Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балони с цветовете на българския трикольор полетяха над Враца

11
Снимка: Жоро Александров

Стотици врачани изпълниха централния площад "Христо Ботев" в града, за да отбележат 138-годишнината от Освобождението на България от турско робство. Церемонията се състоя пред паметника на Христо Ботев, а в нея се включи и представителна рота от военно формирование №54 990.

Националният флаг беше издигнат под съпровода на химна, след това 5-годишната Мериан Поповска рецитира незабравимото Вазово стихотворение "Аз съм българче". Духовият оркестър при читалище "Развитие" и средношколският хор при СОУ "Отец Паисий" допълниха празничната атмосфера с изпълненията си.

"България е там, където има и едно българско знаме"- отбеляза в словото си кметът на община Враца Калин Каменов, който поздрави множеството на централния площад.

Представителната рота от военнослужещи напусна площада с маршова стъпка, а по същото време в небето над Враца полетяха повече от 200 бели, зелени и червени балони, пуснати от ученици от местните училища.

На площада се изви хоро, подхванато от танцьорите от клуб "Нанков". В градската концертна зала жителите и гостите на града гледаха безплатен празничен концерт на танцов състав „Хемус“, детски танцов състав „Радост“ и квартет „Чарити“ към центъра за работа с деца. През целия ден вратите на Регионалния исторически музей бяха отворени широко, а експозициите - безплатни и достъпни за всички посетители.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сухи треви се запалиха в близост до две бензиностанции във Видин

Сухи треви горят в близост до две бензиностанции, в края на Видин . Пътят към надлеза, който води към Дунав мост и околните села, е затворен. Три пожарни автомобила са на мястото на инцидента, но няма опасност към момента, каза главен инспектор Генади Янчовски - началник сектор ''Пожарогасителна и спасителна дейност'': "Има екипи на място,..

публикувано на 24.07.25 в 19:18

Снимката на 24 юли 2025 година

Символична "първа копка" бе направена по проекта "Изграждане на зелена и велосипедна достъпна среда в крайдунавски парк и прилежащите му територии" във Видин. Изпълнението ще бъде на пет етапа. Ще бъде изграден парк за домашни любимци, ще има зона за наблюдение на река Дунав. Парковото осветление и обзавеждането ще бъдат подменени.  Малко над 18 млн...

публикувано на 24.07.25 в 18:00

Удължава се забраната за движение на камиони в горещите дни

Заради продължаващите горещини Агенция "Пътна инфраструктура" удължава забраната за движение на камиони над 20 т по определени участъци от републиканската пътна мрежа. Забраната ще важи събота и неделя, 26 и 27 юли, между 13 ч. и 21 ч., на територията на 8 области на страната.  В област Видин ще се ограничава движението на тежкотоварните камиони по..

публикувано на 24.07.25 в 16:30

Мъж от Монтана на съд за заплахи и насилие над бившата си партньорка

Обвиняем за закани с убийство, отправени към жена в условията на домашно насилие, е предаден на съд, съобщават от прокуратурата.   Районната прокуратура – Монтана внесе обвинителен акт срещу В.П. за системен тормоз и закани с убийство спрямо бившата му партньорка, с която около четири години живеел на съпружески начала.  След окончателната им раздяла..

публикувано на 24.07.25 в 15:57

Режим на водата в Белоградчик, в Берковица призоваха за пестене

Временен режим на водоподаването се въвежда в Белоградчик. В ниската зона на града, в квартал "Карловица", водата ще бъде спирана през нощта от 23:00ч. до 06:00ч. Причината е силно намалелият дебит на двете водохващания, които захранват Белоградчик. Разчетите на водоснабдителното дружество показват, че именно в квартал "Карловица" има твърде голямо..

публикувано на 24.07.25 в 15:02

Направиха първа копка за обновяването на Крайдунавския парк във Видин

Символична "първа копка" бе направена по проекта "Изграждане на зелена и велосипедна достъпна среда в крайдунавски парк и прилежащите му територии" във Видин . Изпълнението ще бъде на пет етапа, каза зам.-кметът Десислава Тодорова .  "Изграждане на велоалеи, изграждане на детски площадки, изграждане на спортна площадка и игри на тихо  - т.нар. от..

публикувано на 24.07.25 в 13:41

Книгата "Пътеписи от понтон 4" ще бъде представена във Видин

Книгата "Пътеписи от понтон 4"  е справочник за видинчани, който е преведен на английски, и на туристите също ще им е интересно, обясни авторката Албена Даракчиева . "Идеята на това нещо се роди преди много време...Чувствах го някъде като отговорност, може да звучи преувеличено, но не е, да кажа на тези хора в града какво, донякъде, защото не..

публикувано на 24.07.25 в 12:44