Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Чернобил

Гледка към Чернобил от град Припят
Снимка: Уикипедия
30 години се навършват днес от най-тежката ядрена катастрофа в света- чернобилската. Последиците от нея все още се овладяват и в наши дни. Какво си спомнят видинчани за експлозията тогава:


"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."

Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.

213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 17 февруари 2025 година

От днес стартира едноседмична специализирана  полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите.  Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ. Във..

публикувано на 17.02.25 в 18:00

Окръжната прокуратура разследва тежката катастрофа край Видин

Разследване на пътнотранспортното произшествие на кръстовището на главния път Е-79 с Дунавци , при което през почивните дни загинаха четирима души, е започнато от Окръжната прокуратура във Видин . Взети са кръвни проби за извършване на химически изследвания за употреба на алкохол и наркотични вещества. Назначена е автотехническа експертиза,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Две катастрофи блокираха пътя към София

Непочистени пътища доведоха до две катастрофи , които днес блокираха пътя от Северозапада към София. Трасето през мездренското село Крета, което е предпочитано от леки автомобили, остана непроходимо за часове. Първо камион се спря в крайпътните храсти по отсечката между Ребърково и Крета, а после две коли се удариха. За щастие и при двата..

публикувано на 17.02.25 в 15:58

Мездренски ученици ще се запознаят с професията на юриста

Гимназисти в Мездра ще имат възможност да се срещнат с Анабела Нинова в рамките на инициативата „БУМ Кариера“. Тя е родом от града и в момента изгражда своята кариера в правната сфера. Анабела Нинова е завършила магистратура по право в Софийския университет, като през септември миналата година успешно е издържала изпита за юридическа..

публикувано на 17.02.25 в 15:28

"Пътна полиция" започна специализирана операция

От днес стартира едноседмична специализирана полицейска операция , по линия на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция "ROADPOL", с фокус към товарните автомобили и автобусите. Във Видин проверките се извършваха от служители на "Пътна полиция", Автомобилна администрация и Инспекцията по труда в района на пътния участък до бившата ТЕЦ...

публикувано на 17.02.25 в 14:21
Ася Тодорова, Ловно-рибарско сдружение „Огоста

Нараства броят на хищниците в Монтанско

Над 50-килограмов вълк е отстрелян от ловната дружинка в Чипровци . В района е била забелязана глутница. Увеличава се популацията на хищниците в Монтанско. Освен лисици и чакали има отстреляни и два вълка. „Единият е в Смоляновци, а другия е убит от ловците в Чипровци", съобщи Ася Тодорова, специалист „Ловно стопанство" в сдружение „Огоста"..

публикувано на 17.02.25 в 14:00

Нов паметник на Васил Левски ще бъде открит в Лом

Бюст-паметник на Апостола на свободата предстои да бъде официално открит и осветен на централния площад "Свобода“ в Лом. Това ще се случи н а 18 февруари, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски. Церемонията по освещаването на мемориала и поднасяне на венци и цветя в памет на Васил Левски е от 11:00 ч., информират от местната..

публикувано на 17.02.25 в 13:00