Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "Против" обществените съвети към училищата и детските градини

Снимка: ППМГ "Екзарх Антим I" Видин

Правилникът за създаването, устройството и дейността на обществените съвети към детските градини и училищата беше утвърден в Народното събрание и обнародван преди дни в Държавен вестник. Сформирането им трябва да стане до края на годината. В "Посоките на делника" в спор "За" и "Против" тези нови структури влязоха началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Марийка Василева и Евлогия Манджукова- директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" и председател на видинската секция на Синдиката на българските учители.

"Обществените съвети имат за цел да активизират обществото в работата за образованието на нашите деца. Всички казваме, че това е приоритет, но в последните години се оставяше само в ръцете на учителите, директорите, експертите. СнимкаЦелта е наистина да се привлече родителската общност и обществото като цяло в управлението, в дейностите на всяко едно училище и детска градина. Заради това смятам, че е полезно да се включи общественият съвет активно в дейността на училището или детската градина. Всяко начало е трудно, но съм сигурна, че ще намерим доброто решение обществените съвети да бъдат в полза на училищата и детските градини", обясни Марийка Василева.



Снимка"Регламентът за сформиране на обществените съвети е утежняващ, обременяващ и с възможности да се блокира работата в учебните заведения. Веднага възниква въпросът: В малките населени места, където голяма част от населението е полуграмотно или неграмотно, кой ще влезе в този обществен съвет- хора, които категорично не познават нормативната уредба, трябва да изразят становище по редица документи? Едно нещо не трябва да се създава само защото е модерно, а да се преценят реалностите в страната. А какво ще стане, ако родителите тотално откажат да участват в такъв съвет, при положение, че Законът ни налага да съгласуваме редица документи с него? Кой ще носи отговорността, ако тези съвети не сработят? До голяма степен функцията на обществените съвети се припокрива и със сега съществуващите училищни настоятелства. Описаните в Правилника за създаване на обществените съвети стъпки ми се струват тежки, тромави, бюрократични и в един момент биха могли да блокират системата", заяви Евлогия Манджукова.

Повече за целта, състава и правомощията на обществените съвети, както и за опасенията на училищните директори, можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05