Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Табелите от соца до Фейсбук

Липсват ли ни лозунгите от миналото и възпитаваха ли обществото?

3
Снимка: Радио Видин

Като цяло животът по времето на социализма и днес изглежда коренно различен. Скучните опаковки с надписи само на вида на стоката - ориз, захар, олио и марципан отстъпиха място на лъскави етикети с многобройни търговски марки, търсещи място в джоба на бедния и към ден днешен нашенец. Много колекционери днес събират абсурдни табелки от годините на НРБ. Те онагледяват наивния опит да се създаде "нов човек", стартирал в СССР и по-късно провалил се в цяла Източна Европа. Табелките, които понякога преследват несъмнено правилни цели, фокусират пропагандния си патос най-вече върху труда, хигиената и безопасността. За младите хора днес някои от разказите за времето на социализма звучат като виц.

Боян Пищиков е фотограф от Враца, чийто прякор е "Архиватора". Той е запечатал много табелки от времето на соца през обектива на своя фотоапарат и даде своето мнение за тогавашните лозунги:

"Гледам на тези табели като забавен спомен от отминали времена. Според мен те повече предизвикват усмивки днес. Липсват ми, доколкото ми липсват днес и петолъчките- те са част от едно отминало време и на мен лично тези табели не са ми въздействали по никакъв начин. Сега, когато обикалям с детето си по градове и села, тепърва ще му обяснявам за историята и предназначението на тези указателни табели.

Съвременните младежи намират понякога своята реализация като художници в т. нар. "графити". Попитахме Боян Пищиков има ли общо между някогашните табели, които висяха по стените на сградите и улиците и сегашните графити на младите хора. 

"Графити е страхотно визуално изкуство. Аз също съм част от хип-хоп културата и приемам красиво изработените графити за доста сериозно изкуство. Това също е един протест от страна на младото поколение. Мисля, че в известен смисъл може да се прави аналогия между табелите и изкуството "графити". Но като цяло тогавашните табели днес будят усмивки."


Блус музикантът Васил Георгиев, известен като Васко Кръпката е един от най- големите колекционери на табели у нас от времето на социализма. 

"Аз не събирам каквито и да е табели, а само абсурдни такива. Те са част от едно време, в което не искам да се връщам никога. Мисля, че голяма част от табелките имаха точно обратен ефект и караха хората да стават престъпници" - посочи Васко Кръпката.

Преди години да си художник в предприятие или институция на пръв поглед беше приятно занимание, но това съвсем не е така. Едно от основните задължения на творците по онова време беше да изготвят табели и лозунги най- вече за предстоящите манифестации. Това разказа Георги Маринов, който дълги години е бил художник към видинската болница. Днес той се занимава с дърворезба и продава своите творби на чуждестранните туристи, решили да посетят крайдунавския град. 

"Тогавашните лозунги се изработваха доста по- трудно. Имаше строг контрол върху всичко, което трябваше да бъде написано. Аз лично съм давал обяснения в Централния комитет на партията за това, че съм написал профсъюз с "в", вместо с "ф". Сегашните рекламни надписи заместват предишните табелки според мен, защото тогава тези табелки рекламираха единствено и само социалистическия строй, в който живеехме" - е мнението на Георги Маринов.


Манията с табели, надписи и лозунги да се всява ред и дисциплина сред хората понякога предизвикваше смешни и даже абсурдни ситуации. Някои от надписите звучаха толкова двусмислено, че дори партийците едва сдържаха усмивките си. 

Попитахме и видинчани липсват ли ни табелките днес и възпитаваха ли те обществото ни. 

"Беше по- дисциплинирано преди време, защото самото общество беше такова- не са нужни табели, за да сме дисциплинирани ... Всеки има право на собствено мнение и аз не се влияя от чуждото мнение ... Имаха възпитателна цел, безспорно, тези табели и аз мисля, че специално за нас, българите такива табели са крайно необходими ... Всяко нещо си е за времето ... В момента и в много западни държави има такива табели и хората ги приемат като нещо нормално" - казаха анкетираните по темата.


Напоследък и социалната мрежа Фейсбук предлага опцията "направа на табела" върху различен фон. По този начин всеки потребител може да създава лична табела с произволно подбрани изречения и много хора се възползват от тази възможност. Предупредителни или рекламни, указателни или просто умни мисли, копирани и споделени наново - заместват ли те онези стари табелки, които ни съветваха навсякъде и за всичко? Попитахме Милен Лилков, активен потребител на Фейсбук за ползата от тази опция. 

"Да, днес всеки може да публикува каквото си иска. Аз качвам такива табели, когато искам да поздравя приятел за рождения му ден или пък се възмущавам от нещо. Мисля обаче, че преди време указателните табелки възпитаваха обществото ни и тогава бяхме готови да помогнем на човека до нас, а сега за съжаление не е така." - каза Милен Лилков

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00