Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдни вечер е

Снимка: БТА

На 24 декември християните отбелязват Бъдни вечер. В България празникът е известен още като Малка Коледа, Крачун, Мали Божич. Това е един от най-важните семейни празници, както и денят преди раждането на Христос. Тогава приключват и четиридесетдневните коледни пости, които са започвали на 15 ноември. Според някои народни вярвания Богородица е родила Христос на Бъдни вечер, но съобщила за това на следващия ден. 

В един от най-светлите семейни празници - Бъдни вечер, народът ни има отколешни традиции и обичаи, които неотклонно се спазват. Жилището се почиства и украсява, готвят се някои ястия за празника. По стара традиция преди да се нареди трапезата за Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня. Там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив.

На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Според обичая тя винаги се подрежда около огнището. Ястията задължително трябва да са постни и според повечето вярвания - нечетно число. Бройката им е: 7 - колкото са дните на седмицата или 9 - колкото трае бременността на жените. Има райони в България, където на празничната маса се поставят 11 или 12 ястия - колкото са месеците в годината. Те представляват сърми, варено жито, чушки, мед, баница с тиква, ошав, вино и др. Всяко от ястията на трапезата има важна за българина символика.

Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите. Те се месят придружени с ритуали и песни. Стопанката на дома произнася молитва, а след това се разчупва питата със сребърната пара. В някои краища на страната в хляба се пъха и дрян за здраве.

Първото парче от питата се оставя на Богородица пред домашната икона. Вярва се, че най-голям късметлия в дома ще е този, на когото се падне парата. Всеки от семейството трябва да опита от всяко от ястията, за да му върви през годината. Накрая сътрапезниците чупят по един орех. Ако е пълен орехът, значи човекът няма да боледува.
Според обичая никой не трябва да става от масата, докато трае вечерята. Освен това трапезата не се раздига след приключването, за да не избяга късметът. Вярва се също, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят.
Преди да се седне на масата или както е обичаят на земята обаче, вечерята непременно трябва да бъде кадена.

Всички чакат да дойде полунощ, защото на Коледа ще се роди Христос. Тогава идват и коледарите, които пеят песни за благополучие, здраве и берекет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 5 февруари 2025 година

За строителни отпадъци  в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1..

публикувано на 05.02.25 в 18:00

Обвиняем за пренасяне на над 140 000 евро през Дунав мост 2 остава в ареста

Гражданин на Турция, обвинен в недекларирано пренасяне на 141 020 евро през Дунав мост Видин – Калафат , остава в ареста. Той е бил задържан на 1 февруари, след като митнически служители открили скритите пари в естествени кухини над волана и в арматурното табло на товарния автомобил, който шофирал. По искане на Районна прокуратура – Видин съдът..

публикувано на 05.02.25 в 16:40

Симфониета Враца е номинирана за "Ансамбъл на годината"

Симфониета Враца е сред номинираните в категория „Ансамбъл на годината“ в националната анкета „Музикант на годината“ , организирана от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по Българското национално радио. Ежегодната инициатива отличава най-значимите постижения в класическата музика у нас. Диригентът на Симфониета Враца Христо..

публикувано на 05.02.25 в 15:13

Кампания в Мездра насърчава рециклирането на текстил и електроуреди

Община Мездра провежда кампанията за безвъзмездно предаване на непотребни електроуреди, стари дрехи и текстилни изделия . Повече подробности за кампанията съобщи Георги Гергов , главен експерт "Опазване на околната среда" в Община Мездра: "Идеята на кампанията е да отклоним от депониране тези отпадъци, които подлежат на следващо..

публикувано на 05.02.25 в 14:29

Александър Пройнов - Апер представя изложба в Монтана

Скулпторът Александър Пройнов - Апер открива изложба с малки пластики под надслов "Българи - аз съм част от вас!" в град Монтана.  Експозицията е заключителен етап от 27-годишното ѝ представяне в различни градове на страната, казва творецът:  "Искам, макар и моето аристократично или елитарно изкуство да бъде близко до душите на моя народ...

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Във Враца започват традиционните Зимни четения

За 36-и път в музея във Враца ще се проведат традиционните Зимни четения. В рамките на програмата е предвидено представяне на археологическите находки от местността Градище в прохода Вратцата. Етнографи ще представят резултатите от свое теренно проучване в Криводол. Народните престилки, българските народни танци от Северозападна България, Огнището са..

публикувано на 05.02.25 в 13:24

Премиера във Враца за Международния ден на кукления театър

С репетиции на новата детска постановка „Малка нощна приказка“ започна подготовката на Врачанския драматично-куклен театър за честването на Международния ден на кукления театър. Спектакълът, вдъхновен от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, е авторски вариант на Дарко Ковачовски, който е и режисьор на продукцията. Сценографията и костюмите са..

публикувано на 05.02.25 в 11:43