Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "Против" обществените съвети към училищата и детските градини

Снимка: ППМГ "Екзарх Антим I" Видин

Правилникът за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към детските градини и училищата беше утвърден в Народното събрание и обнародван преди дни в Държавен вестник. Сформирането им трябва да стане до края на годината. В "Посоките на делника" в спор "За" и "Против" тези нови структури влязоха началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Марийка Василева и Евлогия Манджукова- директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" и председател на видинската секция на Синдиката на българските учители.

"Обществените съвети имат за цел да активизират обществото в работата за образованието на нашите деца. Всички казваме, че това е приоритет, но в последните години се оставяше само в ръцете на учителите, директорите, експертите. СнимкаЦелта е наистина да се привлече родителската общност и обществото като цяло в управлението, в дейностите на всяко едно училище и детска градина. Заради това смятам, че е полезно да се включи общественият съвет активно в дейността на училището или детската градина. Всяко начало е трудно, но съм сигурна, че ще намерим доброто решение обществените съвети да бъдат в полза на училищата и детските градини", обясни Марийка Василева.



Снимка"Регламентът за сформиране на обществените съвети е утежняващ, обременяващ и с възможности да се блокира работата в учебните заведения. Веднага възниква въпросът: В малките населени места, където голяма част от населението е полуграмотно или неграмотно, кой ще влезе в този обществен съвет- хора, които категорично не познават нормативната уредба, трябва да изразят становище по редица документи? Едно нещо не трябва да се създава само защото е модерно, а да се преценят реалностите в страната. А какво ще стане, ако родителите тотално откажат да участват в такъв съвет, при положение, че Законът ни налага да съгласуваме редица документи с него? Кой ще носи отговорността, ако тези съвети не сработят? До голяма степен функцията на обществените съвети се припокрива и със сега съществуващите училищни настоятелства. Описаните в Правилника за създаване на обществените съвети стъпки ми се струват тежки, тромави, бюрократични и в един момент биха могли да блокират системата", заяви Евлогия Манджукова.

Повече за целта, състава и правомощията на обществените съвети, както и за опасенията на училищните директори, можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15