Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес отбелязваме Световния ден на околната среда

Снимка: Cross

Тази година Световният ден на околната среда преминава под мотото "За живота на дивите животни". Акцентът е върху идеята за нулев толеранс към нелегалната търговия с диви животни. Бумът на незаконната търговия с диви животни разрушава ценното биоразнообразие на Земята, ограбва нас и природното ни наследство и води всички видове към ръба на изчезването. Убиването и контрабандата подкопават икономиката и екосистемите, подхранват организираната престъпност и дават храна за корупция и несигурност в света.Престъпността с диви животни застрашава емблематични видове - слонове, носорози, тигри, горили и морски костенурки. През 2011 година изчезна подвидът на Яванския носорог във Виетнам, а в същата година изчезват и последните черни носорози в Камерун. Човекоподобните маймуни са изчезнали в Гамбия, Буркина Фасо, Бенин и Того, а други държави могат бързо да ги последват в този процес. Огромните усилия за справяне с незаконната търговия - по-силни политики, информационни кампании, инвестиции в опазването на популации, прилагане на закони, вече имат успех. Въпреки това много видове остават изложени на риск, съобщиха от РИОСВ- Монтана.

Когато се говори за проблемите свързани с опазването на околната среда и защо е важно да не нанасяме волно или неволно вреди, е важно да се работи най- вече с децата, затова е обичайно на този ден екологичните държавни и неправителствени организация да организират различни прояви, в които да включат и децата, каза Апостол Караганчев от "Зелени Балкани". "Трябва да се обърне внимание на младите, защото те са бъдещето на всяка страна. Трябва да им се обърне внимание да пазят своя дом, околната среда, независимо в град или село. Ако те не пазят околната среда, те няма да могат да станат пълноправни членове на обществото. Защото няма да имат познание да опазят това, което не е тяхно, не могат да разберат тази идея, че трябва да пазят нещо, което е чуждо." "Зелени Балкани" постоянно организира срещи с децата от детски градини и училища. Посетителските им центрове също са отворени за децата. Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 26 февруари 2025 година

Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов". Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари. Министър-председателят Росен Желязков разпореди да бъде изградена връзка между системите на..

публикувано на 26.02.25 в 18:00

Видински ученици казаха "не" на тормоза в училище

Ученици и учители от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се включиха в инициатива "Ден на розовата фланелка" .  Кампанията се провежда вече повече от 10 години, каза директорът на училището  Мариета Георгиева : "В сяка година, символично обявявайки деня за борба с агресията в училище като Ден на розовата фланелка,..

публикувано на 26.02.25 в 16:09

Ученици "плъстиха" мартеници във Видин

Творческа работилница на тема "С хубост срещу зло" организира Регионален исторически музей - Видин . Тя бе посветена на изработването на традиционни мартенички. Събитието се проведе в музей "Кръстата казарма“ и бе насочено към деца до 13 години. Целта на работилницата е да вдъхнови малките участници да творят и да се запознаят с българските..

публикувано на 26.02.25 в 16:05

Лом обновява Дунавския парк с проект за над 220 000 лева

Ограничават достъпа на тирове в Дунавския парк в Лом с поставянето на метални антипаркинг елементи пред паркинга на митницата. Паркът, край река Дунав, който е любимо място за разходка и отдих на ломчани, ще бъде обновен с над 220 000 лева Община Лом спечели безвъзмездно финансиране на стойност над 220 000 лева за обновяване на Дунавски парк в..

публикувано на 26.02.25 в 15:07

Работилница за мартеници се проведе в село Бориловец

Потребители на  Центъра  за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства  в  с ело  Бориловец , о бщина Бойница, изработиха п ъстри мартеници .  Инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала" е на сдружение "Северозапазване" и на кмета на общината Анета Генчева. "Нашите потребители обичат да творят и да..

публикувано на 26.02.25 в 15:02

Опит за нелегален превоз на цигари е осуетен при проверка на Дунав мост 2

Митническите служители установиха 7 хиляди кутии цигари в палети с портмонета при проверка на товарен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат .  В Митническо бюро Видин е извършена рентгенова проверка на транспортното средство и товара. В изображението се очертават подозрителни зони в предната част на ремаркето, където се превозват три..

публикувано на 26.02.25 в 14:47

Съветниците в Мездра ще обсъдят 7 точки на предстоящото заседание

Общинският съвет в Мездра ще проведе своето редовно заседание на 27 февруари, четвъртък, от 16:00 часа при скромен проект за дневен ред, включващ само 7 точки. Най-напред общинските съветници ще приемат промяна в Наблюдателната си комисия съгласно Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража и Отчет на Местната комисия за борба с..

публикувано на 26.02.25 в 14:39