Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предвеликденско посещение в село Тияновци

Повече улични лампи и спокойствие си пожелават хората, кметът- да не пише смъртни актове

7
Снимка: Радио Видин

На Велики петък гостуваме на бреговското село Тияновци, за да ви разкажем за делника и празника там, както и за ежедневните проблеми на хората. Тияновци е на 16 км западно от Видин. Китно село, с малък площад и къси улички.
Разговаряхме с неколцина от жителите на селото, които бяха излезли в центъра. На село, ако не работиш, е скучно, казаха те. А на въпроса какви са най-наболелите им проблеми отговориха лаконично- изискванията им не са много високи, да живеят спокойно, за да си гледат работата на полето.

"Ако не работиш тук е скучно, откачаш, няма какво да се прави... Кражби няма, ама май няма и какво да се краде, нямаме агнета... Ние сме повече стари хора и изискванията ни не са кой знае какви... Единственото притеснително е, че народът си отива и селата пустеят..."
казаха хората.

В Тияновци и Калина живеят около 70 души. Броят на жителите им някога стигал до 700. Калина е вилната зона в красива местност. На изток е разположена красива гора. Има и малък язовир за любителски риболов.

СнимкаКметски наместник на Тияновци е Евстати Петков. Според него проблемите тук не са толкова много. Желанието на хората е да имат повече улични лампи, а кметът си пожелава- докато трае мандата му- да не пише смъртни актове.

"Откакто съм започнал мандата съм писал само един акт за смърт. Всичко друго мога да работя, само това не искам повече", пожелава си кметът.

В центъра, срещу кметството на Тияновци има паметник на загиналите във войните 1912-1913г.; 1915-1918г. Изписани са имената на 10 души. Паметникът е построен през 1943г. по инициатива на учителския съвет. Другият паметник в Тияновци е на ботевия четник Младен Калинов. Друга културна забележителност е и църквата "Света Троица", както и музеят "Валахорум".

Предизвикателство за кметския наместник на Тиняновци през пролетта и лятото е поддръжката на хигиената и косенето на тревата. Тъй като няма помощник, се налага сам да коси зелените площи. Не се оплаква, защото го е превърнал в част от служебните си задължения- да е в полза на хората. А да си почистиш за Великден тук е традиция.

В неделя в Тияновци имат обичай да се разнася нa хорото за починалите близки. Жените приготвят храна, а мъжете обикалят с кофата с вино, музиката свири:

Снимка"При нас традицията е по-особена, в неделя на Великден, се разнася за починалите. Има музика. Хората, чиито близък е починал наскоро, разнасят. Жените минават с поднос с храна, а мъжете с кофата с вино. На площада музиката свири, играе се хора, а на първият, който води хорото, се разнася кърпа, после на музикантите. Разнася се козунак, сладки, боядисани яйца. Откакто се помня все така е било по Великден", разказа още Евстати Петков.

Читалище "Пробуда" е действащо в селото. Имат танцова и певческа група, с която се гордеят. Имат и обществен център, в който се вършат всякакви услуги, разказа Недка Рангелова, секретар на читалището и служител в центъра и Славей Тодоров, председател на местното читалище:

"Пеем, играем, всичко това правим с бабите от певческата група. Имаме много награди, които сме окачили на стената на гордостта. Предстои 90-годишен юбилей на читалището"

СнимкаПреди няколко години храмът "Св. Троица" в бреговското село Тияновци е обновен със средства, дарени от емигрант, родом от селото. Христолюбивите българи от селото започват строежа на своя нов храм през 1937 г., защото старият, скован от дъски, вече не можел да се ползва. Градежът се осъществил с доброволните дарения на всички християни от Тияновци. Те докарали със собствените си волски коли камъка от съседното село Делейна. Храмът е реставриран преди 15 години с дарение на местен емигрант, който дал за божието дело 1 млн. долара. Преди 2 години по програмата за селските райони облагородяването е завършено.

Още за село Тияновци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09