Малките казани за варене на ракия ще са с вместимост до 1000 литра обем, а не както досега до 500 литра. Това стана възможно с приетите на второ четене от пленарната зала промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с които на практика се върнаха старите правила за специализираните малки обекти за дестилиране.
Промените ще станат факт от момента на обнародването им в Държавен вестник, каза в края на миналата седмица Диана Йорданова, заместник председател на бюджетната комисия в Народното събрание.
Правилата за дейността на казаните бяха затегнати в края на 2015 г. по предложение на депутати от Патриотичния фронт. Темата породи много разгорещени дебати през миналата година, дори се стигна и до протести от страна на производители на домашна ракия от всички региони на страната. Припомнихме си какво каза в края на 2016 година Александър Иванов, един от най- известните казанджии във Врачанско, когото всички наричат бай Сандо. С него разговаря Красимир Каменов.
"Тук съм от 15 години, но сега, с този режим, няма работа за всички казани. Надявам се нещата да се оправят и да бъдат приети новите правила" - каза бай Сандо.
Промените в Закона за акцизите станаха по настояване на Национално сдружение "Българска домашна ракия". Потърсихме за коментар Стоил Атанасов, един от учредителите на организацията.
"Тази битка беше нелека и продължи една цяла година. Тя засегна средния бизнес и ощети много хора. Този закон беше абсолютно лобистки и обслужваше големите спиртоварни. Той засегна нас, които сме на светло, а тези, които извършват тази дейност при домашни условия, останаха необезпокоявани. Този сектор даваше и пари на държавата, плащайки и акциз, и данъци" - каза Стоил Александров. Има и представители от Българския Северозапад, които членуват в Националното сдружение "Българска домашна ракия".
Евгени Стоянов е член на сдружението "Българска домашна ракия" и координатор на протестите в Монтана през април 2016 година. С него разговаря сътрудникът ни Любо Андреев.
"Разгеле, депутатите разбраха, че контрабандният алкохол не се произвежда в домашните казани, една година се борихме, година, през която загубихме това, че не спечелихме нищо" - това каза Евгени Стоянов.
С днешните изменения всяко домакинство ще има право да произвежда в домашни условия не повече от 10 хектолитра чист алкохол на година от грозде и плодове собствено производство за лично потребление. Парламентът предвиди също за издаване на лиценз за управление на данъчен склад да се подава писмено искане до директора на Агенция "Митници", което съдържа документ, доказващ, че дестилационните съоръжения за производство на етилов алкохол, дестилати и спиртни напитки са закупени от лице, регистрирано по Закона за виното и спиртните напитки.
Видинчани одобряват сегашните изменения в нормативната база, показа наша анкета.
"Приветствам новите промени и така и трябва да бъде. Невъзможно е от домашна ракия да има отровени хора. Това беше спекулация от страна на големите производители и в полза на този закон. Аз си правя домашна ракия в мазето и не ме боли глава от нея" - коментираха жители на Видин.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..