Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

29 октомври- Световен ден за борба с инсулта

Автор:
здраве кръвно налягане
Снимка: РАДИО ВИДИН

На 29 октомври се отбелязва Световният ден за борба с инсулта. Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят. България е на едно от първите места в това отношение. За предпазване от инсулт трябва да се следи и поддържа нормално кръвно налягане, каза неврологът д-р Димитър Драганов от Враца.

"За моята дългогодишна практика имам много случаи на инсулт. Моят съвет към хората е да си следят сърцето, тъй като основната причина за инсулт са болестите на сърдечно-съдовата система. Другите ми съвети са да се движат, да не се ядосват и основот е, че трябва да имат и късмет. Независимо от цялата превенция, която даваме и съветите, човек трябва да има и късмет, защото към доста болести има генетично предразположение, фамилии, които страдат. В днешно време има доста постижения. Когато се хване в първите часове, инсултът може да бъде овладян, както се овладява и инфарктът. Това изисква строга организация, за да може да пристигне човек навреме на подходящото място. Не е загубена битката. Най-важното е човек да не го получава."


Процентът на инсултите в северозапада е по-висок за страната, защото населението е застаряващо, а най-често заболяват хора на възраст над 60 години, добави още д-р Димитър Драганов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сбиване в Нивянин завърши с пострадал и щети по автомобил

43-годишен мъж от врачанското село Нивянин е счупил стъклата и огледало на лек автомобил, съобщиха от полицията в Бяла Слатина. Инцидентът е станал късно снощи след възникнал скандал, прераснал в побой между двама мъже в селото.  Собственикът на автомобила е със средна телесна повреда.  Уведомен е дежурен прокурор и е образувано досъдебно..

публикувано на 22.08.25 в 10:30

Два имота пострадаха при пожар в село Воднянци

Два жилищни имота са обхванати от пожар във видинското село Воднянци, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Изгорели са покривни конструкции, битови вещи, сгради, навеси и дворни пространства, с неустановена стойност към момента.  Вероятна причина за пожара е запалена суха тревна площ на улица в селото, при което пламъците са обхванали съседните..

публикувано на 22.08.25 в 10:00

Полицията в Мездра спря шофьор с над 3 промила алкохол

40-годишен мъж от Мездра беше задържан, след като бе хванат да шофира с 3,24 промила алкохол . Той е спрян за проверка от полицейски екип на Районното управление в града докато управлявал лек автомобил.  Взета е кръвна проба за изследване, съставен е акт и е образувано бързо производство.

публикувано на 22.08.25 в 08:45

Днес започва Видинският панаир

Днес започва тазгодишното издание на традиционния Видински панаир. Той ще бъде открит тази вечер с концерт-спектакъл на „Майсторите на танца“. Концертната програма през всеки от дните на панаира предлага български и сръбски изпълнители от различни жанрове на музиката. Самодейни съставите към читалищата в региона, градският духов оркестър, ансамбъл „Дунав“..

публикувано на 22.08.25 в 08:18

212 младежи от Враца и Криводол си търсят работа

212 млади хора на възраст под 29 години от общините Враца и Криводол нямат работа, това показват данните на бюрото по труда в края на юли. 155 са младите мъже и жени без постоянно занимание във Враца и 20-те села от общината, още 57 от Криводол и 14-те населени места от общината се оглеждат за същото. В сравнение с предходния месец на трудовата борса..

публикувано на 22.08.25 в 07:40

Снимката на 21 август 2025 година

Ново  кръгово кръстовище  планират да бъде изградено след надлеза, на пресечката на булевард "Панония" и улица "Цар Иван Асен II" във Видин.  В момента там има светофар, който създава известни затруднения за движението, обясни за Радио ВИДИН Денислав Стаменов, началник на сектор "Пътна инфраструктура и инженерни мрежи и съоръжения" към Община Видин...

публикувано на 21.08.25 в 18:00

Продължават летните занимания в библиотеката на Мездра

По повод 120 години от рождението на големия български илюзионист Мистър Сенко, който е от Враца, деца в Мездра научиха любопитни факти за живота и творчеството му по време на летните занимания в библиотеката. Величка Христова от детския отдел разказа увлекателно за неговите фокуси, а в "Зона за култура" пред Народно читалище "Просвета 1925" бяха..

публикувано на 21.08.25 в 15:50