Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият летен фестивал „Крепост на вековете „Баба Вида” бе открит във Видин

6
Снимка: Община Видин
Първият летен фестивал „Крепост на вековете „Баба Вида” бе открит тържествено на сцената на шлеп в река Дунав. Дълголетие на начинанието пожела заместник-министърът на културата Румен Димитров. Той поднесе поздравления от името на министър Боил Банов и от свое име, като отбеляза, че фестивалът е едно ново начало в богатия културен календар на България, съобщават от общинската администрация.

Сред гостите на Първия летен фестивал във Видин бяха още френският посланик у нас Ерик Льобедел, народният представител д-р Цветан Топчиев, областните управители на Враца и Ловеч, кметът на Община Княжевац, Сърбия Милан Джокич и др.

 През първата вечер на фестивала бяха представени едноактните опери „Мантията” и „Джани Скики” от Джакомо Пучини. Представления ще има също на 5 и 6 август, от 21.00 ч. Почитателите на балетното изкуство могат да посетят в рамките на фестивала спектаклите „Лебедово езеро” – на 11 и 12 август и „Зорба Гъркът” – на 13 август. Те ще се играят от 21.00 ч. на сцена пред Стамбол капия на площад „Бдинци”.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 7 август 2025 година

Средствата, предвидени тази година за изграждането на новия път Видин-Ботевград , са в пъти по-малко от отпуснатите с държавния бюджет за миналата година и заради това строителството буксува. Това каза в ефира на Радио Видин народният представител от "Продължаваме промяната" - Демократична България Любен Иванов. Ускорено е изграждането на..

публикувано на 07.08.25 в 18:00

Представят документално-поетичен проект във Видин

Документално-поетичния проект „Някой някога тук“ ще бъде представен тази вечер на сцената до Библиопощата във Видин . Организатори са Фондация "Син куб" в партньорство с Център за социална визия, а финансирането е с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и фестивал "Девет слона". Изпълнители на проекта са Мария Македонска и Никола Замбели, които..

публикувано на 07.08.25 в 16:54

Видин става сцена за "Табара Фолк"

Видин ще приеме финалната вечер на традиционния фестивал "Табара Фолк" , който се провежда в съседния румънски град Калафат. Това съобщи за Радио Видин барабанистът и участник в музикалния фест Росен Паскулов . "Всяка година в началото на август се провежда такъв фестивал, който се казва "Табара Фолк". То е 29-о издание, ако не се лъжа, а пък аз..

публикувано на 07.08.25 в 15:08

Среща в подкрепа на кърменето се проведе във Видин

Информационна среща по повод Световната седмица на кърменето на тема "Кърменето като приоритет: да изградим устойчива и подкрепяща среда" се проведе днес във видинската библиотека. На нея присъстваха бъдещи и настоящи майки. Гост-лектор беше доброволният консултант по кърмене Цветелина Йорданова. Това е третата подобна среща, която организира, а целта..

публикувано на 07.08.25 в 14:51

Язовир "Среченска бара" е почти пълен

Покачва се нивото на язовир "Среченска бара“ . Падналите валежи в началото на седмицата доведоха до положителната промяна. Няма опасност от режим на селищата, ползващи вода за пиене от водоема. Язовир "Среченска бара“ е на почти 90% пълен. Максималният му обем е 15.5 милиона кубически метра вода, а в момента има малко над 13 милиона и 800 хиляди...

публикувано на 07.08.25 в 14:27

Търси се решение за водната криза в Горна Вереница

От община Монтана търсят начин да решат проблема с осигуряване на питейна вода в Горна Вереница . Селото е на режим от началото на юли. Вече втори месец жителите на монтанското село Горна Вереница са на воден режим. В единия ден 24 часа вода се подава за долната част на селото, а на следващия ден 24 часа за горната част. Проблемът с осигуряване на..

публикувано на 07.08.25 в 14:23

Пътните инциденти във Врачанско бележат ръст през юли

Общо 49 са пътнотранспортните произшествия (ПТП), станали през юли по пътищата край Враца и областта. От Областната дирекция на МВР квалифицират 20 от тях като тежки. При катастрофите са ранени 28 души. В сравнение със същия месец на предходната година ПТП-тата са с 12 повече, няма загинали, а ранените са с 9 повече. През месеца за установени..

публикувано на 07.08.25 в 12:00