Самодейци ще представят обичаи от Северозапада на Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва" в Перник. Група от пограничния град Кула ще участва с обичая "Къпачи", който се изпълнява на Ивановден по стар стил, каза секретарят на Народно читалище "Просвета" Маргарита Вълчева:
"Характерното на този обичай е, че не се говори. Основното при него са маските и звънците, които през цялото време издават своите звуци, за да гонят злото. Един от участниците е облечен като булка и те обикалят, къпят хората там, където отидат, или когото срещнат."
Самодейците от монтанското село Габровница ще се представят с обичая "Камила", каза секретарят на местното читалище Таня Тодорова.
"Обичаят е пренесен от град Годеч през 1926 година и така се е запазил при нас. Той се изпълнява на 14 януари, Васильовден по стар стил. Камилата се казва Василка, тя всяка година ходи, обикаля къщите за здраве и берекет."
Обичаят "Гушански сбор по Спасовден" ще бъде представен от самодейци от берковското село Замфирово, съобщи секретарят на читалище "Развитие" Диляна Генкова:
"В самите обредни действия и показване на обичая присъства мечка, която от едно време е опитомена и е водена по сборовете за здраве и берекет. Много често тогава мечката е изпълнявала лечебни, здравословни практики. Такова е било поверието."
Представителите на Замфирово ще пресъздадат и два колоритни образа от близкото минало, обясни Диляна Генкова:
"Цена Берковска, която е идвала на събора в Замфирово и е продавала семки, бонбони, печени кестени. На селския събор често е идвал и стар фотаджия, фотограф, който е правел снимки за спомен на родата, която е излизала на мегдана на хорото."
Групата от Замфирово ще се представи също с Гушанската духова музика, местни песни и вихрени хора.
Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" започва тази вечер и ще продължи до неделя.
Стартира ремонт на дома за стари хора в бойчиновското село Владимирово. „Ще запазим капацитетът от 54 места, но при още по-добри условия", каза кметът на общината Светлин Сретениев, който заедно с представител на фирмата изпълнител направиха първа копка. Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази..
Стартира ремонт за близо 3.8 милиона лева на дома за стари хора „Свети Николай" в бойчиновското село Владимирово. Двойно повече ще станат стаите, което ще позволи възрастните хора да има по-добри условия на живот Предвижда се да бъде изградена нова сграда и да бъде извършен ремонт на старата. Реконструкцията се финансира с близо 3.8 милиона лева..
Само 15,7% от работодателите във Видин планират да наемат нови служители през следващите шест месеца – това показват резултатите от анкета на Агенцията по заетостта. На заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие бяха представени данни от проучване на потребностите на работодателите от работна сила, включително по отношение на..
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е уточнен механизъм, по който в четвъртък стартират санкциите за засечените нарушения в аварийната лента. В..
Във видинското село Дружба се подготвят за фестивал през месец септември и се надяват Общината да възстанови салона на читалището или да бъде изграден нов , обясни Нивелина Николова, секретар на читалище "Постоянство": "...Организираме второто издание на "Фестивал на талантите" и финално събитие по нашия проект- "Нов живот за певческа група..
Представители на ромската общност обвиниха част от българския политически елит, че реагира необосновано остро на ситуации, в които са участвали роми. Посочиха като пример изказвания след инцидента във Видин, при който 13-годишно момче нанесе средна телесна повреда на друго дете. Според председателя на Националния съвет на ромите в България Петко Асенов..
Предстои да бъде почетен и последния оброк в с. Ослен Криводол. На 20 юли православната църква почита старозаветния пророк Илия. Илинден е един от основните празници в българския народен календар. Известен е под различни имена: Илинден, свети Илия Гръмовник, Свети Илия Гръмовержец, защото според народните вярвания Св. Илия е смятан..