На Велики петък гостуваме на бреговското село Тияновци, за да ви разкажем за делника и празника там, както и за ежедневните проблеми на хората. Тияновци е на 16 км западно от Видин. Китно село, с малък площад и къси улички.
Разговаряхме с неколцина от жителите на селото, които бяха излезли в центъра. На село, ако не работиш, е скучно, казаха те. А на въпроса какви са най-наболелите им проблеми отговориха лаконично- изискванията им не са много високи, да живеят спокойно, за да си гледат работата на полето.
"Ако не работиш тук е скучно, откачаш, няма какво да се прави... Кражби няма, ама май няма и какво да се краде, нямаме агнета... Ние сме повече стари хора и изискванията ни не са кой знае какви... Единственото притеснително е, че народът си отива и селата пустеят..." казаха хората.
В Тияновци и Калина живеят около 70 души. Броят на жителите им някога стигал до 700. Калина е вилната зона в красива местност. На изток е разположена красива гора. Има и малък язовир за любителски риболов.
Кметски наместник на Тияновци е Евстати Петков. Според него проблемите тук не са толкова много. Желанието на хората е да имат повече улични лампи, а кметът си пожелава- докато трае мандата му- да не пише смъртни актове.
"Откакто съм започнал мандата съм писал само един акт за смърт. Всичко друго мога да работя, само това не искам повече", пожелава си кметът.
В центъра, срещу кметството на Тияновци има паметник на загиналите във войните 1912-1913г.; 1915-1918г. Изписани са имената на 10 души. Паметникът е построен през 1943г. по инициатива на учителския съвет. Другият паметник в Тияновци е на ботевия четник Младен Калинов. Друга културна забележителност е и църквата "Света Троица", както и музеят "Валахорум".
Предизвикателство за кметския наместник на Тиняновци през пролетта и лятото е поддръжката на хигиената и косенето на тревата. Тъй като няма помощник, се налага сам да коси зелените площи. Не се оплаква, защото го е превърнал в част от служебните си задължения- да е в полза на хората. А да си почистиш за Великден тук е традиция.
В неделя в Тияновци имат обичай да се разнася нa хорото за починалите близки. Жените приготвят храна, а мъжете обикалят с кофата с вино, музиката свири:
"При нас традицията е по-особена, в неделя на Великден, се разнася за починалите. Има музика. Хората, чиито близък е починал наскоро, разнасят. Жените минават с поднос с храна, а мъжете с кофата с вино. На площада музиката свири, играе се хора, а на първият, който води хорото, се разнася кърпа, после на музикантите. Разнася се козунак, сладки, боядисани яйца. Откакто се помня все така е било по Великден", разказа още Евстати Петков.
Читалище "Пробуда" е действащо в селото. Имат танцова и певческа група, с която се гордеят. Имат и обществен център, в който се вършат всякакви услуги, разказа Недка Рангелова, секретар на читалището и служител в центъра и Славей Тодоров, председател на местното читалище:
"Пеем, играем, всичко това правим с бабите от певческата група. Имаме много награди, които сме окачили на стената на гордостта. Предстои 90-годишен юбилей на читалището"
Преди няколко години храмът "Св. Троица" в бреговското село Тияновци е обновен със средства, дарени от емигрант, родом от селото. Христолюбивите българи от селото започват строежа на своя нов храм през 1937 г., защото старият, скован от дъски, вече не можел да се ползва. Градежът се осъществил с доброволните дарения на всички християни от Тияновци. Те докарали със собствените си волски коли камъка от съседното село Делейна. Храмът е реставриран преди 15 години с дарение на местен емигрант, който дал за божието дело 1 млн. долара. Преди 2 години по програмата за селските райони облагородяването е завършено.
Още за село Тияновци може да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..