Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "Против" обществените съвети към училищата и детските градини

Снимка: ППМГ "Екзарх Антим I" Видин

Правилникът за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към детските градини и училищата беше утвърден в Народното събрание и обнародван преди дни в Държавен вестник. Сформирането им трябва да стане до края на годината. В "Посоките на делника" в спор "За" и "Против" тези нови структури влязоха началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Марийка Василева и Евлогия Манджукова- директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" и председател на видинската секция на Синдиката на българските учители.

"Обществените съвети имат за цел да активизират обществото в работата за образованието на нашите деца. Всички казваме, че това е приоритет, но в последните години се оставяше само в ръцете на учителите, директорите, експертите. СнимкаЦелта е наистина да се привлече родителската общност и обществото като цяло в управлението, в дейностите на всяко едно училище и детска градина. Заради това смятам, че е полезно да се включи общественият съвет активно в дейността на училището или детската градина. Всяко начало е трудно, но съм сигурна, че ще намерим доброто решение обществените съвети да бъдат в полза на училищата и детските градини", обясни Марийка Василева.



Снимка"Регламентът за сформиране на обществените съвети е утежняващ, обременяващ и с възможности да се блокира работата в учебните заведения. Веднага възниква въпросът: В малките населени места, където голяма част от населението е полуграмотно или неграмотно, кой ще влезе в този обществен съвет- хора, които категорично не познават нормативната уредба, трябва да изразят становище по редица документи? Едно нещо не трябва да се създава само защото е модерно, а да се преценят реалностите в страната. А какво ще стане, ако родителите тотално откажат да участват в такъв съвет, при положение, че Законът ни налага да съгласуваме редица документи с него? Кой ще носи отговорността, ако тези съвети не сработят? До голяма степен функцията на обществените съвети се припокрива и със сега съществуващите училищни настоятелства. Описаните в Правилника за създаване на обществените съвети стъпки ми се струват тежки, тромави, бюрократични и в един момент биха могли да блокират системата", заяви Евлогия Манджукова.

Повече за целта, състава и правомощията на обществените съвети, както и за опасенията на училищните директори, можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00