Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почистват речните корита в селата от Община Враца

Снимка: Радио Видин

Общинската фирма "Благоустройство и комунално стопанство" почиства речните корита от храсти и дънери в селата от община Враца. Мярката е превантивна и е свързана с предотвратяването на бъдещи кризи, свързани с наводнения. Дружеството работи в 17 населени места от общината.

"Община Враца ни възложи тази превантивна мярка срещу бедствия аварии, свързани с повишените речни нива. Работим по участъци, които са да 1 км от населените места - край реки и канали. Отстраняваме избуялата растителност. На определени места от специална комисия трябва да удълбочим речните корита или съответните канали с цел повишаване на проводимостта- обясни управителят на "БКС" Момчил Младенов.

В рамките на месец август общинската фирма трябва да почисти предоставените райони.

Снимка"Тази дейност започна от 1 август, а до края на месеца трябва да сме готови с изпълнението на задачата. Сформирали сме два мобилни екипа с високопроходими автомобили, а хората са оборудвани с резачки, тримери и храсторези. Изрязаната дървесина се складира на обособени за целта места, така че да не пречи"
 

Управителят на комуналната фирма допълни, че е изпълнил разпореждането на работодателя си - какъвто е Общинският съвет във Враца, и е превел в местната хазна 42 000 лева. Това е дивидент на собственика на БКС, какъвто по закон е местният парламент:

"Съумяхме и преведохме дивидента към Община Враца. Сумата е една от най-големите, превеждани през последните години от общинско дружество. Миналата година дружеството беше на печалба и този дивидент постъпи по сметките на собственика на фирмата... Имам уверението на общинска администрация, че парите ще бъдат използвани по предназначение за подобряване на пътната инфраструктура във Враца".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Медици от Врачанско са номинирани за наградите на Българския лекарски съюз

Врачанският кардиолог д-р Нора Цветкова е номинирана за „Лекар на годината", съобщиха от Районната колегия на Българския лекарски съюз в града под Околчица. Тя е номинирана на областно ниво в категория „Най-заслужил лекар от Районна колегия". Наградата ще ѝ бъде връчена на 20 октомври на специално тържество на лекарския съюз, което ще се състои в..

публикувано на 16.10.25 в 09:58

Видин привлича 57 млн. лева по европейска програма

Единадесет проекта на Община Видин на обща стойност 57 млн. лева са одобрени за финансиране по Програма „Развитие на регионите“. Средствата са за модернизация на образователна инфраструктура, обновяване на детски градини и жилищни сгради, създаване на нови социални услуги за хора с увреждания и възрастни, реставрация на културни обекти и развитие на..

публикувано на 16.10.25 в 09:31
Бисер Спасов показва водата, която тече от тръба под старата помпена станция

В Горна Вереница вече има вода, има обаче и проблеми

В монтанското село Горна Вереница вече има редовно вода. Режим на водоподаването бе въведен в края на юни. Жители на селото сигнализираха за авария на напорния водопровод, която е от години. ВиК Монтана веднага изпрати екип на място. Жителите на село Горна Вереница първи в област Монтана това лято бяха поставени на воден режим. Това стана на 26..

публикувано на 16.10.25 в 07:47

32 предложения ще гласува Общинският съвет във Видин

Общо 33 точки са включени в предварителния дневен ред на редовното заседание на Общинския съвет във Видин, насрочено за днес. След питания към кмета, съветниците ще гласуват а ктуализация на Бюджета на Община Видин, Промяна на Поименния списък за капиталови разходи, Справка за извършване на неотложни текущи ремонти, както и  Актуализирана бюджетна..

публикувано на 16.10.25 в 07:36

ГЕРБ Видин: Предсрочни избори не са вариант, но правителството трябва да бъде обновено

Няма яснота дали парламентът ще заседава днес след като вчерашният пленарен ден се провали заради липса на кворум. Продължават спекулациите около бъдещето на правителството след изявлението от вторник на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за преформатиране на управляващата коалиция.  "Предсрочните избори не са вариант, защото ще сринат безвъзвратно..

публикувано на 16.10.25 в 07:24

Снимката на 15 октомври 2025 година

Стабилен пазар на труда през месец септември отчете Агенцията по заетостта.  Равнището на регистрираната безработица остава ниско - 5.06 процента. 17 хиляди са започнали работа с посредничеството на бюрата по труда през предходният месец. Делът на заявените работни места през септември остава същият както и през август - 9 хиляди и 500 . Най-голям дял от..

публикувано на 15.10.25 в 18:00
Румен Христов

Румен Христов разговаря с активисти от ГЕРБ в Монтана

Народният представител от ГЕРБ – СДС Монтана Румен Христов проведе среща с активисти от региона. Депутатът от Монтана, и лидер на СДС, Румен Христов се срещна с кметовете на ГЕРБ от областта. Това стана днес по обяд, след като вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска депутатите да ида по изборните си места. В срещата освен кметове на ГЕРБ са..

публикувано на 15.10.25 в 17:30