Какво ще видят посетителите?
"В продължение на стотици години Зайчар е село, а след освобождението от турците през 1833 година се превръща в административен център на Църноречка околия и седалище на Зайчарския полицейски участък. През 1834 година е обявен за град, а от 1866 става окръжен център. Според първото общо преброяване на населението и жилищния фонд през 1834 година, градът има 1439 жители, от които 694 мъже и 745 жени. В сръбско-турските войни (1876-1878) Зайчар е сериозно повреден и унищожен. Турците изгарят около 160 къщи и ограбват всичко, което може да се изнесе от града. Народната архитектура в Зайчар и околностите в началото на ХІХ век се основава на селския тип къщи, а по-късно навлиза градският тип. Наред с моравската къща сериозно е застъпено строителството на къщи от талпи и греди. Строителната традиция на коренното население се преплита с традицията на преселниците и се повлиява от народната архитектура на съседните области и държави.
В началото на XIX век в Зайчар се откроява обширният Голям пазар (Велика пиjаца) в центъра, в близост до който се намирали старите сгради на окръжните и околийски учреждения. През последното десетилетие на ХІХ век в Зайчар започва строителство на по-големи и по-модерни съоръжения в централната част на града. Така за сравнително кратко време градският център променя своя вид и Зайчар се счита за най-напредналия град на тогавашна Сърбия. Първият регулационен план на града носи името на инж. Козлич и е одобрен на 4 юли 1890 година. През 30-те години на ХХ век Зайчар получава нов облик, става седалище на Тимошка област, а своеобразната му архитектура го нарежда сред най-красивите сръбски градове. Градоустройственият план на Зайчар от 1942 година е изготвен от инж. Глигорие Савович. След Втората световна война, през 1958 година, е направен нов градски план за развитие от известните архитекти Михайло Митрович и Петър Петрович. Този план се оценява като първия реален принос към съвременното урбанистично мислене в Зайчар. Според този план се разрушават всички стари сгради в центъра на града и на тяхно място са построени предимно многоетажни здания за учреждения. През 1993 година е представен новият архитектурно-градоустройствен проект на градския център, ситуационен план на архитект Зоран Стойкович", се казва в презентацията на Зоран Янкович.
"Видин е град с многовековна история, крепост, център на комитат, санджак, вилает, окръг, област. Непосредствено преди Освобождението жителите му са около 20 000, а при първото преброяване на населението в Княжество България през 1880 година те са 13 714. Градът се състои от две части: стара- Калето, с 1330 къщи и нова част около него- Варош, с 1700 къщи. Жилищата са глинобитни и фахверхови (от дърво и камък), с вътрешни нехигиенични дворове. През 1891 година Общинското управление възлага на градския инженер Карл Мачас съставянето на градски нивелачен план. С Княжески указ №33 от 30 март 1899 година се утвърждават застроителните планове на кварталите на Видин.
В края на ХІХ и първата половина на ХХ век градът претърпява осезателна промяна в цялостния си стопански и обществен живот, за кратко се отърсва от ориенталския си характер. Влиянието на европейската архитектура веднага след Освобождението се чувства най-осезателно в крайдунавските градове, благодарение на корабоплаването и развитието на оживени търговски връзки. От Централна Европа навлизат стиловете неоготика, неоренесанс, неороманика, реставраторски пуризъм и електика, а през първата половина на ХХ век- сецесион, които силно повлияват оформянето на новия архитектурен облик на града. Проектирането е извършвано от видните архитекти Тома Върхота, Никола Нешов, Илия Попов, Майер Аладжемов, Коста Николов, инженерите Димитър Захариев и Тодор Кожухаров- завършили в Прага, Щутгард, Мюнхен и Виена. Западните школи дават отражение върху реализираните от тях красиви и уникални сгради- Търговски дом, Офицерски клуб, Земеделска банка, Общинска баня, Видинска банка, хотели, частни домове. След 1948 година проектирането се съсредоточава в проектантска група към Министерството на обществените сгради, пътищата и благоустройството София, а през 1959 година се създава Видинската проектантска организация. В нея творят архитектите Л. Хаджийончев, Ил. Попов, Ил. Траянов, Мл. Петърчев, Н. Балкански, Н. Петков, Цв. Андреев, П. Бузов. Социалистическият архитектурен стил е характерен с проектирането на цели комплекси с единни решения. Успоредно с това се изгражда промишлената зона на Видин. Построяват се нови училища- основни, техникуми и гимназия, кино "Дружба", спортна зала "Фестивална", Пощенска палата, Младежки дом, аерогара, Градски съвет, Дом за красота, хотел "Ровно", Партиен дом и др. Това са сгради, които, със своите мащаби и архитектурна композиция, стават акценти в градската панорама. През 80-те години, по проект на проф. арх. Иван Никифоров, е обновен площадът на Видин, съобразен с архитектурата наоколо, като новият Видин се вписва в старата градска среда", така презентира Видин инж. Лиляна Петрова.
Идете и вижте уникалните стари снимки.
Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчик (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Приключването на строителството в..
Председателят на Общински съвет – Видин свиква извънредно заседание на 19 декември. Дневният ред включва предложения за п ромени в Наредбата за местни такси и цени на услуги, о блекчения за наематели на общински обекти на ул. „Пазарска“ поради продължаващи ремонтни дейности, Общината да кандидатства с проект за изграждане на костница в гробищния..
Кметът на Бойчиновци Светлин Сретениев е пуснат под парична гаранция от 25 000 лева. Градоначалникът бе задържан в ареста за 24 часа след спецакция на полицията вчера. Кметът и заместник-кметът на Бойчиновци са задържани Окръжна прокуратура Монтана е повдигнала обвинение за "умишлена безстопанственост" срещу кмета на община Бойчиновци Светлин..
Кръгови кръстовища ще бъдат затваряни поетапно във Видин през следващите три дни заради ремонта на булевард "Панония", съобщиха от Общината. Ограниченията ще важат от 09:00 ч. до 17:00 ч. Движението ще бъде временно спряно на три кръгови кръстовища: •14.12.2024 г.(събота) – кръговото с ул. “Екзарх Йосиф I”; •15.12.2024 г.(неделя) – кръговото..
Читателски клуб „Book Hub“ при Народно читалище „Просвета-1925“ в Мездра и Младежката мрежа БУМ (Будни устремени мездренчани) организират на 15 декември Коледна благотворителна викторина . Целта на събитието е да бъдат събрани средства в помощ на Валя Каменова от Мездра, която страда от тежко заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в..
Кметът на община Бойчиновци Светлин Сретениев и неговият заместник Таня Петрова са задържани късно вчера с полицейско разпореждане за срок за 24 часа. Новината потвърдиха от Окръжна прокуратура Монтана. Към момента в прокуратурата в Монтана няма постъпило искане от полицията за удължаване мярката им за задържане. Това може да стане днес до..
Бус с видинска регистрация е горял снощи в Белоградчик. Огнеборците са потушили пламъците. Според първоначалните данни случаят касае умишлен палеж. Работата на разследващите продължава в рамките на образувано досъдебно производство.