В Министерството на регионалното развитие и благоустройството започна провеждането на поредица срещи с областни управители и кметове на общини за обсъждане на конкретни проектни предложения, включени в Целенасочената инвестиционна програма на правителството в подкрепа на развитието на Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони.
Заместник-министър Иван Аспарухов, който ръководи дискусиите, определи срещите като необходима стъпка за финализиране на изготвянето на програмата, преди внасянето ѝ за обсъждане в Министерския съвет.
"Целенасочената инвестиционна програма е първи опит за последните 25 години за толкова всеобхватни мерки в подкрепа на изоставащите и слабо развитите райони, за преодоляване на икономическата изостаналост на определени райони, привличане на инвестиции, повишаване заетостта на населението и намаляване на вътрешно регионалните различия. Тя е плод на огромни усилия от страна на централната и местните власти", подчерта Иван Аспарухов.
В предварителния вариант на програмата са включени проекти, номинирани с решения на областните съвети за развитие, които са групирани в три части: "Инвестиционна", "Координираща" и "Банка идеи". Инвестиционната част съдържа пакет от приоритетни проекти за финансиране от държавния бюджет в периода 2016-2020 година. Координиращата част съдържа проекти за финансиране с източници, различни от държавния бюджет, които ще търсят финансиране от оперативните програми, други европейски и национални фондове и частни средства. Банката идеи съдържа проектни намерения с недостатъчно изяснена същност, цел и финансиране и възможност за доразвиване след 2020 година.
Предмет на настоящите обсъждания са само проектите, включени в инвестиционната част на програмата. Те са подбрани на базата на стратегическите цели и приоритети на всеки от районите за целенасочено въздействие и се очаква да имат най-голямо влияние за решаване на основните проблеми на общинско, областно и регионално ниво, като заетост, социални услуги, развитие на специфични за района сфери на икономиката. От ключово значение за преценката за финансиране ще бъде степента на готовност на проектите.
Първите срещи са били с представителите на областите Видин, Враца и Монтана, Ловеч и Плевен, които са обект на целенасочени интервенции на подпрограмата в подкрепа на развитието на Северозападна България.
Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия. По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...
Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари. Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..
Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия. По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..
Кръгла маса "Инкубатор за млади таланти" се проведе във Враца . Събитието беше организирано от сдружение "Младите учени". То цели да се предостави възможност на млади учени да презентират своите научни постижения и да придобият опит в представянето на творчески идеи и резултати. Форумът откри зам.-кметът на Община Враца Петя Долапчиева :..
По повече от три проверки дневно или общо 109 проверки са извършили през изминалия месец служителите на врачанската Инспекция по труда . Констатирани са 488 нарушения на трудовото законодателство, 6 от които са за работа без трудов договор. От институцията припомниха, че работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово..
Художествено творчески клуб „Факел“ към читалището в мездренското село Зверино отчете дейността си за периода от 10 февруари 2022 година до 9 февруари 2025 година. Той е сформиран от 22-ма ентусиасти, в деня на свети Харалампий. Клубът е завоювал 19 литературни награди, 4 отличия, свързани с изобразителното изкуство и стилистика и десетки други..
Кметът на община Кула Владимир Владимиров и екипът му отчетоха първата година от мандата си. Владимиров заяви, че целта на отчета пред гражданите е те да получат реалната информация за проблемите, които местната управа е трябвало да преодолее: "Отчетът е структуриран по направления на дейности на администрацията, като приоритетите са..