Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да направим добро

Снимка: Радио Видин

За повечето хора самата дума "добро" звучи донякъде абстрактно и твърде символично, доколкото е абстрактен и символичен самият живот на отделния човек. Казват, че научиш ли се да правиш добро, значи си се научил на всичко! Правим ли добри дела и склонен ли е българинът на добротворство? Това е темата в "Посоките на делника". 


Лео Кадели е албанец. Живее в София, но обикаля цялата страна. За някои- луд, за други- национален герой, който успява да мотивира, вдъхнови, провокира и приобщи с добротворство стотици българи. От 2 години се е посветил на доброто. Откликва на всеки сигнал за хора в беда- без покрив, преживели инцидент или трагедия, хора без хляб на трапезата си. И когато помогне, е щастлив, защото е посветил на това живота си. Той създава платформата "Приятели, помагайте", която вече има хиляди последователи. 

"Доброто живее в нас и ние просто трябва да го покажем", казва той. 


"Човек трябва да прави добро... То е заложено в нас... По време на кампаниите, които правим, съм се убедил, че хората са добри. Дори да ме посрещат с недоверие, аз им отговарям с доброта... Българинът обича да прави добрини... Хората трябва да показват доброто и да имат доверие помежду си. Показаното става пример. И може да повлече други да вършат добрини.... Да помагаш е дар - дар за този, който получава, и дар за този, който дава..."  


Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Берковица за четвърта поредна година организира Конкурс “Добрите дела“. За инициативата и за доброто сред хората разказва председателя на комисията и заместник кмет на Берковица Радослав Найденов:


"По повод Международния ден на толерантността организирахме този конкурс. Конкурсът е една възможност да напомним на обществеността и най-вече на децата за доброто и толерантността. Те са израз на нашата убеденост и вяра в това, че доброто е израз на нашето отношение, загриженост и човечност, то е желание за промяна, то е сила и най-вече – смелост. Ние възрастните трябва да се учим от добротата на децата..."


От Берковица темата коментира също и Радослав Георгиев от инициативната група "Заедно за Берковица“ - хора, поставили си за цел да променят облика на града, в който живеят. 


"Ние вярваме, че правейки добро, променяме света към по- добро... Доброто дело е по- скъпо от всякакъв подарък..."


Миладин Боянов е ученик от 10 клас в Средно училище "Никола Йонков Вапцаров" в село Дреновец, община Ружинци. От малък се занимава с благотворителност, въпреки че и той е имал нужда от помощ, никога не е спирал да помага на възрастни хора и на болни животни. През годините е организирал кампании за пренасяне на дърва на възрастни хора и ред други инициативи. 

"Искам да живея така, че да оставя бяла следа след себе си", казва той:


"Трябва да се учим от нашите предци. Те са правили много добрини... Трябва да сме добри и към хората, и към животните... Доброто дело дава пример..."


 Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42