Със заупокойна панихида в храм „Свети великомъченик Георги Победоносец” ще започне тържеството, посветено на 168-та годишнина от най – голямото въстание в Северозападна България. Панахидата е в памет на избитите ръководители и участници във въстанието през лето 1850-то, дръзнали да поведат поробеното население от Белоградчишко, Видинско, Ломско и Кулско.
След службата, на гробовете на инициаторите на въстанието ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на признателност към подвига и саможертвата им. Жители, гости и ученици от СУ „Христо Ботев” ще се отправят в литийно шествие от храма към Белоградчишката крепост, зад чиито стени са били обезглавени ръководителите на въстанието. По традиция шествието ще спре пред паметника на Въстаника в двора на историческия музей, където кметът на общината Борис Николов и председателят на Общинският съвет Мирослава Чавдарова ще положат венец. След това шествието ще продължи към паметника на обезглавените ръководители на въстанието Вълчо Бочев, Дядо Божин, Лило Панов, Недялко Влаха, Петко Казанджи, Цоло Тодоров. Там честването ще продължи с митинг – заря и полагане на венци и цветя от обществени организации, институции, учреждения и признателни граждани и гости. Очаква се гост на тържеството тази вечер да бъде Георги Първанов, който ще изнесе и слово за въстанието и неговите герои. Поканени са и народни представители, гости от побратимената община Княжевац и представители на съседните общини.
В Белоградчик официално ще бъде открит новият туристически сезон през април. Подготвена е разнообразна програма, каза кметът на общината Боян Минков : "Тази година ще бъде отново през април месец, такива са нашите планове и разбира се, очакваме една силна година. Ще го направим както и миналата година, ще поканим важни гости и да се превърне в един..
Бързата намеса на пожарната спаси от пълно унищожение втория етаж на запустява къща в Дреновец . Подробности за ситуацията сподели кмета на Ружинци Александър Александров : "Пожара загасиха много бързо...Това е една къща на два етажа...Веднага, може би някъде на 15-тата минута, дали има и толкова от сигнала, пожарната дойде...Около тази къща има..
Внасят законодателни промени за пълна забрана на вейповете и за продажбата на енергийни напитки на лица под 18 години. Вносители са депутатите от ГЕРБ-СДС. Предложените от тях промени предвиждат пълна забрана пускането на пазара, в това число вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на електронни..
Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Враца и остави в сила прекратяването на пълномощията на Васил Дацов като кмет на село Крета , съобщиха от Община Мездра. Причината е несъвместимост на длъжността му с управлението на търговски дружества. Съдът отбеляза, че предприетите от Дацов действия не са били..
Литературен клуб "Хр.Ботев" при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" организира литературно четене на 14 февруари, посветено на свети Трифон Зарезан и свети Валентин. Събитието носи името "Рубинени наздравици за любовта" и ще се състои от 17:00 часа в читалнята на библиотеката. Четенето е отворено за всички желаещи да участват с произведения на..
Очаква се до две седмици да започне решаването на проблема с водоснабдяването на село Златия , община Вълчедръм. Това обясни за Радио ВИДИН общинският кмет Иван Барзин : "Аз от три години работя, за да се узакони един сондаж и вече всичко е готово. Остава в двуседмичен срок да се почне строежът." Според жители на село Златия, проблемът..
Общо 18 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 22 семейства с ученици от осми клас от област Видин няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си. Причината са допуснати неизвинени отсъствия и непосещаемост на учебните занятия, съобщиха от Регионална дирекция "Социално подпомагане". За настоящата учебна година на..