Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Механична метла чисти площада на Кошава

Искат да правят модерен плаж с удобства и спасители

4
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Днес разказваме за живота в крайдунавското село Кошава. Проблемите там са много, но хората казват, че са си избрали човек, който с много хъс и ентусиазъм да ги разрешава, един по един. След дълги години с кмет жена, сега Кошава се управлява от мъж. Той се казва Венелин Венелинов, млад ентусиаст, който е убеден, че притежава нужните качества и твърда мъжка ръка, за да се справи с работата си на селски кмет. За него понятието "ленински съботник" не е срамно, нито забравено, затова успял още в първите дни на поста да събере сподвижници и да почистят селото си.

"Успях да мобилизирам приятели, да организирам хора, излязохме около 50 човека с техника, метли, лопати. За няколко поредни съботи си почистихме градинките и селото.

Спечелих и проект за 10 000 лева, ще направим детска площадка, беседка, пейки, кошчета и лампи. Ще има и компостери за тревата, която е окосена.

Кметът на с. Кошава Венелин ВенелиновОт нас даваме безвъзмезден труд на хората, включително и аз, включвам се, работя. Купихме храсторез, брадви, ножици за подкастряне, механична метла... Трябва да си обединител, да сплотяваш хората"
- каза кметът Венелин Венелинов.

Площадът на Кошава се почиства от насъбралите се прах, камъчета и други отпадъци. Правят го по модерен начин, с механична метла.

Милена
е назначена по програма за заетост на младежи, като призовкар, но помага на кмета си с каквото има нужда.

"Назначена съм за 6 месеца, до октомври. Помагам на кмета, всички искаме да изглежда добре селото. Сега е най-хубавият сезон, хората от много места идват на плаж. Чакаме водата малко да се отдръпне и да открие плажната ивица"
- разказа момичето, докато чистеше площада с механичната метла.

СнимкаУправникът на Кошава знае, че сам, без подкрепата и помощта на хората си, нищо не може да постигне. Важна е и добрата работа с общинския кмет във Видин, с когото казва, че също работи добре. Ще търси съдействие за важен за селото въпрос- недостигът на кофи за смет. За 250 къщи имат 57. И понеже са ценни, за да не си ги взимат един на друг, кметът надписал всяка кофа за кого е. И макар че, по думите му, някои от селото го смятат за цербер, забранил и безразборното лепене на некролози.

"Направихме нови табла за некролозите, на стълб или дърво не е разрешено да се лепи. Кметските заповеди са оповестени на таблото, спазват се. Изискване има и за колелетата- само на стойката пред кметството се паркират"- обяснява още кметът.

В Кошава действа и читалище "Съзнание", имат си настоятелство и персонал, но си нямат ток от десет години, или поне не досега. Дори нямали партида към електроразпределителното дружество. Очаква се до месец и този проблем да бъде решен.

СнимкаДруга идея на кмета е да облагороди плажната ивица на Кошава, да има спасител и всички други удобства. Иска да направи и платен паркинг до плажа, а приходите хем да са в общинската хазна, но част от тях да са и за селото.

Герб и знаме на селото- също е идея на местния управник, вече реализирана. Изобразени са символите на Кошава- Дунав, заводът за гипс, рибата, зърното и гроздето.


Църквата в Кошава "Св. Троица" е една от най-старите в региона. Според някои данни е строена през 1860 г. Нуждае се от сериозен ремонт, тъй като основите на храма поддават, а стените се пукат. Благодарение на дарители и с доброволен труд е облагородено пространството пред църквата.

Енорийският свещеник отец Емил"Храмът има нужда от генерален ремонт. Под нас има галерии от мина Кошава и земята сляга, а това спомага допълнително за разрушаването на храма. За щастие, иконописите са в добро състояние, реставрирани са благодарение на дарители. Църковният двор, също с дарители, само за 40 дни е напълно обновен. Църквата ни обединява селото, почти няма разделение на хората"- каза енорийският свещеник на храма отец Емил.  

Целия разказ за живота в село Кошава може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05