Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение проблемът с питейната вода в Чупрене

Снимка: Радио Видин
Днес пътуваме в прохладата на Чупренския балкан. В този див и примамлив кът на Стара планина можете да се насладите на чист въздух и плодове. Предполага се, че името на село Чупрене е свързано с добива на медна руда. В околностите на селото са открити останки от древни крепости, използвани от римските войски. Селото е административен център на едноименната община. Жителите са около 500. През 30-те години на миналия век селото е наброявало около 1800 жители. Днес не е толкова оживено, хората казват, че живеят спокойно. Миналата седмица, когато посетихме Чупрене, жителите се вълнуваха най-много около това ще има ли нова кариера за добив на строителни материали в Белоградчик. По-късно дойде новината, че инвеститорът се е отказал от участието си в търга. Основният проблем на хората обаче е качеството на водата. Нерядко тя е жълтеникава, мътна, с характерен мирис. Приканиха ни- ако не вярваме, да я опитаме.

"Мирише на кал, купуваме всеки ден вода за пиене. Изсекоха гората, въпреки, че е вододайна зона. Трябва да изчистят резервоарите ли, какво ли? Те какво правят- слагат хлор на неизчистеното и пием хлорна вода. Има шадраван, надвесете се над него, ако не вярвате...", казаха хората, които срещнахме по улиците на общинския център.

Проблемът с качеството на водата идва от алпийското водохващане. Преди повече от 45 години е изградена водоснабдителната група "Репляна Чупрене", която осигурява вода на 25 населени места в общината и извън нея. Водохващанията са алпийски тип и осигуряват достатъчно вода. Периодичен проблем е замърсеността с физически примеси, отчитат и от общината. Проблемът може да бъде решен, водят се преговори и ще се търси финансиране, за да може в най-скоро време това да се оправи, категоричен е кметът на общината Ваньо Костин.

Снимка"Алпийско водохващане, при първия порой всичко влиза в реката. Водохващането е един бетонов праг на реката. Винаги сме имали проблеми. Няма съоръжения, които да пречистват водата, или да я утаяват. Започнали сме една инициатива между общината и ВиК-то, ако получим финансиране да бъде направен един утаител и да се поставят филтри на главния довеждащ водопровод. В момента сме на фаза идейно проектиране, за месец мисля, че ще се справим и после да намерим пари. Тук не решаваме проблема само на Чупрене, а на много населени места в общините Белоградчик, Ружинци и Димово", каза общинският кмет.

За проблема с питейната вода потърсихме и главния еколог на общината Георги Груев, който ни обясни, че е необходимо да се направи нов проект за водохващането им:

Снимка"Става въпрос да се направят тези проекти. Има нови възможности, предполагам проектантите ще променят всичко при алпийското водохващане..."

Липсата на свеж финансов ресурс е най-големият проблем за общините, особено малките, каквато е Чупренската община. Населението й за последните 40 години е намаляло пет пъти. Усилията на общинското ръководство да я направят просперираща туристическа дестинация дават резултат, но бавно. Отдавна се говори и за развитието на ски зоната "Миджур", сега е отворена и процедура за провеждане на консултации по изготвения Предварителен проект на Общ устройствен планна Туристическа и ски-зона Миджур, землище на с. Горни Лом, каза кметът Ваньо Костин.

Жалкото е, че държавата за 30 години не е помислила за запазването на провинцията. И макар, че в Чупрене имат добра инфраструктура, това не може да задържи младите хора, отчита с болка кметът.

"Без да се хваля, сме три стъпки пред другите- училища, безплатни детски градини, пътища, читалища, пенсионерски клубове...И какво от това, нито се увеличава трафика, нито расте бизнеса. Няма продукт, който да е трайно на пазара и да акумулира приходи. Скъсахме с българското, с традициите и оттук всичко се разпадна..."

Дългогодишният кмет на Чупрене Ваньо Костин е песимист за демографските процеси, които се развиват в българския Северозапад. И докато малката община с 2000 души население запада, за пример дава германски град с 3000 жители, където индустрията процъфтява, а нетният приход в бюджета е милионен.

Целия разговор с хората, кмета и еколога на Чупрене може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14