Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мис Василица избраха във Видин

8
Мис Василица стана Теди Иванова (в средата)
Снимка: Община Видин

Традиционният конкурс за красота "Мис Василица" се проведе в квартал "Нов път" във Видин на 14 януари, когато се отбелязва Ромската Нова година, съобщават от Общината. С бурни аплодисменти от публиката бе посрещнато решението на журито да обяви за победителка в конкурса Теди Иванова, ученичка в ОУ "Епископ Софроний Врачански". Короната на най-красивата от участничките постави кметът на Община Видин Огнян Ценков, който изрази удовлетворението си, че мнението на зрителите съвпада с това на оценяващите. Първа подгласничка на титулярката стана Златка Ангелова, а втора - Лили Тодорова. Те бяха наградени от областния управител на Видин Момчил Станков и заместник-кмета на общината Венци Пасков.

Повече от десетилетие жителите на квартала организират това събитие. Този път в надпреварата се включиха общо 9 участнички, които дефилираха в спортно и в официално облекло. Със специално подготвени изпълнения в програмата за празника се представиха деца от ЦДГ "Звънче".

И тази година Община Видин осигури необходимите финансови средства за отбелязването на празника в ромския квартал и за провеждането на конкурса за красота "Мис Василица", допълват от местната управа.

Снимка: Соня МачорскаРомската Нова година (Василица, Банго Васил) бе отбелязана вчера и в Дунавци с празнична програма, организирана от Общината и Кметството. 

"Нека е мирна, щастлива и плодородна тази година"- пожела кметът Димчо Скорчев на своите съграждани. И допълни, обсипвайки със зърно домакините:

"Колкото са зърната жито и ориз, толкова да са вашите радости през годината!"

Гости на празника бяха: Генади Велков, председател на Общинския съвет във Видин и Красимир Асенов, заместник председател на местния парламент, съобщават от Кметството.

Ромската Нова година се отбелязва по нов стил на 1 януари, по стар стил – на 14-и. Празникът е свързан с няколко ромски легенди. Според първата, Банго Васил е Свети Василий Велики – застъпник и защитник на ромите. Той възстановява мостът, по който преминават ромите, след като този мост е бил разрушен от Дявола или от Господ и спасява давещите се роми. Според втората легенда, Банго Васил е „историческа“ личност, куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си ром. Каква е истината от тези легенди, никой не може  да каже точно, но сигурното е, че Банго Васил е добър човек или светец, който помага на ромите и затова се почита до ден днешен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинският митрополит Пахомий с първа света литургия във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..

публикувано на 16.02.25 в 15:58

Кулските "Къпачи" се представиха на фестивала "Джамала" в Кюстендил

Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи.  Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи  "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..

публикувано на 16.02.25 в 15:09

Почистват коритото на река Скът като предпазна мярка

До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й.  В Мизия, където беше най-тежкото..

публикувано на 16.02.25 в 14:30

Жена загина при пожар край Враца

Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца.   Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..

публикувано на 16.02.25 в 11:40

Дейци на културата отбелязаха Трифон Зарезан във Враца

Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция.   В ритуала по зарязването на лозите вчера   се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..

публикувано на 16.02.25 в 11:15

Четирима са загинали при катастрофа край Видин, има и ранени

Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..

публикувано на 16.02.25 в 10:00

Митрополит Пахомий беше въдворен на епархийската си катедра във Видин

Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..

публикувано на 16.02.25 в 08:05