Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видин помага на Марая от Ловеч

Снимка: личен архив
Млади майки от Видин организират базар в помощ на бебе от Ловеч, за лечението на което са необходими 300 000 лева. 26- годишната Евелина Тодорова от крайдунавския град е майка на 9-месечна дъщеричка. Тя от години живее в Италия, но през лятото се връща в родния град. Случайно попада на зов за помощ за събиране на средства за 11- месечната Мартина, която е със страшната диагноза "левкемия" и решава да помогне.

"Реших да опитам, да видя дали ще намеря други последователи, които да ми помогнат, защото сама е невъзможно да организираш такова нещо. И така, пуснах пост, 14 момичета ми писаха и ми предложиха помощ, искаха да участват, и направихме организацията заедно", разказва Евелина Тодорова.

Младата жена пуснала пост в групата "Видин мама" във Фейсбук, представяйки идеята си да помогнат и била изненадана от бързата реакция на други майки, които безрезервно откликнали на призива ѝ. Докато вървяла организацията за благотворителния базар, болестта надвила невръстната Марти и видинските майки, след като се съвзели от първоначалния шок, решили да доведат започнатото докарай и да дарят парите за друго нуждаещо се дете. Изборът не бил никак лесен, заради големия брой нуждаещи се от скъпо лечение деца. Спрели се на двумесечната Марая.

"Марая страда от билиарна атрезия на жлъчните пътища. Родителите на Марая трябва да съберат 300 000 лева до Нова година за лечение, а до момента са събрали около 14 000 лева... Просто при нея ме стопи това, че тя е толкова малка - на два месеца и половина е само, сумата, която е много голяма и срокът, срокът, който е до Нова година", обосновава избора си Евелина.

Благотворителният базар в помощ на бебе Марая ще се проведе на 17-и, 18-и и 19-и септември пред видинското СУ "Цар Симеон Велики" от 8 часа, майките ще се редуват да предлагат нещата, които са изработили собственоръчно:

"Ние ще продаваме ръчно изработени свещи, декорации, гипсови фигурки, торти от памперси и всевъзможни неща, предимно от подръчни материали... Аз призовавам всички родители да купят нещо на учителите на децата си от нас. Ние ще имаме букети от хартия, свещи, картички и много неща, които биха били подходящи за подарък. Така ще подпомогнат и каузата и отделно се обръщам към всички хора, които просто минават от там да спрат и да си купят нещо. Ще има и неща, които ще бъдат на много символични цени."

Сумата от 300 000 лева изглежда обезкуражаващо непосилна за всяко семейство, но Евелина и останалите майки вярват, че каузата им ще успее:

"Ние не сме сами, не сме изключение - в цяла България други момичета, предимно майки като нас, организират базари. Отделно хората, които са в чужбина, както бях аз и не могат да участват в организацията на нещо подобно даряват и вярвам, че ще успеят да се съберат парите."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 31 юли 2025 година

С изкопни работи за полагане на електрически кабели започна изпълнението на проекта за обновяване на Крайдунавския парк във Видин. Стартиралите дейности са във връзка с изграждането на ново парково осветление. Работи се в близост до крепостта "Баба Вида". Археолози от Регионалния исторически музей провеждат археологическо наблюдение. Припомняме, че..

публикувано на 31.07.25 в 18:05

Група "Тангра" открива панаира в Кула

Панаирният комплекс в Кула вече се почиства и подготвя за предстоящите събития и търговци. Тази година 108-ият традиционен панаир ще посрещне гостите с обновена визия, съобщи кметът д-р Владимир Владимиров. „Започна подготовката за панаира в Кула, който тази година ще е от 14 август до 19 август. Ще сглобим нашата сцена, започнахме и..

публикувано на 31.07.25 в 16:21

Домакинства във Враца подписват договори за подмяна на уреди

Започна сключването на договори по проекта „Зелена Враца – мисията е възможна" , съобщиха от местната управа. По него ще бъдат подменени стари отоплителни уреди с нови енергоспестяващи и екологични средства за отопление през зимата и охлаждане през лятото. Разработката се финансира с 24 милиона лева по европейски програми. Община Враца уведомява, че..

публикувано на 31.07.25 в 14:28

Куклен театър „Патилан“ гостува във Вършец с „Рибарят и Златната рибка“

Куклен театър „Патилан“ - Монтана ще участва в програмата на Празника на курорта, минералната вода и Балкана „Вършец 2025“.  Спектакълът „Рибарят и Златната рибка“ ще бъде представен за жителите и гостите на курортния град утре, 1 август, от 10:30 часа в залата на читалището, съобщи Калин Тодоров , организатор:  "Автори и режисьори на спектакъла..

публикувано на 31.07.25 в 14:15

Говежда се готви за празник

Празник на Балкана се подготвя за тази събота, 2 август, в село Говежда, община Георги Дамяново. Повече за програмата разказа кметът Младен Миронов: "Ще започнем с програма от самодейните колективи, която ще започне в 19:30 часа... От 21:00 часа ще има концерт на Ива и Велислава Костадинови, на Гуна Иванова внучките..." Очакванията са над..

публикувано на 31.07.25 в 13:30

Нови камери ще следят за нарушения на пътя в Монтанско

В Монтана затягат контрола по пътищата. Областната дирекция на полицията ще получи още четири нови подвижни камери за скорост. Четири нови камери за скорост, тип „тринога", ще получат пътните полицаи в Монтана, съобщи директорът на Областната дирекция старши комисар Пламен Томов . Техниката ще се използва за засичане на нарушители на скоростта...

публикувано на 31.07.25 в 12:00

Село Градец чества Илинден с тридневен събор

Тридневен събор започва утре, 1 август, във видинското  село Градец . Поводът е отбелязването на Илинден. Това е един от основните празници в българския народен календар, известен и с имена като Илиинден, Свети Илия Гърмоделец, Свети Илия Гръмоломник, Свети Илия Гръмовник, тъй като във фолклора пророк Илия е смятан преди всичко за повелител на..

публикувано на 31.07.25 в 11:58