Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози възобновиха проучването на крепостта Алмус

Снимка: Личен архив на Валери Стоичков

Археологически разкопки се провеждат в античната крепост Алмус в Лом. Проучването е продължение на спасителните разкопки, извършени през 2015 година. Целта е да се установят връзките между западната порта и проучените части от западната крепостна стена, каза зам.-ръководителят на разкопките Валери Стоичков:

"Въпреки че сме в началото, вече получаваме възможност да установим важни факти за съществуването на два строителни периода на изграждането на това укрепление. Единият период отнасяме към края на 3 и началото на 4 век от н.е. Има и един следващ строителен период, става въпрос за едни преправки, ремонтни дейности, които най-вероятно са направени след хунските нашествия от средата на 5 век и са извършени по времето на императорите Юстиниан или Анастасий."


Алмус е едно от укрепленията в българския участък в Долнодунавския лимес на Римската империя, които се подготвят за колективен паметник под егидата на ЮНЕСКО, обясни Валери Стоичков:

"Това прави особено важна и отговорна задачата не само за тяхното опазване и проучване, но и за бъдещото им консервиране, реставриране и експониране в съвременната градска среда. Тези дейности са заложени в управленската програма на общината за периода 2016 - 2019 година. Надяваме се, че с работата, която вършим през този сезон и която очакваме да продължим и през следващите няколко години, действително Алмус ще се оформи като едно място за туристически посещения и за максимално широк достъп на обществеността до него."


Ръководител на проучването е гл. ас. д-р Юлий Емилов от Софийския университет "Св. Климент Охридски", негов заместник е Валери Стоичков, уредник в Исторически музей- Лом, на обекта работи и археологът Владимир Живков, докторант на Националния археологически институт с музей при БАН, а консултант е проф. Румен Теофилов Иванов от същия институт. Археологическият сезон в античната крепост Алмус ще продължи 20 дни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Безработицата във Враца е около 3 %

Безработицата в община Враца е с 2 процента под средното ниво за страната, това показват данните на бюрото по труда в града под Околчица за юни. В края на шестия месец от годината хората без постоянни доходи са били 3.07 на сто при 5.09 процента за страната. В абсолютни стойности това означава, че през юни без занимание във Враца и селата от общината..

публикувано на 19.07.25 в 15:30

Фолклорен фестивал оргнизират в Долно Озирово

Молебен за дъжд правят във вършечкото село Долно Озирово утре. Ритуалът "Пеперудата" е част от програмата на фолклорния фестивал "Илинден".  За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста „Илинден". На 20 юли църквата почита "Свети пророк Илия". Светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците и..

публикувано на 19.07.25 в 15:13

Лятно кино с български филми в Община Ружинци

"Лятно кино под звездите" събра  десетки жители и  гости в Община Ружинци на най-доброто от българското кино .   Фестивалът  на българското кино на открито се проведе в селата Ружинци, Д реновец и Бело поле, разказва Александър Александров, кмет на община Ружинци : "Първата година стартирахме с три прожекции, следващата година..

публикувано на 19.07.25 в 14:52

Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..

публикувано на 19.07.25 в 11:30
Патриарх Даниил

Предлагат удостояване на патриарх Даниил с почетно звание на Видин

В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..

публикувано на 19.07.25 в 10:25

В Антимово посрещат чудотворна икона

Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..

публикувано на 19.07.25 в 08:29

Откриват официално събора на прохода "Кадъ Боаз"

Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..

публикувано на 19.07.25 в 08:05