Автомобили, мотоциклети и велосипеди, произведени преди повече от 50 години преминаха по улиците на Видин и участваха в първия Ретро парад в града. Освен от България, в него бяха регистрирани също участници от Румъния и Сърбия, а за различните категории имаше и награди. Ретропарадът е подготвян близо година, каза организаторът Иван Цолов.
" Обединихме хора от цяла България, от Сърбия, от Румъния и в момента реално пишем история. Не само автомобилна история, ние пишем и история за взаимоотношенията между хората. Броят на участниците по груби данни надхвърлят два пъти моите очаквания. Със сигурност участниците са над 100, не мога да кажа точно колко са. Раздадохме всички информационни табели, а те бяха около 120 и не ни стигнаха, даже останаха участници без табели. Автомобилите са доста разнообразни и за това имаме компетентно жури, което да ни помогне при оценяването."
За пръв път в парад на стари автомобили участва Александър Кирилов. Колата, която той кара е първият от моделите на "Форд Мустанг", производство от 1964-та година. Две години е отнела реставрацията, а от седмица автомобилът е в движение:
" Това е първият от модела на производство. Всичко е възстановено на 100 % в оригинален вид."
В 17 категории бяха отличени превозните средства, участвали в ретро парада. Най- старият от тях беше немски автомобил от 1926 година.
Призът на организатора бе за Fiat 508 Balilla от 1932 г., със собственик Мариус Варгату от Румъния. На първите места в категориите се подредиха: DKW-F7 от 1937 г. (автомобил до 1960 г.), собственик - Ангел Томов; Форд Мустанг от 1964 г.; (автомобил до 1970 г.), собственик - Александър Кирилов и ЗАЗ 968 А от 1977 г., (автомобил до 1980 г)., собственик -Лъчезар Лазаров.
В категория „мотоциклет” наградата е за BMW - R75 от 1943 г. Любим автомобил на публиката стана Форд Мустанг от 1964 г.
Завърши аварийното укрепване на западния бастион на крепостта "Баба Вида". Община Видин е отправила искане до Министерството на културата за приемателна комисия, както и за допълнителни средства за заплащане на дейности, появили се в процеса на изпълнение. 213 000 лева са осигурени от Министерството на културата за укрепването. Допълнително..
С тема за първата българска азбука – глаголицата , започна августовската програма на лятната детска школа в мездренското село Ослен Криводол. Децата научиха кой създава глаголицата и какъв смисъл се крие в нейните знаци. Те сами изписваха буквите, съставяха думи като "вяра", "любов", "милосърдие", а най-напредналите написаха и „Аз съм българче“..
Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Организаторите и участниците се надяват на добро време, обясни председателят на дружеството д-р Борислав Милчев . "Ще качим Миджур, както всяка година. Традиционният маршрут - през Козя гърбина, който е добро спортно постижение,..
Започна подготовката за провеждането на трaдиционния Видински панаир . В момента на територията на бившето военно поделение, където се провежда ежегодното събитие, се извършва почистване, обясни зам.-кметът по строителството Румен Лилов . "Започнали сме с косене, кастрене на дървета, рязане на самоизрасли дървета, почистване на строителни..
Завърши аварийното укрепване на западния бастион на крепостта "Баба Вида" във Видин. Община Видин е отправила искане до Министерството на културата за приемателна комисия, както и за допълнителни средства за заплащане на дейности, появили се в процеса на изпълнение, обясни зам.-кметът по строителството Румен Лилов . "От трите страни на кулата..
В разгара на лятото Регионална библиотека „Христо Ботев“ – Враца и Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ канят всички малки откриватели на пътешествие в дивата природа , съобщават от културния институт. Съвместната инициатива „Зелен август“ ще предложи на децата четири вдъхновяващи срещи със загадъчни животни, обитаващи Природен парк..
За първи път Националната изложба биенале „Тенец“ , организирана от Община Монтана, се провежда на два етапа. Съгласно променения регламент за участие в първия етап на конкурса всеки художник изпраща качествена дигитална снимка на творбата на имейла на конкурса - biennale.tenets.montana@gmail.com. Крайният срок е 1 септември 2025 г., съобщават от..