Ансамбълът за изворен фолклор "Гъмза" към читалище "Просвета 1928" село Гъмзово, община Брегово, стана част от Националната листа на елементите на нематериалното културно наследство в сферата "Традиционно танцуване и традиционни детски игри".
Съставът на Гъмзово се конкурираше с още 40 кандидатури от цялата страна в Националната кампания "Живи човешки съкровища - България" - етап 2016 и е едно от 10-те избрани нови попълнения за включване в Националната представителна листа на елементите на нематериалното културно наследство.
"Нашата кандидатура е "Традиционните хора на село Гъмзово - традицията среща бъдещето". В кандидатурата са представени местни хора, които са се играли едно време на църковни празници, на обичаи, на сватби, на пристануши, кръщенета и те са се предавали от поколение на поколение. До днес са се запазили тези около 30 уникални хора, които са се играели по-напред на кавал и тъпан, а сега ги играем на двоянка и тъпан... Всичко това, което вършим в читалището, за да запазим тази традиция ни коства много, много труд и наистина тази дейност се предава успешно от поколение на поколение. Нашият състав и читалището, и най-вече Гъмзово заслужават тази награда", съобщи за Радио ВИДИН секретарят на читалището Анжела Белдева.
Читалището в Гъмзово е удостоено с голямото отличие на Министерството на културата "Златен век" - печат на цар Симеон Велики и специални грамоти за приноса в опазването и популяризирането на националната културна идентичност и по повод вписването в Националната представителна листа на елементите на нематериалното културно наследство. Новите 10 попълнения ще бъдат номинирани и предложени за включване в Световната листа на ЮНЕСКО.
По традиция, от 2008 г. насам, на всеки две години в навечерието на Еньовден се провежда официална церемония, по време на която се обявяват новите попълнения в Националната представителна листа на елементите на нематериалното културно наследство. Ансамбълът на Гъмзово става вторият представител от област Видин вписан в Националната листа, наред с Антимовската духова музика.
Националната система "Живи човешки съкровища - България" цели съхраняване на знанията и уменията за културно изразяване, които имат важно културно, историческо и художествено значение за България и тяхното предаване на следващите поколения. Право на номинации имат народните читалища - като най-стари наши културни институции, представени и днес в почти всяко селище на България, както и регионалните музеи. Те предлагат лица или групи, които владеят във висша степен традиционни знания и умения в някоя от областите на нематериалното културно наследство.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..