Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият собственик на ромската телевизия във Видин, Петър Филипов: "В чужбина колкото и да си успял, носталгията те смачква..."

5
Снимка: Радио ВИДИН

Ден преди ромската Нова година и старта на 3-дневното й прзнуване или т.нар Банго Васил, говорим за българските роми, на които по една или друга причина част от живота им преминава извън Родината. Ще ви срещна с един успял човек и у дома, и навън. По-лесно ли се адаптира към новите условия на живот интелигентният човек, има ли срамна работа, какво друго печелиш в чужбина освен парите.

По-различни ли са празниците в чужбина- по-богати, по-бедни, по-радостни или по-тъжни. Как празнува своята Нова година тази иначе доста емоционална група. Това разказва в "Другата истина" Петър Филипов от Видин, който до преди пет години беше собственик на първата ромска телевизия не само във Видин, но и в страната, както и на етно- радиото в Монтана:
" Роден съм във Видин и го нося в мен навсякъде, където ходя по света. През последните пет години бях на няколко места в СнимкаЕвропа, като започнем от Лондон, минем през Финландия и от януари съм в Германия. В България аз се бях реализирал вече- имах собствен бизнес и се чувствах добре. Когато нещата започнаха да вървят на зле, както и за много други хора тук, аз потърсих поприще в чужбина и смятам, че го открих. Нямам намерение обаче да оставам там. Нещо повече- съчувствам на всички онези, които са в чужбина, защото носталгията там понякога съсипва, направо смачква хората...В личен план това е най-големият проблем за мен в чужбина. Има обаче и нещо друго- където и да си, ти си оставаш чужденец. Колкото и добре да си успял да се реализираш, колкото и добри пари да получаваш, ти си оставаш чужденец дори след 30 години. СнимкаМоите перипетии показват, че животът наистина е едно колело, което непрекъснато се върти- понякога си горе, друг път-долу. Лошото е, както казва един мой чичо, да си долу, когато се спука гумата...

Празниците в чужбина наистина са различни. Много от хората се опитват да пренесат традициите там, където живеят в момента. Това разбира се не винаги минава добре, защото в обществата, в които живеят има вече установени правила, които се спазват. А ние като представители на тази емоционална група обичаме да слушаме музиката ако може по-силно, и ако може на живо...
СнимкаЩо се отнася до Финландия, то там е много студено и е много далече от България. Оказва се обаче, че в тази страна има много представители на ромската общност и то от Видинския регион. Мястото, където аз бях, е близо до Лапландия и студът е наистина голям. В три съседни града обаче, има повече от 150 семейства от Видин. И това, което ми направи впечатление е, че тези хора работят, те са включени в производството- някои работят в кравеферми, в свинеферми, в различни фабрики... Някои от тях са решили дори да останат и сред тях има и такива, които вече са си купили жилища.

СнимкаАз работех в голяма фабрика за производство на найлон. Там бях единственият емигрант сред 450 финландци. Дори нещо повече- освен, че бях емигрант, аз съм и представител на ромската общност. За тях обаче този факт нямаше никакво значение, те знаеха, че идвам от България, че съм добре подготвен и дори ме използваха и за други дейности. Когато напуснах фабриката, колегите от цеха ми купиха подарък, а началникът ми каза, че винаги съм добре дошъл отново. Лошото е, че там зимата е дълга 8 месеца и още от септември денят започва да се скъсява", разказва Петър Филипов.

Как се отразяват на чужденците във Финландия "Белите нощи" и студът, какъв е стандартът на живот за българите в страната и какъв медиен проект съвместно с голяма частна телевизия в България подготвя Петър, можете да чуете във звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50