще самата нощ е изпълнена с начини да се предскаже бъдещето. Тази трапеза остава до Коледа, не се раздига, защото се вярва, че предците ще дойдат, ще благословят тази трапеза, ще опитат от храната и ще бъдат благосклонни към живите."

Цялото семейство чака и коледарите. Вярвало се, че там, където минат коледари, зло не ходи, защото те го пропъждат със своите песни и благословии. Затова коледарите са млади и здрави мъже, които могат да се преборят с лошото. Тези коледари обикалят, благославят и съответно получават награда за своята благословия, добави етнографът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 19 септември 2024 година

Стартира четвъртото издание на Балонена фиеста -Белоградчик. Едновременно с полетите, посетителите ще могат да се включат в редица допълнителни активности, обясни Евтим Стефанов, който е един от организаторите на инициативата. От днес всички граждани могат да проверяват дали имената им фигурират в подписка за регистрация на партия или..

публикувано на 19.09.24 в 18:05

Болницата в Мездра е с нов модерен скенер

Многопрофилната болница за активно лечение в гр. Мездра - „МБАЛ - Мездра“ ЕООД, се сдоби с нов модерен компютърен томограф (скенер) . Той е 32-срезов, последно поколение на един от водещите производители на медицинска апаратура в света - американската компания „General Electric HealthCare“ , съобщават от местната управа . Скенерът е закупен със..

публикувано на 19.09.24 в 15:58

Партиите и коалициите не постигнаха съгласие за секционните избирателни комисии в община Мездра

Упълномощени представители на парламентарно представените партии и коалиции от партии в 50-ото Народно събрание не постигнаха съгласие за определяне съставите на секционните избирателни комисии (СИК) в община Мездра за изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г., съобщават от общинската администрация. В консултациите, които бяха водени от..

публикувано на 19.09.24 в 15:49

Водоподаването във Вършец е възстановено

С ден по-рано възстановиха подаването на вода във Вършец . Заради подмяна на главен водопровод вчера без питейна вода бяха половината от жителите на града. Живеещите на 13 улици във Вършец, което е половината от населението, вчера остана без вода. По настояване на кмета на общината Иван Лазаров работниците възстановиха водоподаването..

публикувано на 19.09.24 в 15:06

Над 1800 ще са членовете на секционните комисии във Видинско

Общо 1816 ще бъдат членовете на секционни избирателни комисии в област Видин за изборите на 27 октомври. Комисиите в 11-те общини на областта са общо 234.  Най-много членове и ръководни постове в тях ще има ГЕРБ-СДС - 522-ма членове, от които 234 председатели, заместник-председатели и секретари. Продължаваме промяната-Демократична България ще е с..

публикувано на 19.09.24 в 15:02

Започна Балонена фиеста-Белоградчик 2024

Стартира четвъртото издание на  Балонена фиеста-Белоградчик . Едновременно с полетите, посетителите ще могат да се включат в редица допълнителни активности, обясни Евтим Стефанов , който е един от организаторите на инициативата. "Подготвили сме много богата програма за Балонената фиеста, която извън летенето с балони включва много интересни неща,..

публикувано на 19.09.24 в 14:47

Съветниците във Враца ще обсъдят намаляване на щата на общинско предприятие

Намаляват с 11 щатни бройки хората, заети в Общинското предприятие „Социални дейности“ във Враца . Предложението за това е внесено за одобрение на следващата сесия на местния парламент, която ще се проведе на 24 септември. При положително становище от страна на съветниците, предприятието ще остане със 77 щата при досегашните 88. Свиването..

публикувано на 19.09.24 в 12:00