Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще повиши ли пенсиите ни допълнителното пенсионно осигуряване

3
Снимка: Радио Видин

Допълнителното задължително пенсионно осигуряване е вторият стълб на пенсионната система и дава право на втора допълнителна пенсия на родените след 31 декември 1959 г. и възможност за получаване на пенсия за ранно пенсиониране на работещите при условията на първа и втора категория труд. Този вид осигуряване е регламентиран в Кодекса за социално осигуряване. То се осъществява чрез участие в универсални или професионални пенсионни фондове, които се учредяват и управляват от лицензирани пенсионноосигурителни дружества. В момента на пазара съществуват девет лицензирани пенсионноосигурителни компании, като всяка една от тях предлага три типа фондове. В първите - универсалните, се осигуряват всички, родени след 1959 г., освен ако след последната реформа отпреди година изрично не са избрали да се прехвърлят изцяло към държавния Национален осигурителен институт (НОИ). Вторите - професионални, са за работещите при тежки условия, които се пенсионират по-рано, и им осигуряват пенсия за този междинен период до достигане нормалната възраст за пенсиониране. Третите са доброволни, където всеки служител или работодател може да внася сума по свое усмотрение. 

Интересуват ли се видинчани от допълнителното осигуряване? 

"Не се интересувам, но се осигурявам. Не сме много запознати и нямам голямо доверие на тези фондове ... Нито ползвам допълнително пенсионно осигуряване, нито очаквам пенсия от България. Роден съм тук, но България ми е чужда. При тези цени на услугите в момента реалните пенсии трябва да са около 3 000 лева" - казаха анкетираните по темата днес. 

Участието във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване става чрез подаване на индивидуално заявление, каза Стела Попиванова, представител за област Видин на частна пенсионноосигурителна компания. 

"Допълнителното задължително пенсионно осигуряване е задължителна част от пенсионната система в България и реално се осъществява от 2002 година. То се осъществява чрез акумулиране на средства в т. нар. "универсални пенсионни фондове". Тези фондове са поверени на пенсионни дружества, които управляват фондовете. Задължение на пенсионните дружества е да инвестират акумулираните средства от тези фондове, така че, когато дойде моментът за ползване на средствата под форма на втора допълнителна пенсия, освен натрупаните брутни вноски, да има и реализирана доходност, за да може човек да разчита на една сносна допълнителна пенсия. Пенсиите от универсален пенсионен фонд са допълващи и в никакъв случай не могат да достигнат размера на държавната пенсия, която ще бъде отпусната на лицето от държавното обществено осигуряване. От 2015 година законодателят даде право на хората да прехвърлят вноските си от частен пенсионен фонд към Националния осигурителен институт, но това е изцяло лично решение. Осигурените в универсален пенсионен фонд имат право на пожизнена пенсия, ако размерът на изчислената пенсия е не по-малък от 20 на сто от социалната пенсия към датата на пенсиониране. Само, когато размерът е по-малък, лицето може да си ги изтегли еднократно" - каза Стела Попиванова и допълни:

"Видинчани все повече ни търсят и ми прави впечатление, че са станали все по- питащи. За съжаление, напоследък ни търсят наследници на починали млади хора, които са се осигурявали при нас." 


За повечето от нас осигурителната вноска е един от най-големите месечни разходи. Много от хората не знаят дори в кое дружество са, тъй като преди години или са избрали, или са били служебно разпределени и въпреки задължението за ежегодна справка по пощата, много от писмата се губят или отиват на стари адреси. Полагането на малко усилия и изборът на фонд обаче са едно от важните решения, които могат да повлияят чувствително на стандарта ни на живот след години, когато сме в пенсионна възраст и другите ни доходи са значително по-малко. 

Ще се повишат ли пенсиите с допълнителното пенсионно осигуряване и каква е разликата между професионален и универсален пенсионен фонд - това попитахме Пламен Георгиев, началник отдел ''Пенсии'' в териториалното поделение на НОИ във Видин. 

"За периодите, през които лицата са осигурявани в универсален осигурителен фонд, индивидуалният им коефициент при определяне на размера на пенсията се намалява на базата на съотношение между размерите на осигурителните вноски за универсален осигурителен фонд и за фонд "Пенсии". Това води до изплащане на пенсия от държавното обществено осигуряване в непълен размер. Не може да се каже предварително каква ще бъде сумата, която ще получава лицето, ако прехвърли средства от частен осигурителен фонд към държавното обществено осигуряване. Това е изцяло въпрос на личен избор" - уточни Пламен Георгиев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00