Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Попов: "Ние, хората от Северозапада, имаме уникалния шанс да си произведем поне храната."

3
Снимка: Радио Видин


В многоцветния "Калейдоскоп" с разкази за хората от  Северозапада Ви представяме Иван Попов от село Градец. Пъстър и непредвидим е неговият живот, изпълнен с разнообразни дейности, занимания, интереси, с много пътувания  и с безброй приятели из цяла България. 

Той е роден  на 22 юни 1962 година и завършва основното си образование в родното си място, средното образование получава в ЕСПУ "Свети Свети Кирил и Методий" град Брегово. През 1983 година започва работа  във  "Вида стил"  като крояч и финомеханик,  поддържащ  шевните машини.  Образованието си продължава във Висшия селскостопански институт в Пловдив  специалност "Агроинженер - полевъд".  Над 20 години работи  в Професионална гимназията по облекло и хранене във Видин. В момента е експерт в общинска служба  "Земеделие и гори" – Видин.

Иван Попов  е не само агроном, той е и шивач, специалист по  шевни машини,  занимава се с екоземеделие и прави различни експерименти в тази област. Докоснал се е до различни духовни практики - йога, паневритмия, всичко онова, което внася баланс в човешкото тяло и  хармония с околния свят. Участва със свои доклади в ежегодната конференция "Природно земеделие", която се провежда по време на селскостопанското изложение "АГРА" в град Пловдив. Общува със свои съмишленици във фейсбук група "Да превърнем Земята в плодна градина". 

Дава съвети в областта на земеделието. И то  най-вече съвети за натуралните методи като избягва химическите  препарати и торове. Иван Попов е привърженик на натуралното, природно земеделие в личното стопанство. Като целта е да се използва чиста и здравословна храна. Вече е направил  няколко занимания, свързани с различните видове резитби и калемене.  Целият му съзнателен живот е свързан с живата природа, към която  се отнася с внимание и любов.

Една от темите, с която се представя на конференцията "Природно земеделие" е "ГМО - музика – здраве".

"Отправям една препоръка – не бива да има компромиси с храненето. Просто хората да правят всичко възможно, ако могат да си отгледат, много ще е по-различно. Могат да помогнат на баба, дядо, на близък заедно да си го отгледат. Семката на проблема е засята още в момента, когато земеделието се е превърнало в печелившо занимание. Ще спомена тази книга "Революцията на една сламка" Масанобу Фукуока, където той с малко думички казва големи истини. Книгата я има в интернет, всеки може да я прочете. Там, където отиваме към промишлено производство, нещата губят своя истински вид и значимост." – казва Иван Попов.

Според него "Ние, хората от Северозапада, имаме уникалният шанс да си произведем поне храната. Вече млади хора се замислят с какво се хранят, идват с малки деца. Хубаво е човек да не се обезверява и да използва тези дадености към днешна дата. Защото докато сме ангажирани с политически проблеми, с други неща, ние губим в ежедневието си много ценни моменти да живеем по един начин по-различен. И, когато мине този момент, ние се сещаме с носталгия и тъга за изминалите месеци и години. Това е най-често в храненето."

Иван Попов общува със свои съмишленици в група за споделяне на добри практики в овощарството и градинарството .  "

"Вече направихме една група  "Да превърнем Земята в плодна градина". Идеята е калеменето и резитбите, ашладисването да правим и по полето, край реките, край горите. Има диворастящи дървета - джанки, трънки, тръносливки, киселици, ябълки, дивачки круши, глот. Всичко това има възможност да се ашладиса върху него от някое културно овощно дръвче. И така във времето  да виждаме все повече плодни дървета по полето. Това си има дълбок психологичен смисъл, освен, че някой уморен пътник, минувач  ще си откъсне плод и ще хапне. В миналото е имало ловци, когато не е бил ловният сезон, са си носели ножчето за ашладисване, умеели са да го правят. Минавали са и са ашладисвали, оставяли са нещо за поколенията."

"Ако видя, че едно дърво е болно, че съхне ще направя всичко възможно да оцелее, ако видя, че някой има плодно дърво, което не му харесва , мога да го ашладисам, но да оцелее, защото то много по-бързо влиза в плододаване и се запазва и дървото.  Наблюдавам как в нашия град градската градина поради незнание се унищожават дървета. Има болестно състояние  при дърветата поради неправилна резитба. Една от най-честите грешки е оставяне на чепове, тоест отрязан клон, който не е близко до стеблото и дървото не може да затвори раната. Една рана както при човека, така и растението трябва след като се направи,  да бъде обработена, за да може да заздравее." – обяснява агрономът Иван Попов.

Не се отчайвайте – е пожеланието на Иван Попов към хората от Северозапада.

"Ако имаме някакви проблеми, те ни се дават за да израстваме. На всеки се дават проблеми според силата му."

Повече чуйте от разговора  в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00