Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Враца показват фотоси от голямото наводнение през 1966 година

Възпоменателни чествания организират в Згориград

Изложба на уникални снимки, направени по време на голямото наводнение на 1 май 1966 година, ще бъде представена във Враца. Възпоменателната фотоизложба ще бъде открита от 10.00 часа пред читалище "Развитие". Тя се организира по повод навършването на 50 години от наводнението, което засяга Враца и Згориград. Това каза кметът на Згориград Асен Петров и добави:

"Първо ще отдадем почит на загиналите във Враца. След това се качваме в Згориград. В двора на черквата имаме паметник на загиналите в наводнението и ще поднесем цветя. Ще имаме гости от град Тезеро, Италия. Същото природно бедствие е станало и там, така че ние и град Тезеро сме като побратимени."

Причина за наводнението на 1 май 1966 година е пробив в хвостохранилище. Засегнати са Згориград и Враца. Жертвите са 107. До трагедията се стига поради немарливост, смята кметът:

"Имаше проливни дъждове, но преди това стената е била подала леко и е имало някакъв процеп. Така че всичко е от немарливост, не е обърнато внимание навреме."

Бившето хвостохранилище продължава да създава проблеми и днес.

"Почти не съществува, но все още прави проблеми. При проливни дъждове, водата го отмива, влива се в реката, която леко побелява. Първи май е празник, но за Згориград и Враца е голяма трагедия, която все още се помни", добави Асен Петров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 23 октомври 2025 година

Инициативата "Мениджър за един ден" се проведе във Видин. Михаела Андреева , ученичка в 10-и клас на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров“, специалност "Икономика и мениджмънт“, зае ролята на репортер в Радио Видин. Въвеждането на  такса "водомер"  е мярка, с която може да се овладее поскъпването на водата за крайния потребител, посочи..

публикувано на 23.10.25 в 18:00

Здравната каса обучава пенсионери в Монтана да разпознават измами

Как да се предпазят от фишинг измами , в които се използва името на Здравната каса запознаха пенсионери от Монтана. Това е част от фокуса на кампанията „НЗОК за теб". Първата от поредицата срещи се проведе в клуб „Надежда". Районната здравноосигурителна каса в Монтана започна провеждане на информационни беседи сред възрастните хора на територията..

публикувано на 23.10.25 в 16:50
Ангел Престойски, управител на

Ангел Престойски: Такса "водомер" ще е социално справедлива

Въвеждането на такса "водомер" е мярка, с която може да се овладее поскъпването на водата за крайния потребител, посочи управителят на "ВиК" - Враца Ангел Престойски, който е дългогодишен бивш председател на Съюза на ВиК операторите в България. Той прогнозира социално справедлив ефект от новия модел на ценообразуване на водоснабдителните услуги, който..

публикувано на 23.10.25 в 16:44

89 ученици и 10 учители получиха награди от математическото състезание за Димитровден

Днес на площад "Бдинци" във Видин се състоя награждаването на победителите от Димитровденското математическо състезание по повод духовния празник на Видин.  Общо 89 са наградените ученици от 3. до 12. клас и 10 са учителите по математика с отличия.  34-ма ученици получиха з латни, сребърни и бронзови медали. Кметът на Видин Цветан Ценков..

публикувано на 23.10.25 в 16:15

Отбелязахме Деня на видинската екология

23 октомври е Ден на видинската екология. Провежда се по инициатива на видинския еколог и фотограф Богомил Петров .  Традиционно на празника се награждават 10 млади еколози. Прочетен бе и поздравителен адрес от областния управител на Видин Ани Арутюнян. На церемонията присъства Симеон Лазаров- секретар на Видинска митрополия.  Сред..

публикувано на 23.10.25 в 15:51

Научен форум за археология и история се провежда във Видин

Видин е домакин на двудневна научна конференция. Темата на форума е "Археологически и исторически проучвания на Видин и Видинския край" . Посветен е на 100 години от рождението на археолога Йордана Атанасова и 115 години музейно дело във Видин.  Йордана Атанасова е най-дългогодишният директор на видинския музей. Заема поста от 1956 до 1983 година...

публикувано на 23.10.25 в 15:47
Николай Антов

Излезе видеоклипът към "Прекрасна нощ" на видинския композитор Николай Антов

Излезе видеоклипът към песента "Прекрасна нощ" в изпълнение на Маргарита Хранова и Симеон Владов. Музиката е на видинския композитор Николай Антов.  "Този клип не излиза в случайно време. Той се появява в навечерието на духовния празник на Видин и той съчетава красотата на нашия град, красотата на Белоградчишките скали, които са част от..

публикувано на 23.10.25 в 15:11