Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледа е!

Снимка: Цветомир Цветанов

Коледа е, Рождество Христово. Един от най-големите църковни празници в християнския свят и един от най-любимите семейни празници. Децата с нетърпение очакват подаръците на Дядо Коледа, а възрастните украсяват дома и приготвят трапезата, за да прекарат вечерта в радост, заобиколени от любимите си хора. Светият ден е известен в България под имената Рождество Христово, Божик или Божич.

Празникът започва в първите часове на 25 декември. Той е своебразно продължение на Бъдни вечер. Коледа се празнува три дни - в първия, Голяма Коледа сутринта се ходи на църква, а трапезата не се вдига целия ден.

Народното поверие сочи, че за благоденствие на мегдана се извива кръшно хоро. Народната традиция е свързана с обичая коледуване. Основни участници са момци в предженитбена възраст. Подготовката им започва от Игнажден. Тогава разучават коледните песни, създават се коледарските групи, определя се водача на групата, който е по-възрастен и женен. Облечените празнично коледари са с накичени с китки калпаци, а в ръцете си носят "шарени тояги". Времето за коледуване е строго определено от традицията - от полунощ до изгрев слънце на Коледа.

"Светъл празник е настанал, ний ви носим блага вест- Бог родил се днес. Славете и благославяйте, дружина, кажете: Да бъде- колко билки по земята, толкоз здраве в тази къща!"
- наричат за здраве и берекет през новата 2016 година коледарите от читалище "Цвят" и училище "Отец Паисий".


На 25 декември, един от най-големите църковни празници, семейството се събира на обща трапеза, не се пропускат веселите гостувания за отбелязване на щастливия повод. Традициите за празника се тачат и до днес във видинското село Винарово.

"Забележителното на Бъдни вечер и Коледа е била трапезата, около нея е билo постлано със слама. В огнището е горял бъдняка цяла нощ и осветявал помещението. Най-възрастният е казвал: Айде да седнем от обеднък, та да се излюпят пиленцата от обедък(наведнъж). Гадаело се по ореха- каква ще е годината, какво ще е здравето, както и по хляба, кой какво парче си отчупи. Децата се радвали, събирали се всички около синията"- разказа за традициите в родното си село Босилка Александрова, библиотекар в НЧ "Зора 1927" в село Винарово.
 
На Коледа се коли прасе. Трапезата не се вдига цял ден. На Рождество Христово свършват постите и обядът е блажен, и много богат. На него задължително се поднася баница с най-различни плънки - месо, зеле, гъби, праз, тиква и др. Основните ястия през този и следващите са приготвени от свинско месо.

На Коледната трапеза могат да се видят хлябове и питки с различни форми и шарки, които също са свързани с големия празник.

Как се празнува Коледа у нас и по света може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00