Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още 100 милиона получи Видин от ЕС, има ли ефект?

Снимка: Радио ВИДИН

Видинският бизнес е получил одобрение на 47 проекта на стойност почти 37 милиона лева в настоящия програмен период на Евросъюза, а Община Видин- за 16 европейски проекта на стойност 58 милиона лева или близо 100 милиона лева от ЕС са влезли в града през последните години. Какъв е ефектът от тези средства и направиха ли живота ни по-добър? Отговора потърсихме в "Посоките на делника".
 
"През втория програмен период има едно голямо нарастване при видинския бизнес. През първия програмен период бизнесът в област Видин имаше само 7 проекта на стойност 11 872 530 лева. През новия програмен период проектите са 47, с тях са закупени машини, обновена е инфраструктурата на бизнеса. Иначе най-големият бенефициент в областта е Община Видин. Най-много средства акумулира проектът за доизграждане на пречиствателната станция за отпадни води- 22 милиона лева. СнимкаНай-големият като пакет проекти е по Оперативна програма "Региони в растеж"- за основната реконструкция на централната пешеходна зона (около 12 милиона лева) и "Подобряване състоянието на образователната инфраструктура" (17 милиона лева) за ремонт на СУ "Цар Симеон Велики" и ППМГ "Екзарх Антим I". Има и няколко в социалната сфера. Надявам се проектната активност в областта да донесе реални ползи на всички. Необходимостта от интервенция в региона е видима и трябва да продължи", обясни Цветомир Ценков, експерт в Областния информационен център.

През първия програмен период- 2007-2013 година, във Видинска област са усвоени от европейските структурни и инвестиционни фондове други 145 милиона лева. Какъв обаче е ефектът от тези никак не малко средства? Милиардите, които Брюксел ни предостави по различни европрограми, не помогнаха за премахване на икономическата пропаст между Северна и Южна България и влошиха съотношението София-провинция. Регионалното ни развитие е по-скоро провал, е мнението на икономиста и финансов експерт Румен Гълъбинов.

Снимка"Ако има европейски политики, в които България категорично се е провалила, то това е регионалната политика. Три региона в България остават най-неразвитите в целия Европейски съюз. Ford тъpcи дa нaeмe още 1700 paбoтници зa зaвoдa cи в град Kpaйoвa, Румъния. Близо е до Видин", обясни многозначително Румен Гълъбинов и добави:

"Българската държава дори вече и във втория си период на усвояване на еврофондове не може убедително да докаже пред българските граждани, че тези средства са употребени законосъобразно и целесъобразно. При всички положения има съмнения за сделки, които не са особено прозрачни, има сигнали за корупция при усвояването на еврофондовете. Не случайно и европейската служба за контрол ОЛАФ разследва някои от случаите. България не успява да убеди европейските си партньори, че еврофондовете действително допринасят за по-добрата конкурентоспособност на българската икономика и за подобряване на стандарта на живот на българските граждани. Има доста примери и за абсурдни проекти. Тепърва ще излизат и още случаи и това няма да е добър атестат при кандидатстването ни за третия период на финансиране от 2021 до 2027 година."

Повече по темата, какви проекти се изпълняват в по-малките общини в област Видин и какво мислят видинчани за ефекта от усвояването на евросредства, чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45