Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След трагедията в Слана бара- за ролята на институциите

2
Снимка: Радио ВИДИН

Поводът за темата ни днес е трагичният случай на насилие над тригодишната Аксиния, завършил със смърт на детето във видинското село Слана бара. Социалните служители, заедно с представители на прокуратура, полиция и училищата обсъждаха мярката за закрила, наложена на братчето и сестрата на убитото момиченце. За престъплението, станало в неделя, е задържан 30-годишен мъж, който живеел на семейни начала с майката. 

Могат ли институциите да помогнат, за да бъдат предотвратени подобни случаи и каква е тяхната дейност? 

Наш сутрешен гост в "Посоките на делника" бе Нели Стратева, ръководител на Центъра за работа с деца на улицата във видинския квартал "Нов път". 

"Центърът ни има почти 10-годишна история. Той е създаден от Сдружение "Свободен младежки център", финансиран от различни донори. В момента капацитетът на Центъра е 15 деца. Ние намираме децата чрез улични обходи. Те са неглижирани и поставени в риск. 

След като получим направление за ползване на социалната услуга от отдел "Закрила на детето", ние се заемаме с тях. В конкретния случай семейството е ползвало услугите на нашия Център. То е с нисък образователен статус и родителите са трайно безработни, което е довело и до този риск" - каза Нели Стратева

Братчето и сестричката на убитото дете ще бъдат настанени при роднини или в приемно семейство. Социални служители ще проучват роднините, за да преценят къде могат да бъдат настанени двете по-големи деца. 

"Ако няма подходящи роднини, които да се грижат за тях, след 23 май ще бъде потърсено приемно семейство" - съобщи директорът на Дирекция „Социално подпомагане“ - Видин Маргарита Маркова


Социалните служби продължават да проверяват случая с убитото момиченце. При подобни случаи има координационен механизъм, по който работи отделът за закрила на детето, каза за Радио ВИДИН Лиляна Петрова, началник на отдел "Закрила на детето" към дирекция "Социално подпомагане"- Видин и допълни: 

"При условие, че към отдела не е постъпил сигнал, че децата не посещават училище, няма как ние да се самосезираме. Не можем да знаем какво се случва във всяко едно семейство без подаден сигнал." 

Служителите на Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин също се включват в редица инициативи и групови програми, свързани с насилието над децата. В тях родителите споделят своите затруднения, свързани с възпитанието. 


"Интересът идва, когато човек осъзнае, че има нужда от подкрепа. До момента ние нямаме отношение към този случай, но сме готови да окажем помощ на семейството" - каза Юлия Найденова, директор на Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин. 


Попитахме и видинчани имат ли доверие на институциите и могат ли службите да окажат влияние за предотвратяването на подобни трагедии.

"Тук, в България, нищо не може да се направи. В чужбина ще има големи последствия, ако се случи подобно нещо ... За да се стигне до тук, има много, много причини ... Ние просто сме загърбили всякакъв морал." 



Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00