На кула от западната крепостна стена на Бонония се натъкват случайно при строеж на блок. Преди четири години археолози подновяват разкопките на обекта.
Това лято доцент д-р Здравко Димитров, който ръководеше разкопките, отново беше на терен:
„Целта е да се възстановят археологическите разкопки, а Бонония е най-кратко казано най- силно укрепената римска крепост по Дунавския бряг тук, на българска територия.“
Останките от римското селище са под съвременния град и затова са пощадени от иманярите:
„Тук ние откриваме абсолютно всички пластове, от османската епоха, от средновековната епоха по времето на видинското царство и късната античност от 4-ти до 6-и век, с едно огромно количество находки в тези пластове.“
Целта е след като бъде проучена и реставрирана, цялата крепостна стена, да може да се види и от туристите:
„В следващите години ние ще предложим на Общината, както и за държавно финансиране към Министерството на културата да бъде проучен теренът на юг, който е над сто декара общинска земя- сега обрасла и неизползвана, където се е намирала западната порта на Бонония. Може да се превърне в един нов туристически акцент в центъра на Видин.“
Предимство за Видин е, че останките от античното селище са в самия град. Не се налага до тях да бъде изграждана допълнителна инфраструктура, казва археологът Ваня Ставрева:
„Обектът е многообещаващ. Видин ходи върху историята си. Тя може да бъде показана. Голям проблем пред археологическите паметници е след като бъдат открити, да бъдат социализирани. Много от тях се нуждаят от специална инфраструктура, за да бъдат посещавани от туристите. Тук всичко това е в нашия град и няма проблем да бъде показано и експонирано, което ще привлече допълнително туристически поток.“
Заедно с археолозите, като доброволци на обекта работиха ученици и студенти.
„Тук в момента на обекта е студентът от магистърската програма на Софийския университет Никол Благоева, двама 12-класници от Природоматематическата гимназия също бяха. Макар и малко, те показват, че в нашия град има будни деца, които са готови да отделят от времето си и да помагат, за да се случи нещо хубаво.“
На помощ от Общината изпратиха строителна група. След приключване на разкопките, теренът ще бъде ограден, за да се опази.
Снимки и видео: Светослав Цветанов
Преди няколко години роденият в Долна Кремена Красимир Алипиев възобнови мястото с оброчния камък на Свети Илия. Той вече не е между живите, но неговите наследници поддържат създадената традиция. Днес от 11.00 часа на мястото бе отслужена литургия, а от 12.30 часа в центъра на селото бе раздадена курбан чорба на жителите.
В деня когато Църквата почита паметта на Св. пророк Илия, село Старопатица отбелязва 10-годишнината от освещаването на своя храм "Св. пророк Илия". Тържествено бе отслужена пpaзничнa cвeтa литypгия от Видинският митрополит Пахомий в съслужение с отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия, духовници и ученици от Софийската духовна..
В село Ракитница, Община Брегово бе извършен поетапен ремонт на сградата на бившето училище . Още през 2021 година Общинският съвет взе решение за изграждане на център за настаняване от семеен тип. Проектът, който е на стойност около 1 млн. лева за строителство и преоборудване на помещенията, в момента очаква одобрение от Министерството на труда и..
Врачанската МБАЛ "Христо Ботев" планира да закупи електромиограф за свои нужди. Апаратът прави запис на електрическата активност на мускулните клетки чрез електромиограма. Изследването помага за откриването на мускулни проблеми и заболявания на периферните нерви. Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на мускулите и..
На 20 юли Светата православна църква почита паметта на Свети пророк Илия. За живота и делото на Светеца разказва Архимандрит Самуил, служител на видинска епархия. "Той бил от потомството на Аарон, от град Тесия, Галатия.Живял е през IX-ти век, преди Христа, про време на Цар Аахав. Илия значи "крепост" и той се показал като крепост, твърдина за..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца проверява сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Той бил подаден преди дни в екоинспекцията. Появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема, твърдят от РИОСВ. В района на Зверино има защитени зони по "Натура..
Общинският съвет в Лом одобри създаването на фонд "Култура", който ще предоставя финансова подкрепа на местни творци. Със средствата от фонда ще могат да се организират концерти, театрални постановки, изложби, фестивали и всякакви културни прояви. Местните парламентаристи одобриха и правилник за устройството и дейността на фонд "Култура”. Общият..