Николай Пенков откри 38-та си самостоятелна изложба в експозиционна зала „Кутловица” - Монтана, съобщават от Общината. В нея са показани 60 живописни платна. Тяхната численост не е случайна, а съвпада с възрастта на автора.
В изложбата са включени два цикъла картини, които се различават по подхода на художника. Първият от тях е „Наследство от миналото, етно мотиви”. Той интерпретира традиционни фолклорни теми. Типични за него са портретите на моми и булки. Другите теми, които авторът третира са общочовешки - майката, обичта, приятелството, семейството. В картините от този цикъл орнаментиката, която използва авторът, наподобява иконостасите на църквите, но включва и етнографски елементи, посочват от местната управа. Шарени черги, обредни хлябове, вити колачета, битови предмети, стилизирани слънца и цветя ни връщат към патриархалните времена. Платната от този цикъл са изпълнени в техниката на многослойната живопис, към която Николай Пенков се връща след дълго прекъсване. При нея картината се изгражда на няколко етапа с прекъсвания, за да изсъхне нанесеният багрен слой и след това да се насложи нов.
Вторият цикъл картини условно е наречен „Природа”. Той е изпълнен в по-класически стил. Представя предимно природни пейзажи от различни кътчета на страната ни. И в този цикъл е забележим пиететът на Николай Пенков към старината. Урбанистичните пейзажи, включени в него, представят по необичаен начин възрожденски къщи. В експозицията на Пенков, подредена на бул. „Трети март” 64, не липсват и натюрморти.
Юбилейната изложба на Николай Пенков пленява с мекотата на багрите и приглушената светлина, която струи от картините, посочват още от Общината.
Николай Пенков е участвал в стотици изложби и реализирал близо 40 самостоятелни. Пет от тях е показал пред столична публика. Излагал е в Пловдив, Казанлък, Пазарджик, Кюстендил, Видин, Козлодуй, Белоградчик, Оряхово, Берковица, Лом. Участвал е в две издания на графичната работилница в словенския град Целе през 2015 и 2017 година. Там се намират 250 негови графични отпечатъка. Той има участия и в международни пленери в Пловдив, Жеравна, Белоградчик, Вършец, Берковица и Монтана. Негови творби са собственост на частни колекции в САЩ, Германия, Холандия, Белгия, Италия, Гърция, Сърбия. Като уредник в Художествена галерия „Кирил Петров” се е занимавал с подготовката и осъществяването на десетки изложби.
Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий. Каква по-голяма радост..
Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..
Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..
Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия. Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..
Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната църква "Св. св. Кирил и Методий" днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..
Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..
Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..