Танцов ансамбъл “Младост” към Общински младежки дом – Монтана ще вземе участие в Международния фолклорен фестивал "Карпатска Дева" в град Дева, в румънската област Трансилвания. Фестивалът започва днес, 1 август, и ще продължи до 6 август. Участието за ансамбъл "Младост" на фестивала е дебютно, каза Стоян Стоянов, хореограф на танцовия състав:
"Днес рано сутринта пътуваме към Румъния. Живот и здраве, ще пристигнем по някое време. След това ни чака работа. По принцип това е покана от Министерството на просветата в Румъния. Фестивалът е деветнайсти поред. Концертната програма е наситена. Участията са съобразени с програмата на румънските домакини. Има четири международни задгранични колектива. Дебютираме на този фестивал тази година, но пък това ни е третото гостуване в съседката за този сезон."
Програмата на събитието е изпълнена с дефилета и концерти, посещения на забележителности и съвместни забавления за всички групи. На фестивала ще се изявят 18 румънски и 4 чуждестранни фолклорни формации.
Стоян Стоянов допълни, че "вълнението при нас е огромно", а причината е, че "град Дева е свързан с историята на нашия край, тъй като след Чипровското въстание там се заселват много българи".
Деня на православната християнска младеж и семейство отбелязаха жителите на Белоградчик вчера. В своята проповед по случай празника, видинският митрополит Пахомий сподели пред всички и призова: „Вслушвайки се в думите, които четем в Свещеното писание, ние се вдъхновяваме да възпитаме и да отгледаме децата си по един християнски начин, защото..
Тече инициативата "Подари Коледа за баба и дядо". Тя е традиционна и е организирана от фондация "Прави добро! Бъди добър!" . Тази година е нейното осмо издание, информира Мая Методиева , която е основател на Фондацията: "Ами заложили сме на продукти от първа необходимост като боб, ориз, леща, захар, олио, сол. Включваме различни консерви и готова..
Тийнейджърка без стаж зад волана предизвика катастрофа, при която нарани себе си и още четирима пътници в колата , съобщиха от ОД на МВР във Враца. Пътният инцидент е станал към 21:00 часа снощи на шосето между белослатинските села Алтимир и Търнава. 18-годишната девойка, която е от Алтимир, управлявала лек автомобил "Сеат Ибиза". Заради..
Мирен протест срещу тежкотоварния трафик, преминаващ през Дреновец се проведе днес в населеното място. В него взеха участие между 40 и 50 жители на потърпевшето село, информира организаторът на протеста Асен Митков : "Премина сравнително добре. Пресичахме на една пешеходна пътека около 5 минути за да спрем трафика на тировете за малко...
Инцидент затвори за няколко часа тази сутрин второкласния път II-11 Видин- Монтана. Сигналът за катастрофата, станала в района на село Арчар, е подаден на тел. 112 около 6:00 часа, информират от полицията. Участници в катастрофата са лек и товарен автомобил. Водачът на леката кола и пътувалата с него жена са били прегледани в Центъра за спешна..
Училищните дворове да бъдат отворени за спортуване от подрастващите, това бе една от темите, които отново дискутираха общинските съветници във Видин на последното си редовно заседание. Решението децата да могат да спортуват свободно извън учебно време на територията на дворните пространства бе взето още миналата година, но към днешна дата още не се..
Общинският съвет на Враца ще поиска от новоизбрания Съвет на директорите на МБАЛ „Христо Ботев" да поиска кредит, с който да погаси задълженията си към местната власт. Темата ще бъде разисквана на свиканото на 18 декември общо събрание на акционерите на най-голямото лечебно заведение в областта, на което Община Враца е поканена да присъства. В дневния..