Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна изграждането на параклис във видинската болница

8
Снимка: Катя Борисова

Символична първа копка на храм-параклис беше направена в Деня на здравния работник, 7 април, в МБАЛ "Св. Петка" във Видин. Инициативата е на Видинската света митрополия и болницата. Параклисът ще бъде изграден  изцяло от дарения и ще се помещава в сградата на болничното заведение. Храмът ще се казва "Свети Лука" и ще е единственият с това име в страната. На официалната церемония днес, присъстваха кметът на Видин, Огнян Ценков, заместник областният управител, Албена Георгиева, бизнесмени и медицински работници. Водоосвещаването му извърши Белоградчишкият епископ Поликарп:  

"Параклисът се изгражда от средата на месец март. С Божията помощ на 27 май, когато ще сме в навечерието на отбелязването на паметта на Свети Лука Симферополски, Кримски чудотворец, той ще бъде и осветен с иконостас и със стенописи..."

Кметът Огнян Ценков направи дарение за параклиса, а директорът на болницата, д-р Виолета Дочкова, призова и представителите на бизнеса да помогнат в изграждането му:

"Защото аз мисля, че това е нещо много хубаво, което се прави за хората на Видин..."

Идеята за създаването на параклиса е от 3 години. Той ще струва около 5 000 лв. До момента са събрани само 1 300 лв.

След официалната церемония беше представен и документалният филм "Светителят хирург" на журналиста Ангел Бончев. Той разказва за живота на един от най-великите светци на 20-и век - свети Лука Войно-Ясенецки, aрхиепископ Кримски и Симферополски. С това име е известен един от водещите в Русия хирурзи на миналия век. Светителят е правил хиляди операции и всички до една са били успешни. Авторът казва, че направата на филма му е отнела почти две години и е категоричен, че ще го представи навсякъде, където бъде поканен, задължително безплатно за всички православни християни. Филмът "Светителят хирург” е представен в Пловдив, София, Мадрид (Испания) и Бургас, но за първи път в болнично заведение, както това сатна днес във Видин.

СнимкаКнигата "Светителят хирург" беше представена вчера в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев"- Видин от доц. д-р Николай Янев, лицево- челюстен хирург в столична болница. Произведението е издание на Пловдивската света митрополия и Лозенския манастир "Свети апостоли Петър и Павел". Автор на книгата е протодякон Василий Марущак. Работата му представлява опит за изследване на живота на архиепископ Лука.

"Видин е част от една поредица, която просвещава с житието на един нов светец- светител Лука Кримски. Бих казал, че наскоро нашумя в България като светец, като личност, като чудотворец. Във Видин той ще има свое специално място", каза Белоградчишкият епископ Поликарп.

Доцент д-р Николай Янев е вдъхновител на идеята за разпространение на житието и подвига на архиепископ Лука в България.

"Аз срещнах свети Лука в пътя на живота си преди години, но тъй като в ежедневието ми на лекар съм изпитвал бързата му помощ и подкрепа в на пръв поглед нерешими ситуации, моя мечта е била да видя болница, посветена на свети Лука и разбира се, болничен параклис. Благодаря искрено за честта да споделя с вас тази благодатна радост- познанството ми със свети Лука Кримски чудотворец. Познанство, открито към всички, което през целия 20 век и вече отвъд него у мнозина е предизвиквало огромна благодарност към Бога", каза при представянето на книгата доц. д-р Николай Янев.

"Светителят хирург" разказва за живота и делата на хирурга- духовник Свети Лука (Войно-Ясенецки).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 26 февруари 2025 година

Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов". Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари. Министър-председателят Росен Желязков разпореди да бъде изградена връзка между системите на..

публикувано на 26.02.25 в 18:00

Видински ученици казаха "не" на тормоза в училище

Ученици и учители от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се включиха в инициатива "Ден на розовата фланелка" .  Кампанията се провежда вече повече от 10 години, каза директорът на училището  Мариета Георгиева : "В сяка година, символично обявявайки деня за борба с агресията в училище като Ден на розовата фланелка,..

публикувано на 26.02.25 в 16:09

Ученици "плъстиха" мартеници във Видин

Творческа работилница на тема "С хубост срещу зло" организира Регионален исторически музей - Видин . Тя бе посветена на изработването на традиционни мартенички. Събитието се проведе в музей "Кръстата казарма“ и бе насочено към деца до 13 години. Целта на работилницата е да вдъхнови малките участници да творят и да се запознаят с българските..

публикувано на 26.02.25 в 16:05

Лом обновява Дунавския парк с проект за над 220 000 лева

Ограничават достъпа на тирове в Дунавския парк в Лом с поставянето на метални антипаркинг елементи пред паркинга на митницата. Паркът, край река Дунав, който е любимо място за разходка и отдих на ломчани, ще бъде обновен с над 220 000 лева Община Лом спечели безвъзмездно финансиране на стойност над 220 000 лева за обновяване на Дунавски парк в..

публикувано на 26.02.25 в 15:07

Работилница за мартеници се проведе в село Бориловец

Потребители на  Центъра  за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства  в  с ело  Бориловец , о бщина Бойница, изработиха п ъстри мартеници .  Инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала" е на сдружение "Северозапазване" и на кмета на общината Анета Генчева. "Нашите потребители обичат да творят и да..

публикувано на 26.02.25 в 15:02

Опит за нелегален превоз на цигари е осуетен при проверка на Дунав мост 2

Митническите служители установиха 7 хиляди кутии цигари в палети с портмонета при проверка на товарен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат .  В Митническо бюро Видин е извършена рентгенова проверка на транспортното средство и товара. В изображението се очертават подозрителни зони в предната част на ремаркето, където се превозват три..

публикувано на 26.02.25 в 14:47

Съветниците в Мездра ще обсъдят 7 точки на предстоящото заседание

Общинският съвет в Мездра ще проведе своето редовно заседание на 27 февруари, четвъртък, от 16:00 часа при скромен проект за дневен ред, включващ само 7 точки. Най-напред общинските съветници ще приемат промяна в Наблюдателната си комисия съгласно Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража и Отчет на Местната комисия за борба с..

публикувано на 26.02.25 в 14:39