Какво ще видят посетителите?
"В продължение на стотици години Зайчар е село, а след освобождението от турците през 1833 година се превръща в административен център на Църноречка околия и седалище на Зайчарския полицейски участък. През 1834 година е обявен за град, а от 1866 става окръжен център. Според първото общо преброяване на населението и жилищния фонд през 1834 година, градът има 1439 жители, от които 694 мъже и 745 жени. В сръбско-турските войни (1876-1878) Зайчар е сериозно повреден и унищожен. Турците изгарят около 160 къщи и ограбват всичко, което може да се изнесе от града. Народната архитектура в Зайчар и околностите в началото на ХІХ век се основава на селския тип къщи, а по-късно навлиза градският тип. Наред с моравската къща сериозно е застъпено строителството на къщи от талпи и греди. Строителната традиция на коренното население се преплита с традицията на преселниците и се повлиява от народната архитектура на съседните области и държави.
В началото на XIX век в Зайчар се откроява обширният Голям пазар (Велика пиjаца) в центъра, в близост до който се намирали старите сгради на окръжните и околийски учреждения. През последното десетилетие на ХІХ век в Зайчар започва строителство на по-големи и по-модерни съоръжения в централната част на града. Така за сравнително кратко време градският център променя своя вид и Зайчар се счита за най-напредналия град на тогавашна Сърбия. Първият регулационен план на града носи името на инж. Козлич и е одобрен на 4 юли 1890 година. През 30-те години на ХХ век Зайчар получава нов облик, става седалище на Тимошка област, а своеобразната му архитектура го нарежда сред най-красивите сръбски градове. Градоустройственият план на Зайчар от 1942 година е изготвен от инж. Глигорие Савович. След Втората световна война, през 1958 година, е направен нов градски план за развитие от известните архитекти Михайло Митрович и Петър Петрович. Този план се оценява като първия реален принос към съвременното урбанистично мислене в Зайчар. Според този план се разрушават всички стари сгради в центъра на града и на тяхно място са построени предимно многоетажни здания за учреждения. През 1993 година е представен новият архитектурно-градоустройствен проект на градския център, ситуационен план на архитект Зоран Стойкович", се казва в презентацията на Зоран Янкович.
"Видин е град с многовековна история, крепост, център на комитат, санджак, вилает, окръг, област. Непосредствено преди Освобождението жителите му са около 20 000, а при първото преброяване на населението в Княжество България през 1880 година те са 13 714. Градът се състои от две части: стара- Калето, с 1330 къщи и нова част около него- Варош, с 1700 къщи. Жилищата са глинобитни и фахверхови (от дърво и камък), с вътрешни нехигиенични дворове. През 1891 година Общинското управление възлага на градския инженер Карл Мачас съставянето на градски нивелачен план. С Княжески указ №33 от 30 март 1899 година се утвърждават застроителните планове на кварталите на Видин.
В края на ХІХ и първата половина на ХХ век градът претърпява осезателна промяна в цялостния си стопански и обществен живот, за кратко се отърсва от ориенталския си характер. Влиянието на европейската архитектура веднага след Освобождението се чувства най-осезателно в крайдунавските градове, благодарение на корабоплаването и развитието на оживени търговски връзки. От Централна Европа навлизат стиловете неоготика, неоренесанс, неороманика, реставраторски пуризъм и електика, а през първата половина на ХХ век- сецесион, които силно повлияват оформянето на новия архитектурен облик на града. Проектирането е извършвано от видните архитекти Тома Върхота, Никола Нешов, Илия Попов, Майер Аладжемов, Коста Николов, инженерите Димитър Захариев и Тодор Кожухаров- завършили в Прага, Щутгард, Мюнхен и Виена. Западните школи дават отражение върху реализираните от тях красиви и уникални сгради- Търговски дом, Офицерски клуб, Земеделска банка, Общинска баня, Видинска банка, хотели, частни домове. След 1948 година проектирането се съсредоточава в проектантска група към Министерството на обществените сгради, пътищата и благоустройството София, а през 1959 година се създава Видинската проектантска организация. В нея творят архитектите Л. Хаджийончев, Ил. Попов, Ил. Траянов, Мл. Петърчев, Н. Балкански, Н. Петков, Цв. Андреев, П. Бузов. Социалистическият архитектурен стил е характерен с проектирането на цели комплекси с единни решения. Успоредно с това се изгражда промишлената зона на Видин. Построяват се нови училища- основни, техникуми и гимназия, кино "Дружба", спортна зала "Фестивална", Пощенска палата, Младежки дом, аерогара, Градски съвет, Дом за красота, хотел "Ровно", Партиен дом и др. Това са сгради, които, със своите мащаби и архитектурна композиция, стават акценти в градската панорама. През 80-те години, по проект на проф. арх. Иван Никифоров, е обновен площадът на Видин, съобразен с архитектурата наоколо, като новият Видин се вписва в старата градска среда", така презентира Видин инж. Лиляна Петрова.
Идете и вижте уникалните стари снимки.
Царевец е селото в община Мездра, в което най-автентично и атрактивно празнуват Бабинден по стар стил на 21 януари. Затова подготовката вече върви с пълна сила. Тази година кметството и читалище "Просвета-1928" организират за деня и съпътстваща изложба. Тя ще е под наслов: „ Баба и внуче“. За целта организаторите помолиха всички баби, които..
От 15 януари част от средствата заплатени към Общинско предприятие „Зони за платено паркиране“ чрез СМС на цена 1,50 лв, билет или автоматичните машини ще отива за дотиране на храната в Детската млечна кухня на град Видин, съобщиха от местната управа. Цената за порция на най-малките жители на общината ще продължи да струва един лев. Заместник-кметът по..
Възрастен жител на врачанското село Борован простреля свой съселянин при битов инцидент. Кървавата разпра се разиграла вчера малко след 11 часа, съобщиха от полицията. На телефон 112 жена подала сигнал за простреляния си син. Полицейски екипи и линейка веднага се отзовали и за минути пристигнали в селото. При извършването на процесуално-следствени..
Бал на народната носия се проведе в читалище "Надежда - 1903" във видинското село Бойница. По традиция проявата се провежда всяка година през втората събота на месец януари. Тази година над 60 участници от Плевен, Монтана, Лом, Видин, Кула, Дунавци и селата Расово, Майор Узуново, Кутово, Старопатица, Шишенци и Капитановци се състезаваха в шест..
Истински бум на измамите отчитат от Областната дирекция на МВР във Враца през декемвр и. Според официалната статистика през последния месец на миналата година са били регистрирани 10 измами, като от тях са били разкрити само 3. От установените 2 грабежа не е разплетен нито един, а от 26-те кражби са установени извършителите само на 13 от тях...
С добре обработена писта и работещ ски влек на пистата под връх Ком в Берковския Балкан откриха новия ски сезон. Над 60 сантиметра е снежната покривка. Кметът на Берковица Радослав Найдено в се пусна по пистата със сноуборд и даде символичен старт на сезона. "Дано да има повече сняг, дано всичко да е наред, да има ток, да са подходящи..
На 12 януари Църквата почита света мъченица Татяна Римск а. Живяла е през трети век в Рим. От малка е възпитавана в християнството и е загинала в прослава на вярата. Била е подлагана на най-свирепи изтезания, но раните ѝ още на следващия ден зараствали, каза председателят на катедралния храм във Видин архимандрит Самуил. "Като..