Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще се случи с демонтираната настилка от пешеходната зона във Видин?

Снимка: Радио ВИДИН

Точно преди две седмици официално стартира реконструкцията на централната пешеходна зона на град Видин. Мащабният ремонт ще струва близо 12 млн. лева. В целия си обем обхваща зоната от Драматичния театър до сградата на Областната дирекция на МВР. Като първоначално ще бъдат реализирани първите три етапа- от театъра до СУ "Цар Симеон Велики". Ще бъде подменена настилката на близо 42 000 квадратни метра площ- павета, мраморни и гранитни плочи, които са поставени в началото на 80-те години на миналия век.

Ще бъдат ли внимателно демонтирани и съхранени плочите от пешеходната зона във Видин и дали няма да бъдат положени в частни обекти или продадени? Това се питат жители на Видин.

"Кметът каза, че с тези плочки ще се направи ремонт някъде на друго място. Да се надяваме, че ще ги вложат за нещо рационално... Половината от плочките ще ги откраднат със сигурност... Искам да попитам кмета къде ще отиде това, което го махат. Трябва този материал да се използва за бордюри и тротоари, които липсват в града от 30-40 години. Мисля, че плочите ще изчезнат някъде... Тия плочи ще отидат в дворовете на големците, в някоя вила, другата половина ще ги изпочупят... Намислили са тия плочи да ги продадат, но няма да стане, защото всичките ще ги изпочупят, докато ги демонтират... По всяка вероятност ще се оползотворят...",  казаха видинчани пред стажант-репортера на Радио ВИДИН Мартин Георгиев.

Кметът на Видин Огнян Ценков увери, че е разпоредено на фирмата, която подменя настилката на пешеходната зона в града, да не се допусне нараняване на гранитните и мраморни плочи. Те ще бъдат съхранени в базата на бившето военно поделение. А след това кметовете и кметските наместници в община Видин ще могат да получат тези материали и да ги използват за облагородяване по места.

Ще се възползва ли от това, попитахме кметът на най-голямото населено място в общината след областния град- Дунавци, Димчо Скорчев:

Снимка"Аз съм мислил за това още в самото начало, когато стана въпрос за подмяна на настилката в централната част на Видин. Бих искал този материал да го наложим в нашия център и със сигурност би станало много хубаво. Но бях свидетел как товарят материала в самосвалите с багери. Според мен няма достатъчен контрол върху съхраняването на самия материал. Имам огромно съмнение дали ще бъде запазен като цялост този материал и дали след това ще е годен за ползване. Но така или иначе, ще си пусна необходимите документи до кмета на общината и ще се опитам да се възползвам от това нещо. Притесняваме и че когато вземем този материал, ще са ни необходими средства за материал, необходим за полагането му, а и нямаме хора, които да свършат тази работа."

СнимкаДемонтираните плочи могат да бъдат от полза и за Синаговци.

"Бихме били много благодарни на кмета, ако осъществи тази инициатива, защото тези плочки ще ни свършат много добра работа. Бихме обновили паркчето на центъра, което не е пипано от години. Също така около църквата трябва да се направят тротоари, пътека. Около детската градина- също. Има много места, където биха могли да бъдат използвани. Ще бъде много добре, ако се осъществи тази инициатива", каза кметът на село Синаговци Иван Иванов.


Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56