Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители от Видин: Децата не трябва да получават изкривяване на гръбначния стълб заради тежките раници

7
Снимка: Нора Йоцова

Надбягване на родители, носещи ученическите раници на децата си се проведе във Видин. Въпреки дъждовната неделя десетина родители дойдоха с децата си на уреченото място в центъра на Видин, пред СУ "Цар Симеон Велики". Състезанието бе в три категории според тежестта на раниците. Събитието бе под наслов "На чужд гръб и 10 ученически раници са малко" и бе открито от Десислава Петрова:

" Макар и малко, благодарим ви, че дойдохте на днешното събитие. То е в подкрепа на нашите деца. В подкрепа на идеята да се намали теглото на раниците, но това е първата стъпка към по- нататъшни стъпки като цяло за промяна в образователната система, защото много родители в България смятат, че трябва да има такава промяна. И с тази първа стъпка, може би и се надяваме, че тя ще тръгне. Макар и малко, показваме, че все пак сме съпричастни на днешното мероприятие, което ще се проведе в София, Пловдив, Варна и Бургас. И сега да се състезаваме, да видим дали можем да тичаме с тежките раници на децата си, защото аз лично мисля, че няма да се справя, но ще опитам..."

Родителите се включват в своеобразния протест, защото тежестта на раниците се отразява на здравето на децата им:

" Смятам, че трябва да има промяна, но промяната трябва да бъде насочена към съобразяване възрастта на учениците с материята, която изучават... Днес съм тук за да подкрепя най- вече инициативата. Децата не трябва да получават изкривяване на гръбначния стълб заради тежките раници. И може би решението е учебниците наистина да се ползват предимно в училище, да се оставят в училище, така или иначе, начален курс особено, седят и на занимални. И да не се налага да носят тежките раници и сутрин, и следобед до вкъщи и обратно. Може би да се намалят самия брой на помагала и т.н. 1-2 учебника по предмет са достатъчни, а не по 4-5 помагала... Всяка година поставям въпроса "Защо детето ми трябва да носи толкова много помагала?". Той е момента е 5 клас, раницата му тежи 7 килограма, но няма разлика и в първи, и във втори, и в трети и четвърти клас раницата му беше 7 килограма. Миналата година по един предмет имаше 10 помагала - тетрадки, учебник. Десет неща трябваше да носи за един учебен час. Защо е нужно това? За мен е абсолютно безсмислено. Разбирам и училищата, които не могат да осигурят шкафчета индивидуално за всяко дете , въпреки че съм сигурна, че ако намалят от други разходи винаги ще намерят средства точно за това - да не ходят децата ни с гръбначни изкривявания..."  

Инициативата, в която се включиха родители от 5 български града цели да се привлече вниманието на образователното министерство и останалите отговорни към проблема институции.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Върховният административен съд потвърди прекратяването на пълномощията на кмета на Крета

Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Враца и остави в сила прекратяването на пълномощията на Васил Дацов като кмет на село Крета , съобщиха от Община Мездра. Причината е несъвместимост на длъжността му с управлението на търговски дружества. Съдът отбеляза, че предприетите от Дацов действия не са били..

публикувано на 07.02.25 в 16:56

Литературно четене за любовта и виното ще се състои в Мездра

Литературен клуб "Хр.Ботев" при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" организира литературно четене на 14 февруари, посветено на свети Трифон Зарезан и свети Валентин. Събитието носи името "Рубинени наздравици за любовта" и ще се състои от 17:00 часа в читалнята на библиотеката. Четенето е отворено за всички желаещи да участват с произведения на..

публикувано на 07.02.25 в 16:40

Предстои изграждането на нов водоизточник за село Златия

Очаква се до две седмици да започне решаването на проблема с водоснабдяването на село Златия , община Вълчедръм. Това обясни за Радио ВИДИН общинският кмет Иван Барзин : "Аз от три години работя, за да се узакони един сондаж и вече всичко е готово. Остава в двуседмичен срок да се почне строежът."  Според жители на село Златия, проблемът..

публикувано на 07.02.25 в 16:37

Неизвинени отсъствия спират помощите за ученици на 40 семейства във Видинско

Общо 18 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 22 семейства с ученици от осми клас от област Видин няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си. Причината са допуснати неизвинени отсъствия и непосещаемост на учебните занятия, съобщиха от Регионална дирекция "Социално подпомагане".  За настоящата учебна година на..

публикувано на 07.02.25 в 16:24

Здравни инспектори проверяват козметичните салони във Видин

Общо 30 проверки на козметични салони са извършени през последните дни от инспектори на Регионалната здравна инспекция във Видин , съобщиха от институцията. Контролът е във връзка с разпореждане на министъра на здравеопазването за извънредни проверки в страната след случаите на нерегламентирано предлагане и прилагане на различни естетични процедури...

публикувано на 07.02.25 в 15:56

Ломски творци издават иновативна книжка по "Малкият принц"

Иновативна музикална книжка ще бъде издадена от творци от Лом . В основата е музикално-театрална интерпретация на "Малкият принц" от Екзюпери, създадена от детска театрална формация "Нонет плюс" с ръководител Лили Богданова . Според нея книжката всъщност е една режисьорска тетрадка.  "Отваряйки тази книга, имате драматургичния текст, нотирани..

публикувано на 07.02.25 в 15:54

Съдът в Монтана постанови 10 години затвор за опит за убийство в Лом

Окръжният съд в Монтана осъди на 10 години лишаване от свобода 53-годишен мъж за опит за убийство и нарушаване на заповед за защита от домашно насилие . На 18 януари 2024 г. пред магазин в Лом той нападнал с нож 26-годишна жена, с която преди това имал отношения. Тя била ранена в областта на гърдите, но благодарение на навременна медицинска помощ..

публикувано на 07.02.25 в 15:00