Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

115 години от убийството на Васил Кънчов

Снимка: Жоро Александров

Днес се навършиха 115 години от убийството на големия врачанин Васил Кънчов. На 6 февруари 1902 г., към 15 часа в кабинета на тогавашния министър на народното просвещение нахлува бившия учител Тома Каранджулов, който застрелва министъра на бюрото му. След това Каранджулов, който е от Прилеп и е уволнен поради непригодност да учи децата, слага край и на собствения си живот.

Във Враца има средно училище, чийто патрон е Васил Кънчов, а на площад "Руски" в града има паметник на видния общественик. Монументът е дело на скуптора Цено Ценов.

Васил Кънчов е роден на 26 юли 1862 година във Враца в семейството на бъчвар. След като завършва четирикласното училище в родния си град, през 1880 година заминава със стипендия от общината да учи в Ломската гимназия. През 1884 година завършва с отличие и през следващата учебна година е главен учител на врачанското четирикласно училище.

През 1885 година Кънчов получава държавна стипендия и заминава да учи химия в Харков, където се запознава с Марин Дринов, но малко по-късно прекъсва образованието си, за да участва като доброволец в Сръбско-българската война. След войната учи химическа технология – три семестъра в Мюнхен и два в Щутгарт. В началото на 1888 година се разболява от ревматизъм и заминава на лечение в Тиролските Алпи, но губи стипендията си и трябва да се върне в България, без да се е дипломирал.

След като няколко месеца е учител в железарското училище в София, Васил Кънчов заминава за Солун, който по това време е още под османско управление. От септември 1888 година той е учител по химия в Солунската българска мъжка гимназия, през 1891 година става директор на българските училища в Серско, а през 1892-1893 година е директор на Солунската гимназия. В Солун се жени за Христина Балтаджиева, учителка в Солунската девическа гимназия.

СнимкаПрез този период Българската екзархия развива активна дейност в Македония, основавайки множество нови училища в цялата област. Кънчов често пътува в различни части на Македония, събирайки етнографски, исторически и географски сведения за посещаваните места. Работата му е забелязана от екзарх Йосиф, който през март 1894 година го назначава за главен екзархийски инспектор на българските училища в Македония, за да му създаде по-добри условия да продължи проучванията си. Докато изпълнява тази длъжност, през юни 1897 година в Цариград е направен неуспешен опит за убийството му, вероятно организиран от полицията.

Пътуванията на Кънчов му позволяват да изработи първата цялостна българска статистика на населението в областта Македония – "Македония. Етнография и статистика".

През ноември 1897 година Васил Кънчов напуска поста си в Екзархията с намерението да продължи работата си в България. Прибирайки се в страната през Сърбия, той е задържан за кратко в Ристовац, където полицията се опитва да намери у него компрометиращи материали, с които да го злепостави пред османските власти.

След кратък престой във Враца, от 1898 година Кънчов се установява окончателно в София, където живее на улица "Неофит Рилски" №80. От 1898 е действителен член на Българското книжовно дружество, днес Българска академия на науките, като през периода 1898-1901 г. е деловодител и секретар на Историко-филологическия клон към него. През 1899 и 1901 година е избиран за народен представител от Враца като кандидат на Прогресивнолибералната партия, а през 1901 година става и подпредседател на Народното събрание. В началото на 1902 година става министър на народното просвещение в правителството на Стоян Данев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Литературно четене ще се проведе в Мездра

Творците от Литературен клуб "Хр. Ботев" при Народно читалище ”Просвета 1925” в Мездра организират първото си за 2025 година литературно четене на зимна тематика. То ще се проведе в читалнята на градската библиотека в четвъртък, 9 януари, от 17:00 часа. Входът е свободен.

публикувано на 08.01.25 в 14:52

Видински детски градини ще бъдат санирани

Четири детски градини във Видин ще бъдат санирани. Източник на финансиране е Националният план за възстановяване и устойчивост. Предвидени са само мерки за енергийна ефективност, а не цялостен ремонт, обясни заместник-кметът Десислава Тодорова : "Обект на интервенция ще бъдат Детска градина "Русалка", Детска градина "Арабела", Детска градина..

публикувано на 08.01.25 в 14:49

Музей "Конака" във Видин ще е с изцяло нова експозиция

Изцяло нова и съвременна експозиция ще има във видинския исторически музей "Конака". Ръководството на музея спечели финансиране от Министерството на култура , с което започва подготовка на необходимата документация за обновлението.  Настоящата експозиция е подредена преди близо половин век - през вече далечната 1977 година.  Идеята за изцяло..

публикувано на 08.01.25 в 13:30

Нови автобусни спирки ще има в селата край Враца

Местната управа във Враца продължава да инвестира средства в обществения транспорт . Община Враца ще проведе пазарни консултации относно предоставяне на предложение с индикативна цена за възлагане на обществена поръчка за подмяна на местата за изчакване на рейсовете от масовия градски транспорт в селата на общината. Целта е премахване на..

публикувано на 08.01.25 в 12:00

Обреден хляб от Старопатица участва в национален конкурс

Читалището във видинското село Старопатица участва в онлайн конкурс за обреден хляб . Инициативата е на културното средище в пернишкото село Пещера и е под надслов "Хлябът наш, който ни го даваш всеки ден".  "Самото заглавие ме мотивира да се запиша", коментира секретарят на културното средище в Старопатица  Корнелия Иванова : "Моят хляб е..

публикувано на 08.01.25 в 11:11

Мъж е задържан за системен побой над децата си в Монтана

Служители на полицията в Монтана задържаха 55-годишен мъж за системно домашно насилие над двете му малолетни деца . На 7 януари  постъпи сигнал за насилие в апартамент в ж.к. „Младост“ в града. При посещението на място е установено, че 12-годишно момче е с телесни наранявания – синина на крака и оток на лявата ръка, причинени в резултат на побой...

публикувано на 08.01.25 в 09:59

Отбелязваме Бабинден по нов стил

Днес, 8 януари, празнуваме Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден . Това е женски празник, посветен на “бабите” акушерки и младите булки и невести, които вече са раждали. Отбелязва се в деня след Ивановден (преди - на 21 януари). Обредът включва поливане на бабата, празнично угощение и общо хоро на мегдана.

публикувано на 08.01.25 в 09:50