Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чуйте ни, ние сме бъдещето

Снимка: Колаж Радио ВИДИН

Днес се навършват 27 години от паметната дата 10 ноември 1989 г., която сложи край на една епоха и постави началото на друга- започна така нареченият "преход", който, според редица анализатори, все още не е приключил. На 10 ноември обаче се отбелязва и Международния ден на младежта. В "Посоките на делника" попитахме родените след началото на прехода защо напускат родното място, какво би ги задържало тук, искат ли и могат ли да променят средата, в която живеят.

"След като завърша ще отида да уча в София. Ако имам възможност да работя по специалността си във Видин, ще го направя, иначе ще остана в София. Много харесвам нашия град, бих се радвала, ако имам възможност, да живея и работя тук. Младите хора са свикнали с положението, в което живеят- може да не им харесва, но не правят нищо, за да го променят", смята Мария Тодорова, ученичка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин.

"Не мисля да остана във Видин- тук няма работни места и перспектива за моята професия. Проблем е, че днешните ученици нямат потребност да изискват, ходят на училище с нежелание, не са добре подготвени за живота след като свърши училището. Малка част от тях се интересуват от политическия живот. Бих посъветвала възрастните да се вслушват повече в гласа на по-младото поколение", добави Надя Неделкова, председател на Ученическия съвет в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".

Петя Генова потърси мнението на 12-окласници от Лесотехническата професионална гимназия в Берковица:

"Нашето мнение не се приема много-много от възрастните, чувстваме се малко неоценени. Ние сме младото поколение, носим промяната и трябва да ни чуват... Вярвам, че ще променим света или ако не света, то поне държавата ни... Не бих напуснала България, вярвам, че младите хора трябва да останат, дори и да бъде трудно в началото, всеки ще намери своята реализация в областта, в която е силен. Трябва да сме самокритични, за да се развиваме... На младите бих казал да останат в България, да се опитат да променят нещата тук, а на по-старите каквото и да кажа, не мисля, че ще ни чуят..."

Ангел Христов е член на Младежкия парламент в Козлодуй- организация на млади и много активни хора, които искат, знаят как и променят успешно средата, в която живеят:

"През тази година организирахме фестивала "Шумът на реката"- беше невероятно. Имахме Седмица на пътната безопасност, инициирахме дарителска акция за кораба "Радецки", изработвахме камъчета с лика на Христо Ботев и с парахода, събрахме доста средства. Много благотворителни мероприятия имахме, ходихме и в детските градини. През 2017 година ще инициираме събиране на капачки за закупуването на поне 10 инвалидни колички за хора в нужда. Преди време мислех, че нас- младите, никой няма да ни чуе и да ни обърне внимание, но отидох на една среща на Младежкия парламент в Козлодуй, на която се вдъхнових, че моят глас може да бъде чут, оттогава се занимавам по-отговорно, това ми донесе много... Срещаме голяма подкрепа от Община Козлодуй. Едно от първите неща, които направи новият кмет, беше именно да създаде Младежки парламент и да чуе какво искат младите хора. Мисля, че сега нашият глас е чут. В момента работим по мащабен проект да се изгради Младежки дом в Козлодуй, сигурен съм, че и това ще стане..."

"За съжаление много малка част от младите хора се връщат тук. Убедена съм, че искат да се върнат, но за съжаление нямат условия, при които могат да го направят- работните места са недостатъчно, с ниска перспектива за развитие и ниска финансова стабилност, не каквато търсят младите хора. Сигурна съм, че това би могло да бъде преодоляно, ако се погрижим икономиката на региона да бъде в нормално състояние"
, обобщи директорът на видинската ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева, която от 25 години ежедневно е сред младите хора на Видин.

Още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42