Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посети Враца и обсъди с кмета на Общината Калин Каменов усложнената ситуация в града. Двамата ще бъдат в непрекъсната комуникация до пълното възстановяване на авариите в електрозахранването в населените места от общината.
Общо 26 населени места са частично или изцяло без електрозахранване в община Видин, стана ясно след проведена работна среща в неделния ден под ръководството на кмета Огнян Ценков.
"Работата на машините е затруднена", информира управителят на общинското звено по чистота във Видин Красимир Попов.
"Където е възможно, ще чистим", каза той и поясни, че работата на екипите е започнала още в 2 след полунощ.
Общо 11 машини -цялата налична снегопочистваща техника на БКС, обработват улиците във Враца, от 17 часа през вчерашния ден. Тази сутрин, в почистването са включени и 17 машини на външни фирми, информираха от общината. Обработени са централните булеварди и основните пътни артерии в града. Снежната покривка е 40 сантиметра, информира Жоро Александров. Без електрозахранване са селата Паволче, Челопек, Тишевица и Мраморен. Трудно проходим е пътя до ски пистите край хижа "Пършевица".
Лавина падна на Петрохан. Над 120 линейни метра снежна маса ще бъдат отстранени от пътното платно с помощта на роторна машина. Обходният маршрут е по АМ "Хемус" и пътя Враца - Монтана.
Над 30 сантиметра е снежната покривка в Мездра, образуват се преспи. Ток няма в почти цялата община, предаде сътрудникът на радио Видин Петко Котларски.
Зимен ад е и в община Лом. Приоритетно се чистят подходите към болницата, пожарната, полицията, училищата, социални заведения и детски градини. Заради усложнената обстановка няколко села от общината са без ток и вода. В момента без електрозахранване са селата Сливата, Орсоя, Добридол, Трайково и Станево, както и кварталите „Младеново” и „Моминброд”. В Ковачица електричеството е възстановено, а пътят до Лом е проходим при зимни условия, съобщи сътрудникът ни Владимир Недев.
Затворен е пътят Сталийска махала - Багачина, а участъкът до Комощица се почиства усилено. Заради лошото време има скъсани проводници по възлови кръстовища и пътни участъци в населени места.
От ВиК - Монтана съобщават, че има вероятност да бъде нарушено водоподаването на Лом и на населени места от общината, заради аварирал трафопост в района на помпената станция край село Добри дол. До този момент без вода са Орсоя, Сливата, Добри дол и Трайково, а в Замфир водоподаването е спряно частично. В селото има скъсани проводници на възлови участъци и кръстовища.
Около 2 000 машини почистват Републиканските пътища в страната. От началото на снеговалежа досега над 2500 души от пътноподдържащите фирми и областните пътни управления работят денонощно, за да се обработят пътищата и да се осигури пътуването по пътната мрежа след обилния снеговалеж. Над 1000 обаждания са приели дежурните в Ситуационния център на Агенция „Пътна инфраструктура“ до днес на обяд. Поради свръхпотребление към приложението LIMA и интернет страницата на АПИ, има временни затруднения с интернет достъпа. IT експертите работят за разрешаването им.
В големите търговски вериги надценките на стоки от български производители започват от 40% и стигат до 100%. Това каза за Радио Видин Димитър Зоров , председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България: "До 80-100%, започващи от 40-50%. Абсолютно никак не е малко, особено на производители примерно както ние - произвеждаме фуражите,..
За днес е обявен пети пореден бойкот на търговските вериги. Инициаторите са категорични, че той ще продължава докато не бъдат предприети реални и ефективни мерки за намаляване на високите цени на хранителните стоки. Бившият омбудсман Мая Манолова отбеляза, че бойкотът е равен на граждански натиск. Според видинчани обаче, решението на проблема зависи..
40-годишен мъж от с. Покрайна е задържан късно снощи, съобщават от полицията във Видин. Към 21.20 часа, в къща в селото, той нанесъл побой с дървен прът на 64-годишния си баща. Пострадалият – с фрактури, е хоспитализиран във видинската болница. Работата на разследващите по случая продължава. Образувано е досъдебно производство.
Бурен вятър ще духа днес над област Враца, предупредиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Степента на опасност е втора степен - оранжев предупредителен код. Бурният вятър ще духа от юг - югозапад с пориви над 24 м/с (90 км/ч) в областите Софийска, Монтана, Враца, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Шумен, Добрич,..
Ръководството на Община Видин договори конкретни срокове за възстановяване на движението на автомобили в района на Здравната каса, където се извършва ВиК ремонт. Фирмата-изпълнител е поела ангажимент до 15 април тази година да бъдат асфалтирани разкопаните участъци по улица „Елин Пелин“, което ще позволи възстановяване на движението. Фирмата е потвърдила..
За днес е обявен пети пореден бойкот на търговските вериги. Инициаторите са категорични, че той ще продължава докато не бъдат предприети реални и ефективни мерки за намаляване на високите цени на хранителните стоки. "Точно един месец след първия бойкот на търговските вериги ние отново призоваваме българските граждани, потребителите към пети бойкот..
Заподозрените за убийството на 20-годишния Мариян Пасков в град Кула са били заловени в Чехия. Те се издирваха с европейска заповед за арест. 29-годишният Антон Илиев и 20-годишният Валентин Каменов са обвинени задочно за убийството на 20-годишния Мариян. Двамата заподозрени са били отседнали при свой познат - българин, в чешкия град Бенатки, недалеч от..