Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има виртуален модел на залата с рисунките в „Магурата“

В пещерата е имало светилище на Диана, а през Възраждането са извършвани помени

Снимка: Радио Видин

Министерството на културата ще финансира Регионалния исторически музей във Видин, за да бъде изготвен проект за реставрация и консервация на праисторическите рисунки в пещерата „Магурата“. Ще бъде изготвен цялостен план  за запазване на скалните рисунки.

Преди това по друг съвместен проект на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките и Министерството на културата с участието на Регионалния исторически музей е извършеното 3 D заснемане на рисунките в пещерата. Работата по този проект продължава, каза ръководителят на екипа доцент Стефан Александров:

„Нашата работа, която продължава и тази година, е по един съвместен проект на Националния археологически институт с музей към БАН и Министерството на културата с участието на специалисти от Регионалния исторически музей. Тя е финансирана от Министерството на културата и преминава в два етапа. Първият- миналогодишният е свързан точно с тези въпроси- колко са рисунките в пещерата, къде са ситуирани и какво е тяхното състояние. Първият етап беше свързан с 3 D лазерно сканиране на така наречената галерия с рисунките в пещерата, тъй като реално официален план на тази галерия няма. Има доста планове, някои от по-точни, други по-малко, но все пак правени от колеги, които са боравели с техниката, която са имали по това време. Така че първото, което направихме- с лазерен 3 D скенер сканирахме цялата галерия с рисунките. Сега имаме идеален модел на тази част от пещерата. Втората част от нашата работа беше чрез използването на фотограметрия, един нов метод, който се използва в археологията от няколко години, да заснемем абсолютно всички рисунки и пространството около тях и да ги наложим върху този 3 D модел.“

В работата си екипът на доцент Александров търси решение и  на спора в научните среди за датирането на рисунките от пещерата „Магурата“.

След заснемането, учените ще продължат да работят по разгадаването на изображенията в „Магурата“. Освен праисторическите рисунки, екипът на доцент Александров открива и надписи, които показват, че ритуални дейности в пещерата са извършвани по времето на траките, а след това и през Възраждането:

„Тези рисунки винаги са предизвиквали интереса на хората и ще го предизвикват от тук нататък. Това, което ние можем да кажем и вероятно ще бъде интересно е, че извън рисунките ние имаме още два периода на ритуални дейности в пещерата. Повечето хора и учени приемат, че рисунките са праисторически, без да навлизаме в научните спорове, но ние установихме, че през 2 век след Христа, т.е по време на римското присъствие тук на Балканския полуостров тази част от пещерата е използвана за светилище, вероятно на богинята Диана. За това говорят поне десет латински надписа с имена и т.н. в началото на галерията с рисунките. Освен това през 18 век тази част от пещерата е била използвана за помени. Има един цял надпис от 18 век, който нашият колега от института Коста Хаджиев разчете. Той е абсолютно уверен, че щом е открит един такъв надпис, има и още. За мен най-големият ни успех на миналогодишната кампания беше точно този, че установихме наличието на още два отделни периода, освен праисторическия.“

След заснемането на рисунките, ще можем да правим и виртуални разходки в „Магурата“, защото предстои създаването на 3 D модел, който ще бъде качен на платформа. Изготвя се и каталог на рисунките, които са над хиляда:

„Ние сме определили 50 групи единични рисунки. Общият брой, зависи кой как ги брои, но при всички случаи са над хиляда. Работим върху втория етап от нашата задача- изготвяне на виртуален 3D модел. Той ще бъде качен на интернет платформа. Другата част, която е по-скоро кабинетна, е да направим този каталог на рисунките. Ние сме го започнали и ще го издадем във вид на монография, като обвържем рисунките с живота в пещерата, който е основно в триумфалната зала."

Сега предстои друг научен екип да изготви проект за реставрацията и консервацията. Освен времето, човешката намеса също е нанесла поражения на уникалните скални рисунки. Нуждата от тяхната консервация според доцент Стефан Александров, е належаща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00