"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."
Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.
Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.
213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)
Срокът на обявената във Видин епидемия се удължава до 2 февруари , като се преустановяват присъственият учебен процес и провеждането на извънкласни занимания и организирани дейности с ученици на територията на община Видин, съобщават от Министерството на здравеопазването. Временните мерки в училищата се въвеждат от утре, 24 януари до 29 януари,..
Полицаи откриха наркотично вещество при проверка в училището в монтанското село Медковец . Наркотикът е намерен у 14-годишно момче от село Сливовик. Количеството на веществото е било 0,58 грама суха тревна маса, която реагирала на амфетамин при тестването. По случая е образувано досъдебно производство.
Мъж от Козлодуй е задържан за палеж на постройка в частен имот в града. Сигналът за пожара е подаден през нощта на 21 януари. Пламъците са потушени от екип на пожарната служба. Задържаният 41-годишен мъж е криминално проявен и осъждан. Той е арестуван за срок до 24 часа.
За отминалата 2024 година от КАТ във Враца са съставили актове за над 2 милиона лева. Още 3 милиона са висящите санкции, които не са събрани. Според данни, представени от началника на катаджиите – главен инспектор Христо Димитров, събираемостта на санкциите е едва 40 на сто. По този показател Враца е в златната среда в България. Издадените..
За 49 път в страната се проведе Среднозимно преброяване на водолюбивите птици. На територията на екоинспекцията в Монтана екип от специалисти обходиха язовирите „Огоста", „Христо Смирненски" и "Дреновец", както и река Дунав от с. Връв, общ. Брегово, област Видин до с. Долно Линево, община Лом, област Монтана. Преброени са близо 3000 птици от 26 вида,..
Напредва ремонтът на дома за стари хора в Дреновец. Пристройката към него е с поставена дограма и термо и хидроизолация на покрива. Приключва и вътрешният ремонт на старата сграда, обясни кметът на община Ружинци Александър Александров Пълно е детското отделение на видинската болница , най-вече заради усложнения след грип. Това каза..
Празникът Бабинден беше отбелязан в кулското село Старопатица с активното участие на самодейците. За целта бе пресъздаден ритуалът „Бабуване”, в който най-младата баба за годината полива вода за измиване на ръцете на най-възрастната жена, която има внуци в селото. „Празникът започна с възстановка на самата традиция Бабинден. Имахме гости от град..