Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече пари за асфалтиране и по-ниска такса за детските градини искат от БСП Видин

Снимка: Радио Видин

Групата на общинските съветници от БСП- Видин излезе с предложения за промени в капиталовите разходи на общинския бюджет. Исканията касаят финансирането на важни обекти, предложени от граждани на община Видин при срещи с общинските съветници. Сред предложенията са асфалтирането и благоустрояването на междублокови пространства в няколко квартала  на Видин. Това каза председателят на Областния и Общински съвет на социалистическата партия Димитър Велков:

"Това са следните квартали, които ние посетихме. Установяваме, че там има тежки проблеми- "Ал. Стамболийски" 6, "Гео Милев", "Бонония", Панония", "Вида" и "П. Каравелов". Все квартали, които години не са виждали валяк и асфалтополагащи машини. Крайно неприятно е за хората, които ги обитават и си плащат данъците, да продължава да не им се обръща внимание, да газят в тиня, да дишат прашния въздух..."
, каза Велков.

Общинските съветници искат да се финансират баластриране и асфалтиране на улици в селата Антимово, Покрайна, Кошава и Кутово.

"Тези капиталови разходи са единственият инструмент на местната власт за повишаване стандарта на живот на хората. Ние сме се постарали целия спектър на живот на хората да наблегнем на него, има и за селата благоустрояване, оправяне инфраструктурата до промишлените зони. С тези предложения целим отново да алармираме за тези проблеми"
, каза общинският съветник Людмил Димитров.

Да бъдат намалени наполовина таксите в детските градини във Видин. Такова предложение отправиха към кмета на Видин групата на общинските съветници от БСП. Според тях половината от миналогодишната сума, събрана от такси за детски заведения в размер на 330 000 лева може да бъде покрита от общинския бюджет.

"Миналата година пак правихме такова предложение за намаляване таксите за детските градини с оглед на това, че живеем в най-бедната част на страната, и на Европа. Беше отхвърлено още на ниво комисии и не беше допуснато до разглеждане в Общинския съвет. Продължаваме да отстояваме това искане и смятаме, че така ще бъдат облекчени поне малко в семейния бюджет родителите"
, каза общинският съветник Мария Джамбазова.

В предложенията на групата на БСП влизат още повече средства за ремонти на: покриви на селски и училищни салони в селата Кутово и Сланотрън, ремонт на сградата на училището в село Покрайна, разширение на пазара за селскостопанска продукция на булевард "Панония" във Видин, довършване на проекта за отводняване на навия гробищен парк в града, решаване на въпроса с биоразградимите отпадъци в селата, подмяна на покрива на Спортната зала във Видин. От групата на БСП предлагат и повече пари за пътна маркировка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ВиК авария затруднява движението в района на Лом

Временно е ограничено движението и в двете посоки по второкласния път Видин – Лом в района на гр. Лом поради ВИК авария, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се осъществява по обходни маршрути: Добри дол  – разклон за Дъбова махала и Дъбова махала – Дреновец – Ружинци и обратно, а за идващите от Козлодуй: Лом – Сталийска махала..

публикувано на 12.02.25 в 11:34

Лом се готви за Трифон Зарезан

На 14 февруари 2025 г., петък, от 11:00  часа на "Окопа", в местността Садовете в Лом , ще започне традиционното тържество за Деня на лозаря, св. Трифон Зарезан , съобщават от местната общинска управа. Ще бъде отслужен празничен водосвет за здраве и плодородие и изпълнен ритуалът за подрязване на лозата и избор на Цар на виното. В конкурса за..

публикувано на 12.02.25 в 11:18

Товарен автомобил удари пешеходка във Видин

Товарен автомобил е ударил възрастна жена на пешеходна пътека във Видин . Инцидентът е станал вчера, 11 февруари, около 11:00 часа на бул. "Панония".  74-годишната жена е настанена във видинската болница с фрактура на долен ляв крайник, без опасност за живота.  Шофьорът на камиона, 46-годишен видинчанин, не е пропуснал и блъснал пресичащата..

публикувано на 12.02.25 в 11:08

Двама са задържани при акция на полицията в Белоградчик

Двама души са задържани при полицейска операция в района на Белоградчик , проведена с цел противодействие на престъпността и повишаване на безопасността на движението. В хода на действията са установени нарушения, включително незаконно съхранение на дърва и шофиране без свидетелства за управление.  В два частни имота в Белоградчик са открити шест..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Литературен салон ще се проведе във Видин

Традиционното събитие на Народно читалище "Цвят 1870" и Дружеството на видинските писатели "Наздравици за любовта и виното", посветено на 14 февруари - празниците на любовта и виното, е 99-то издание на Литературния салон. Поетесата Диана Сиракова е подбрала видински автори с техни произведения за празника и участието на Литературния клуб "Иван..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Висока е безработицата сред младежите в община Кула

Общинският съвет в Кула направи анализ за изготвяне на проект на Доклад за младежта за 2024 г. в контекста на Националната стратегия за младежта (2021-2030). Становище представи Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула.   За учебната 2023/2024 г. в община Кула няма ученици, преждевременно напуснали образователната система...

публикувано на 12.02.25 в 08:45

46 ПТП-та във врачанско за месец

През първия месец на годината по пътищата във врачанска област са станали 46 пътно-транспортни произшествия , 10 от които са определени от ОД на МВР като тежки. При катастрофите е загинал един и са ранени 16 участници в движението. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с 11 по-малко, загиналите са с 1 повече, а ранените са с 3..

публикувано на 12.02.25 в 08:17