Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да съхраним традициите и българския дух

Снимка: Колаж: Радио ВИДИН

За българските традиции и обичаите, за историята и приемствеността между поколенията говорим в сутрешния блок "Посоките на делника" с Вилислава Милкова- танцьор във фолклорна  студия "Северняци", Ерик Петров- ръководител на фолклорна студия "Северняци", "Работилница за хора" и детска фолклорна студия "Севернячета" и с Ивайло Иванов от патриотичен клуб "Бдинци" и член на Управителния съвет на Национален съюз "Единение".

"Изпратихме 2016 и посрещнахме 2017 година с няколко участия в новогодишната нощ. Това е съдбата на артиста- когато другите се веселят, артистите работят. Но пък ни беше приятно, забавно и много весело", сподели Ерик Петров.

"2016 беше предизвикателна за нас. Проправихме една тънка пътечка, която се надяваме да стане път. Апелът миналото да се запомни в настоящето, да го презентираме по подобавящ начин, понеже към днешна дата виждам едно издихание от страна на младите- не познават българската си история. Обичам да казвам, че човек, който не познава своята история, не заслужава бъдеще. Затова се стремим по този начин- със срещите ни с младите, да запазим българският дух, българското самочувствие. Пожеланието ми към всички българи през 2017 година е да запазят род, уважение към семейството и да не забравят Родината", каза Ивайло Иванов.

Патриотичнен клуб "Бдинци" проведе през 2016 година уроци по родолюбие във видински училища и показа нагледно пред децата старинно оръжие и дрехи. По този начин, когато представят историята нагледно, се надяват да стигнат до повече деца и те да заобичат нашето наследство и да се гордеят с него.

Снимка"Аз съм щастлив, че имам възможност да работя с много хора и виждам с какво желание, с какъв хъс се хващат на хорото и имат желание постоянно нещо ново и интересно да учат. В моя състав "Работилница за хора" се розучават около 50-60 хора- от всички фолклорни области. Детската група, в която има деца от 4 до 14-годишна възраст, играят около 30 хора. За всеки танц костюмът е много важен- когато видиш един танцьор с една красива българска носия, той ти грабва окото и това привлича както млади, така и стари", сподели Ерик Петров.


Фолклорните формации, които ръководи Ерик Петров, имат с какво да се похвалят- 52 са концертите им през 2016 година, имат участия във  фестивали, явили са се на два конкурса, от които са спечелили две награди.

Вилислава Милкова казва, че когато облече носията, се променя:

"Това е един вид скок в миналото- пазиш това, което е останало и го предаваш на другите, предаваш емоцията, която изпитваш в този момент. И публиката те зарежда с положителна емоция. Това ме кара да се чувствам щастлива, когато съм на сцена и когато играя. Ние сме бъдещето и трябва да продължим да правим това, трябва да запазим българската традиция и да я предаваме."

СнимкаЧленовете на патриотичния клуб се стараят максимално да пресъздават нашата история, когато правят възстановки и да показват истината на хората:

"И ефектът е показателен след края на всяка една възстановка- сълзите в очите на публиката- не от страх, не от мъка, а от гордост, че са българи, че са видели нашите предци какво са направили за свободна България."

Начинът, по който представяме нашата история и фолклор, също са важни, споделиха събеседниците. Когато успееш да грабнеш малките в един непринуден разговор, да покажеш носията и дрехите, да разкажеш увлекателно за обичаите и обредите и защо са важни, защо са поводи за гордост, няма как те да се не заслушат в народната музика и да не заобичат българската история.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00