Части от луксозни антични съдове, накити и огледало от бронз са сред предметите, които археолози откриха при разкопки на територията на някогашната римска колония Рациария и столица на провинция край видинското село Арчар.
Екипът, воден от доцент д-р Здравко Димитров, е проучвал сектор северно от резиденцията на провинциалния управител, където миналата година са разкрити добре запазени късноантични сгради. Секторът е разчистен след миналогодишни набези на иманяри, когато обектът остана за кратко без охрана.
"Продължихме и завършихме проучването в тази зона, тези 4 квадратни метра северно от резиденцията, в които се откриха тези интересни предмети, които ще бъдат едно добро попълнение във фонда на Регионалния исторически музей във Видин. Открихме "тера сигилата" /трапезна керамика/, внесена от италийските земи, както и предмети, които са изработени от мрамор. За пръв път открихме данни за дорийски ордер в Рациария, малък фрагмент от дорийски капител"- каза доцент д-р Здравко Димитров.
Според доцент д-р Здравко Димитров, археологическият сезон в Рациария е успешен, въпреки ограниченото финансиране. Разкопките на територията на античния град, която стана символ на иманярски опустошения, бяха възобновени по инициатива на Министерството на културата през 2013 година.
"Възможно е Рациария да бъде спасена, има какво да се открие като движими културни ценности, както и като археологическо богатство под формата на големи археологически комплекси"- каза доцент Здравко Димитров. Според него е необходимо по-добро финансиране на обекти като Рациария, за да може да се премине към тяхната консервация и социализация. Проект за това има Община Димово, на чиято територия е Рациария и с него кандидатства по програма за трансгранично сътрудничество със Сърбия.
"Тази година успяхме да проследим всички възможни периоди в рамките на проучваната площ. Те показват едно много интензивно градоустройствено развитие на Рациария с поне четири периода, с четири промени на основните компоненти на сградите, с тотална реконструкция на градоустройствения план по времето на Анастасий"- каза доцент Иво Топалилов, заместник- ръководител на екипа, извършвал проучванията на територията на Рациария.
Археолозите, които работят там, се надяват от следващата година да бъде възобновена работата с колегите им от Университета Ферара в Италия, които са участвали в разкопките преди 25 години.
"Следваща годена смятаме да продължим разкриването на тази сграда, която е северно от резиденцията на провинциалния управител, а също и в западна посока, тъй като се оказа, че в основата си тя е запазена. Така ще можем да открием този квартал, който е между две улици и минава покрай резиденцията, след което ще може да се пристъпи към реставрация, консервация и социализация на този сектор"- каза Илко Цветков от Регионалния исторически музей във Видин.
Според археолозите най-големият археологически обект на територията на региона трябва да се превърне и в място, което туристите посещават. На обекта е осигурена постоянна охрана, а служителите от полицейския участък в Арчар следят да няма иманяри, казаха археолозите.
Обявеният за днес заради високите цени бойкот на хранителните магазини у нас не спря пазаруващите в големите търговски вериги във Видин. Въпреки че доходите в региона са сред най-ниските в страната, хората нямат очаквания, че подобна мярка ще доведе до резултати. Близо 61% от българите твърдят, че всеки ден попадат на новини, които могат да..
Кметът на община Враца Калин Каменов откри информационна среща за представяне на възможностите за кандидатстване с проекти по Програма по Интеррег VI-А Румъния-България и Урбакт IV. Той приветства участниците в информационната кампания и благодари на екипа, че са избрали Враца да е домакин на срещата: "За нас е важно да си сътрудничим, за да сме..
Обезлюдяването на региона, недостигът на учители, ресурсни учители и логопеди, както и обучението в слети групи и класове са сред факторите, които оказват неблагоприятно влияние на децата и учениците в област Видин. Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците набелязва конкретни мерки за преодоляването им. Изготвена е за..
Компютърен клуб към читалище „Христо Ботев 1926“ искат да направят в монтанското село Кобиляк . Секретарят на културната институция Цветанка Крумова обясни, че имат нужда от техниката заради местните деца: "Имаме един лаптоп, който е служебен, и като нещо им трябва в интернет от него пускаме да гледат, разпечатваме теми, които им трябват за..
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..