Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъдем далновидни родители?

13
Снимка: Личен архив

Отговор на този въпрос търсим с Тони Грибачева, заела се с нелеката мисия да бъде полезна на родителите на учениците. Тя е преподавател в училище от 30 години. Навремето, когато кандидатства, математиката ѝ е на сърце и избира да я преподава: 

"Когато започнах работа, вече бях твърдо убедена, че това ми е призвание! Много обичам децата, обичам преподаването, макар че нещата доста  се промениха последните години. Реших, че това, което съм събрала през годините, като опит и идеи, по някакъв начин трябва да достигне до повече хора."

До преди няколко месеца Грибачева работи в Асеновградската гимназия по хранително-вкусови технологии. Там над 10 години преподава на горен курс от 9-и до 12-и клас:

"От практиката ми дойдоха доста идеи, особено като виждам самите деца в 12 клас, колко са неориентирани за живота си."

СнимкаТака, преди около година, тя създава своята  страница в интернет- "Родител на ученик". 

Какво Ви провокира да създадете този сайт и към кого е насочен– към родителите или и към учениците?

"В момента училището дава много знания, много полезни неща, но от чисто житейска гледна точка по отношение на характер, личностно изграждане на децата, нещата зависят най-вече от родителите! Затова желанието ми е да се свържа със заинтересованите родители, тези, които настина желаят да отделят повече време на децата си в тази насока, да помислят по-отрано кои качества на характера, кои техни таланти и възможности биха им помогнали по-лесно и успешно да се реализират, защото животът е много динамичен. Единствено личностните качества на човека могат да му дадат основата, за да е сигурен, че след години, когато завършва училище, ще може много по-бързо да се реализира. Желанието ми е повече деца, по-рано да намират своето призвание в живота, но това, по мое мнение, зависи най-вече от родителите им и затова желая да помагам на родителите!"

Тази помощ се извършва чрез онлайн консултации. Има ли конкретни правила, които родителите да следват?

"Някои от тях, когато сме живели заедно с фамилията, с баба и дядо, сме ги следвали несъзнателно, без да са така конкретно формулирани - като откриване на талантите на детето, качества, като коректност, организираност, отговорност. Родителят трябва да има една конкретна визия какъв човек иска да бъде детето му на 18 години, с какви черти на характера, с какви умения, с какви вярвания за живота. Защото не се реализират нашите желания, колкото вярванията, които, дори понякога, са на подсъзнателно ниво. Ако ние вярваме, че нямаме сили да реализираме някоя наша мечта, дори да имаме желанието- няма да я реализираме, ако повярваме, че имаме сили- ще я реализираме. Родителят трябва да е един наставник, съветник, както треньорът в един отбор от спортисти. Той няма да излезе на терена да рита топката, той само ще научи играчите как да го правят по възможно най-добрия начин. В такава роля аз виждам далновидните родители."

В момента, за съжаление, една част от децата растат без родители, те са в чужбина. При тях как стоят нещата? Каква е причината едни хора да се успешни, а други по-малко успешни?

Снимка"Сега ще ви кажа една история– студенти отиват да правят проучване в Дом за деца без родители. Там интервюират около 10-на деца и казват: "Никой от тях няма специални перспективи и нищо специално няма да постигне в живота." След 20 години един преподавател в този университет намира това изследване и решава да провери, какво се е случило с тези деца. Това, което се вижда е, че една група деца са постигнали изключителни успехи. Каква  е причината, ги пита? И всички те отговарят: "Имахме една учителка!" Т. е. един човек е достатъчен, за да промени живота на едно дете. Срещат се с учителката, питат я как им е повлияла, така че те да станат успешни в живота и тя казва: "На първо място много ги обичах и на второ място- се постарах да видя най-доброто в тях и да ги подкрепям да го развиват."

Другата  история , която ни разказа Тони Грибачева е тази на гениалния Томас Едисън.

"Като малък го изключват от училище, защото се е справял много зле и смятали, че ще пречи на класа. Изпращат писмо до неговата майка, в което пишат, че Едисън изостава с развитието си и не могат да го учат с всички останали. Самият Едисън не вижда какво пише вътре в писмото. Когато го дава на майка си, тя му казва, че вътре пише следното: "Да, ще преминеш на самостоятелно обучение, защото толкова добре се справяш, че изпреварваш другите деца!" Тя се заема да го обучава сама и благодарение на нея той повярвал, че има голени способности, а тази увереност го превръща в гений на своето време.

Важното е да се помогне на детето да намери своите способности, заложени му от природата и да му се помогне да ги развива. После всичко е въпрос на упоритост, на труд, но се върви в правилната посока."

В звуковия файл ще чуете и конкретни казуси от практиката на нашата гостенка: ученолюбиво момиченце, старателно, но доста чувствително, в 7 клас, втория срок, когато предстоят матури и кандидатстване, то започва да се оплаква у дома, че по математика ѝ е трудно, не разбира материала. В разговор майката научава, че в час учителката, в старанието да мотивира целия клас, защото в него има доста палави деца, им казва: 

"Вие с тези знания до никъде няма да стигнете, ако продължавате така несериозно, няма да вземете изпитите…" И несъзнателно тя им предава подсъзнателно вярването, че няма да успеят. Така работата по този предмет за децата става неприятна, те започват сами да не си вярват и има реална опасност по време на изпита да бъркат от притеснение.

Снимка"Аз съм щастлива от това, че все повече колеги са запознати с идеите за личностното развитие и ги прилагат. Всичко е оставено в ръцете на педагога, ако той желае да се развива като личност и да развива и учениците, не само да им предава знания по урока, тогава и учениците постигат по-големи успехи."

Тони Грибачева е автор и на книгата "Седем стъпки за седем дни" в помощ на родителските трудности. Изданието е онлайн и всеки може да си го изтегли безплатно:

"Всеки може да си я свали от моя сайт kidstudy.org. Книжката е малка, за да се чете бързо и лесно. В нея е включена за седемте дни от седмицата по една специална идея. За всеки ден съм дала и по три полезни техники."

Дълги години нашата събеседничка води и скаутския клуб в Асеновград. И синовете ѝ са скаути:

"Това също е една от идеите, които ме насочи, че родителите могат много да помагат на децата си!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00