Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От пречиствателната станция до незаконната сеч в Макреш

4
Снимка: радио Видин
Село Макреш е административният център на едноименната община. Навремето са строени масивните сгради на читалището, паметниците на 17-те партизани, които и днес стоят в центъра на Макреш, училището, пустеещо днес. Село с интересна история и къщи, от които необитаемите стават все повече. Защото хората ги няма. Селото запустява, през 3-4 къщи, само бурени обвиват стените на някога пълните с живот домове, изказаха мъката си хората:

"Лошо е да си сам, децата са далече... през 3-4 къщи само има човек. И в съседното Коста Перчово намаляват, само 50 човека са останали. И тук само едно дете се е родило тази година, а колко си отидоха..."


Може да е с намаляващо население, но Макреш има амбициите да стане модерна европейска община. Затова кандидатствали, спечелили и изградили нещо ново за региона- пречиствателна станция за отпадъчни води с биологично пречистване с активна утайка. Съоръжението се намира до село Раковица и е изградено с европейски пари по нова за нашия край немска технология. Изградена е и канализация и е реконструирана вътрешната водопроводна мрежа на селото. Станцията е напълно автоматична, изпробвана е, работи, но все още не се стопанисва от когото трябва- от ВИК оператора в областта. Причините обяснява кметът на Макреш Иван Каменов:

Иван Каменов, кмет на Макреш"Беше заложено в проекта, че експлоатационното ВиК дружество трябва да даде съгласие за експлоатация след държавно-приемателна комисия, както и да определи човек, който да бъде обучен как се работи с тази пречиствателна станция от фирмата изпълнител. Изискуемо беше ВиК Видин да даде писмено съгласие, че след това ще приеме и експлоатира пречиствателната станция. Имаше едно изречение, в което се казва, че общината с ДКЕВР трябва да измисли цена на пречистен кубик вода. 2014 година е завършено съоръжението. Получаваме писмо от ДКЕВР, че те контактуват само с ВиК оператори. Писал съм миналата година и до министъра на регионалното развитие- отговор няма. Имах и такива отговори- сега няма да го взема, защото в момента изграждаме ВиК асоциация, моля изчакайте. Изчаках, писах и до председателя на асоциацията да си приемат новоизграденото съоръжение- няма отговор и от там."


Както става ясно, пречиствателната станция за отпадъчни води в Раковица все още не е приета от ВиК Видин- построена, проверена и предадена 2014 година. Това, че все още община Макреш я стопанисва, води до допълнителни разходи за ток, охрана, ангажименти към Басейнова дирекция. Веднъж пуснато, съоръжението не спира да работи, заради заустването на отпадните води, които чрез станцията се преработват. Чакат бъдещия й собственик- ВиК Видин да приеме обекта си и да го стопанисва, така както му е редът по закон, каза Иван Каменов.

Освен грижите с новата станция до Раковица, в Макреш, като център на община, имат и други грижи- да подготвят навреме проекти, с които да ремонтират през лятото. В Общината са готови с работни проекти за пътищата в селата, за реконструкция на общинските жилища, за детската градина и училището в Раковица. Макар, че им е трудно да се справят с проблема с незаконната сеч, който е от години, са подготвили проект именно за горите- за залесяването им, които на територията на общината са около 24 000 дка.

Целия разговор с хората и кмета на Макреш може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56