Община Враца ще направи революционна крачка напред в даването на алтернативен избор на образование в детските градини, включвайки метода Монтесори като официално признат педагогически подход за по-висока ефективност във възпитанието на децата. Иновацията е по предложение на кмета Калин Каменов и ще бъде въведена първоначално в детските градини „Европейчета”, „Слънце”, „Щастливо детство” и „Славейче”.
"Идеята е, че чрез метода Монтесори да направим така, че в детските градини да не се крещи, да няма наказания, а да се направи така че децата в детските градини и във Враца да бъдат максимално самостоятелни, независими, да бъдат научени сами да се справят с предизвикателствата. Екипите на детските градини не да бъдат просто госпожи, а да бъдат подкрепящи децата чрез съответните подходи и методи, с които да помогнат още в ранна детска възраст да бъдат активни, много по- знаещи, много по- можещи, разчитащи на себе си. Нещо, което смятам, че е инвестиция в бъдещето и освен с ремонтите, които правим на опаковката ние се опитваме да надградим и съдържанието", каза Калин Каменов.
От началото на годината по пилотния проект обучение вече са преминали 6-ма учители, а от 13 септември в образователната методика ще бъде въведена и втора група възпитатели от местните забавачки.
Очаква се от догодина методът на Мария Монтесори да бъде приложен и в детските градини „Знаме на мира” и „Детски свят”. От кметския екип изразиха надежда, че образователната методика ще влезе скоро и в някои врачански училища.
Методът на Мария Монтесори има своята над 100-годишна история и се прилага успешно в целия свят, а в центъра на философията е детето с неговите възможности и способности.
Общинският съвет в Кула гласува запазването на седем маломерни паралелки в СУ "Васил Левски" в общинския център. Предложението идва след искане от директора на учебното заведение поради недостиг на деца. Записаните за първи клас деца за новата учебна 2025/2026 към момента са 14. „В училището се обучават 25 ученици от други населени места, в..
Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара. Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат вчера след обяд на сигнал за пожар на суха трева на летището в село Ерден. Огънят е унищожил три леки..
Възстановено е движението между видинските села Ботево и Арчар , съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". По-рано днес трафикът в участъка се осъществяваше двупосочно в една лента поради самокатастрофирал тежкотоварен автомобил. Движението в района беше регулирано от екип на "Пътна полиция".
Временно движението по пътя между видинските села Ботево и Арчар се осъществява двупосочно в една лента. Причината е самокатастрофирал тир, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът в района се регулира от екип на "Пътна полиция". Водачите да шофират с повишено внимание и съобразена скорост, апелират от АПИ.
В периода 1–3 август огнеборците са се отзовали на няколко сигнала за запалени сухи треви и храсти във Видинско. Пожарите са възникнали в град Видин и землищата на селата Дружба, Плешивец, Гара Орешец и Арчар. Няма нанесени материални щети.
От днес се възстановява "синята зона" в района на пазара във Видин. Режимът на платеното паркиране в участъци от централната градска част временно беше преустановен поради извършване на строително-монтажни дейности по проекта за основна реконструкция на централна пешеходна зона. Функционирането на зоната включва платено паркиране по улица..
През последните две седмици екипите на ОП „БКС" работят активно по почистване на растителност, храсти и изсъхнали дървета в различни части на града. Целта e да се осигури по-добра среда за живеене в жилищните квартали на Враца, съобщиха от общинската управа. До момента са обработени площите около бул. „Европа", в района на бившето училище "Давид..