Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развива ли се България, след като има 2 млрд.лева излишък в бюджета?!

Снимка: Архив


В "Посоките на делника" гледната точка е на финансиста Павел Паунов, на бившия зам.регионален министър Иван Аспарухов и на кмета на община Медковец Венцислав Евгениев. По темата говорят и хора от малки населени места в Северозапада.

Според Павел Паунов: "Излишъкът е хубаво нещо, но всяка година виждате, че той до края на годината е изразходван, дори и за обществото според мен, с неясни докрай теми. Излишъкът е по-добре от дефицита, но всеки излишък е лошо направен бюджет. Единственият правилен път, когато има излишък, за мен като финансит и десен човек, е само за чистене на дългове, а не с неясни цели, проекти и временни изпълнения на спешни нужди. Защото те не са спешни нужди, те са били непредвидени в бюджета, което показва неправилно планиране. Обществото по никакъв начин не разбира, че има излишък. А в края на годината всички забелязваме, че приключваме без излишък."

По думите на зам.регионалния министър Иван Аспарухов: "Важно е тези 2 млрд.лева излишък в бюджета дали са резултат от сериозен икономически растеж, или са резултат от ниски тавани на планирането в началото на бюджетната година. Все пак, щом ги има, е добре да бъдат използвани. Тук стигаме до въпроса как се използват и какъв ефект има от тях. За мен държавата се развива в неправилна посока. А държавата трябва да се заеме с две неща- управление на процесите- това, което искаме да правим, и контрол."

Кметът на община Медковец Венцислав Евгениев коментира: "Дали излишъкът е полезен, се определя най-добре по качеството на живота. Излишъкът би трябвало, след като го има, да се разходва по разумен начин и така, че да позволява надграждане на всичко онова, което кореспондира с качеството на живота. А пък да ви кажа, че и този излишък се разпределя по един особен начин. Обществото ни има нужда от повече справедливост и разум в разпределителния процес."


Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42